Deficit půdní vláhy [mm]
-100 | -80 | -60 | -40 | -20 | -5 | 5 | 20 | 40 | 60 | 80 | 100 |
Aktuální stav sucha v České republice
v neděli 21. 05. 2023 v 7 hodin ráno (informace odrážejí změny v období od neděle 14. 05. 2023 do neděle 21. 05. 2023 ráno)
STAV PŮDNÍ VLÁHY se v minulém týdnu poměrně výrazně změnil a reflektuje zaznamenané srážky v minulém týdnu. V povrchové vrstvě (0–40 cm) je nyní sledován mírný deficit v severních a v severozápadních Čechách, směrem na východ přechází stav do neutrální balance a Morava je nyní s výraznějším nadbytkem půdní vláhy. Stav půdní vláhy v hlubší vrstvě (40–100 cm) se mírně změnil oproti předchozímu týdnu, kdy v jižní části republiky je stav kladný, směrem na sever převažuje neutralita až v severní části republiyk je sledován spíše stav deficitní.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚhttp://portal.chmi.cz/aktualni-situace/sucho koresponduje naše mapa deficitu 0–100 cm s vodnosti vodních toků. V severozápadních a severních Čechách převažuje stav podnormální vodnosti, poté navazuje normální stav, zatímco v jižních Čechách a Moravě převažuje nadnormální vodnost.
V celém profilu do 1 m se k 21. 05. vyskytuje deficit na cca 35 % území, což koresponduje i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.
týden
Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Aktuality
-
5. 9. 2024
Požár jako z Českého Švýcarska se může opakovat
Hasičský záchranný sbor varuje, že požár, jako se odehrál v létě před dvěma lety v Národním parku České Švýcarsko, se může opakovat. Upozorňují, že je zapotřebí učinit některé zásadní změny, aby se extrémně rozsáhlé lesní neopakovaly. Varování hasičů přichází v době, kdy je v Česku – zejména na jižní Moravě – velmi vysoké riziko požárů. „Do pátku bude situace kritická. Až 90 procent území republiky bude mít aspoň středně vysoké požární riziko a 40 procent vysoké, tedy dvě nejhorší kategorie,“ upozorňuje web FireRisk. Bioklimatolog Miroslav Trnka z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR ve vyjádření pro tisk uvedl, že současná situace je neobvyklá tím, jak dlouhé je nepřetržité období s vysokým požárním rizikem. Celý článek portálu Finanční a ekonomické informace je k dispozici ZDE.
-
3. 9. 2024
Riziko šíření požáru je v ČR velké a trvá nezvykle dlouho
Riziko šíření požáru je v současnosti v Česku velké a na jižní Moravě velmi vysoké. Vyplývá to z předpovědi, která je několikrát denně aktualizovaná na webu FireRisk. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR má na to, že nyní hrozí v české krajině vysoké riziko šíření požárů vliv více faktorů. „Díky deštivému jaru a průměrnému létu máme relativně bujnou sezonní vegetaci v podrostu, například v podobě trav. Ty nyní dozrály a uschly, nebo začínají usychat. Také jemné palivo, tedy drobné větve a mrtvá biomasa v bylinném patru, je suché.“ Klimatolog Pavel Zahradníček, rovněž z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR dále dodává, že významně se riziko zvýšilo v posledním týdnu, kdy v Česku pršelo jen málo a lokálně a teploty přesahovaly na většině území často 30°C a podobné horké a suché počasí má trvat ještě několik dnů. Navíc k nám proudí horký vzduch od jihu. Shrnul po řadu dnů neměnnou situaci. Celý článek AV ČR je k dispozici ZDE.