Deficit půdní vláhy [mm]
-100 | -80 | -60 | -40 | -20 | -5 | 5 | 20 | 40 | 60 | 80 | 100 |
Stav půdní vláhy v hlubších vrstvách i nadále zůstává na většině území ve vyšších hodnotách, no v povrchové vrstvě jsou i nadále zásoby vody velmi nízké nebo žádné, i když hodnoty půdní vláhy oproti minulému týdnu mírné stouply.
V povrchové vrstvě (0–40 cm) zásoby vody oproti minulému týdnu mírně stouply na téměř celém území republiky s výjimkou jižní Moravy, kde hodnoty zůstávají nižší. Na zbytku území aktuálně pozorujeme deficit většinou do max -5 mm.
V hlubší vrstvě (40–100 cm) se oproti minulému týdnu zásoby vody téměř nezměnily. I nadále na většině území v této vrstvě deficit nepozorujeme. Výjimkou jsou území podél severních a východních hranic- v Krkonoších, Orlických horách, Hrubém Jeseníku a Beskydech, kde aktuálně pozorujeme deficit místy do 20 mm. Na zbylém území zůstávají hodnoty půdní vláhy kladý do 40 mm.
V rámci půdního profilu (0-100 cm) je max 16 % území v deficitu 5-20 mm a 3 % území v deficitu do 40 mm. Největší zásoby vody v půdě jsou aktuálně i nadále na západ od Prahy a také na jihu Moravy. V oblasti Krkonoš, Jeseníku a Beskyd jsou zásoby vody nižší a pozorujeme tu tak deficit lokálně i do 40 mm.
Dle zpráv kolegů z ČHMÚ je vodnost na většině tocích v rámci republiky spíše normální až podnormální. Podnormální vodnost je pozorován převážně na Liberecku a dál na severovýchodě Čech a také na východní Moravě, na Vsetínsku místy pozorujeme i extrémní sucho. Naopak na jihozápadě Čech je pozorovaná i nadnormální vodnost.
Hladiny vodních toků jsou setrvalé nebo velmi slabě kolísají. V porovnání s dlouhodobými listopadovými průměry jsou průtoky převážně podprůměrné až průměrné
V celém profilu do 1 m se k 24. 11. vyskytuje deficit na max 19 % území, co je oproti minulému týdnu pokles. Data korespondují i s měřenými hodnotami v síti stanic ČHMÚ a potvrzují to i ekosystémové stanice CzechGlobe.
Více informací ZDE.
týden
Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Aktuality
-
15. 1. 2025
Los Angeles se prohnala požární bouře
Los Angeles v plamenech. Masivní požáry pohltily celé čtvrti největšího města Kalifornie. Jak to, že se oheň nedaří dostat pod kontrolu? A proč atmosféra funguje jako houba? V podcastu iROZHLASU Vinohradská 12 odpovídá na otázky bioklimatolog z Ústavu výzkumu globální změny AV Miroslava Trnka, spolutvůrce webu o předpovědích požárního počasí Firerisk.cz. Ptá se Matěj Skalický. Celý rozhovor je dostupný ZDE.
-
13. 1. 2025
Hasiči v LA se požáru nemají jak efektivně postavit
Dění posledních dní v Los Angeles je noční můrou místních obyvatel, ale i hasičů. Ti jsou totiž podle Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR, který požáry studuje a spoluvytvořil i předpovědní systém pro zjišťování požárního rizika, v podstatě bezmocní. Jakmile se dostane požár do zabydlené oblasti za takových podmínek, jaké v posledních dnech panují v Los Angeles, hasiči podle něho nemají šanci mu efektivně čelit. Celý rozhovor pro Seznam Zprávy je k dispozici ZDE.