Agrometeorologické podmínky - průběh
- data nejsou dostupná
- negativní
- normální
- pozitivní
Agrometeorologické podmínky v Evropě
Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2020 do 05.09.2020
Období od 1. srpna do 5. září bylo nejteplejším nebo jedním z nejteplejších od roku 1979 (Francie, Bulharsko, Dánsko). Od první poloviny srpna byly zaznamenány výjimečné vlny veder, které vedly v porovnání s dlouhodobým průměrem k teplotám většinou o 2 °C vyšším (Francie, Německo, Polsko, Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, ČR, Slovensko, Rakousko, Dánsko, Litva, Belgie, Nizozemí, Slovinsko, Chorvatsko, Bělorusko). Teplé povětrnostní podmínky urychlily vývoj letních plodin, a tak mírně zkrátily období plnění zrna u kukuřice a slunečnice. Srážky byly obecně hojné, i když nerovnoměrně rozložené. V Maďarsku a Francii se vyskytovaly hlavně v podobě bouřek. V Polsku a Maďarsku vedly ke zvýšenému výskytu chorob a plísní. Setí řepky ozimé je již, přes zpoždění převážné kvůli suchým podmínkám (např. Francie, Polsko, Bulharsko) či naopak dešti (např. Itálie), dokončeno. Většina výsevu řepky ozimé byla dokončena v optimálním čase.
Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).
AT
Zájmové období bylo teplejší než obvykle. Teploty přesahovaly dlouhodobý průměr o 1°C až 2°C. Během tohoto období došlo ke dvěma mírným vlnám veder: první mezi 7. a 13. srpnem a kratší druhá kolem 20. srpna. Maximální teploty zaznamenané během vln veder však dosáhly pouze regionálně 36°C. Současně byly v Rakousku zaznamenány nadprůměrné srážky. Dešťové srážky se kumulovaly v hlavních zemědělských oblastech. Dosáhly více než 80 mm. Kvůli teplejšímu létu jsou plodiny v mírně pokročilém stadiu vývoje. Kukuřice na zrno je obecně v dobrém stavu a rychle se blížící zralosti. Vzhledem k obecně příznivým povětrnostním podmínkám zůstává prognóza výnosu plodin pro letní plodiny pozitivní.
BA
BE
V první polovině srpna zasáhla oblast vlna veder, jedna z nejintenzivnějších v našich záznamech, s maximálními denními teplotami vždy přesahujícími 30°C od 6. do 13. srpna. Nadprůměrné teploty pokračovaly až do 21. srpna, poté klesly na téměř průměrnou úroveň. První srpnová dekáda byla prakticky suchá. Od té doby byly srážky značné, ale zůstaly pod dlouhodobým průměrem. Letní plodiny byly negativně ovlivněny kombinací vysokých teplot a omezeného zásobování vodou během prvních dvou srpnových dekád. Zde byl obsah půdní vody hluboko pod průměrem již před vlnami veder. Mírné teploty a srážky od té doby přispěly k částečnému zotavení plodin. Srážky však nebyly dostatečné k výraznému zvýšení obsahu vody v půdě, který je nyní pod úrovní let 2018 a 2019. Podél belgického pobřeží se hladiny půdní vody podstatně zlepšily, ale škody, které již způsobila vlna veder, neposkytují optimistický výhled výnosu. To platí zejména pro cukrovou řepu, které již byly v mnoha oblastech špatně vyvinuta kvůli nepříznivým podmínkám kolem setí a vzcházení. Prognózy výnosů letních plodin jsou zachovány nebo mírně revidovány dále směrem dolů.
BG
Ve východní polovině Bulharska, kde převládající teploty překročily dlouhodobý průměr o 1,5 až 3,0°C, bylo období od 1. srpna do 5. září nejteplejším nebo jedním z nejteplejších od roku 1979. V západních oblastech byla pozitivní tepelná anomálie skromnější a většinou zůstávala v rozmezí 0,5 až 1,5 °C. Počet tropických dnů (Tmax> 30°C) překročil dlouhodobý průměr o 5 až 15 dní, s jedinou výjimkou téměř sezónního regionu Jugozapaden. Srážky také představovaly dualitu. Ve východním Bulharsku přetrvávaly v červenci vzácné srážkové podmínky. V srpnu bylo zaznamenáno pouze 5 až 30 mm. Na začátku září následovaly hojnější srážky (10 až 40 mm), ale opožděně v Severoiztochen a Severen Tsentralen. Naproti tomu západní oblasti Severozapaden a Yugozapaden během zájmového období zaznamenaly nadprůměrné srážky (40 až 90 mm). Vývoj letních plodin se zrychlil. Zkrátilo se období tvorby výnosů, zejména ve východních oblastech. Úrovně půdní vlhkosti v těchto oblastech poklesly na kritické úrovně. Počátkem srpna snížilo rychlé stárnutí listů fotosyntetickou kapacitu pro plnění zrn, což ohrozilo tvorbu výnosu. Satelitní snímky potvrzují, že plodiny ve východním Bulharsku jsou většinou ve špatném stavu. Naproti tomu podél západní hranice dosáhla úroveň půdní vlhkosti téměř nadprůměrných hodnot a plodiny jsou zde v dobrém stavu. Prognózy výnosů pro kukuřici i slunečnice byly revidovány směrem dolů, jsou však stále v souladu s historickým trendem a přesahují pětiletý průměr. Výsev řepky se na východních územích pravděpodobně zpozdí kvůli suché ornici.
BY
Během zájmového období převládaly v celé zemi mírně nadprůměrné teploty (až + 2°C). První polovina srpna byla suchá. V druhé polovině napadlo průměrné až nadprůměrné množství srážek. Výjimkou byla oblast Gomelu a části Vitebských oblastí, kde byly srážky podprůměrné. Úroveň půdní vlhkosti se v posledních týdnech postupně zlepšovala. V současné době je pro letní plodiny přiměřená. Sklizeň ozimých a jarních obilovin skončila. Byly hlášeny uspokojivé výsledky. Agrometeorologické podmínky byly obecně prospěšné pro kukuřici, která v současné době prochází závěrečnými fázemi plnění zrna. Model ukazuje téměř průměrnou akumulaci zásobních orgánů, s výjimkou oblasti Grodno, kde jsou výsledky podprůměrné. Prognóza výnosu kukuřice se ve srovnání s minulým měsícem mírně zvýšila.
CZ
Zájmové období bylo teplejší než obvykle. Teploty přesahovaly dlouhodobý průměr o 1°C až 2°C. Během tohoto období došlo ke dvěma mírným vlnám veder: první mezi 7. a 13. srpnem a kratší druhá kolem 20. srpna. Maximální teploty zaznamenané během vln veder však dosáhly pouze regionálně 36°C. Ve východních Čechách byly současně zaznamenány nadprůměrné srážky. Dešťové srážky se kumulovaly v hlavních zemědělských oblastech. Dosáhly více než 80 mm. Kvůli teplejšímu létu jsou plodiny v mírně pokročilém stadiu vývoje. Kukuřice na zrno je obecně v dobrém stavu a rychle se blížící zralosti. Mírný stres suchem byl zaznamenán v severozápadních Čechách, zejména kvůli deficitu půdní vlhkosti nahromaděnému od začátku léta. Nedávné srážky nicméně v těchto regionech zmírnily stres způsobený suchem. Vzhledem k obecně příznivým povětrnostním podmínkám zůstává prognóza výnosu plodin pro letní plodiny pozitivní.
CH
DE
Srpen byl teplejší než obvykle. Objevovaly se krátké a intenzivními vlny veder, které se střídaly s prudkými poklesy teploty na jihu, zatímco sever se vyznačoval delším teplým obdobím, a to mezi 6. a 21. srpnem. Kumulace srážek během zájmového období byly nerovnoměrně rozloženy a vykazovaly jasný přebytek ve většině Bádenska-Württemberska a Bayernu, stejně jako v Thüringenu a Sachsenu. Významné srážkové události se vyskytovaly ke konci srpna. Podprůměrné množství srážek bylo zaznamenáno v Rheinland-Pfalz, Sársku a Nordrhein-Westfalen, což ještě zhoršilo sucho. Zbývající regiony, jako Niedersachsen a Hessen, vykazují vyrovnanější množství srážek, ale se silnou variabilitou. Kombinované tři letní měsíce (červen-červenec-srpen) vykazují jasný přebytek srážek v Sachsen a malé přebytky v Bayernu a Bádensku-Württembersku, zatímco pro většinu Německa to bylo třetí po sobě jdoucí suché léto. Počet deštivých dnů během zájmového období byl většinou průměrný nebo podprůměrný. Nejsou hlášeny žádné zvláštní problémy se sklizní zimních a jarních obilovin. Množství srážek bylo považováno za uspokojivé pro setí řepky. V současné době probíhá setí ječmene ozimého. U letních plodin v oblastech zasažených suchem je simulovaná biomasa i nadále pod průměrem. U některých plodin (například u kukuřice) na jiných místech (převážně na jihu a jihovýchodě země) je naopak akumulace biomasy nadprůměrná, a to díky lepším podmínkám k pěstování. Prognózy výnosů kukuřice na zrno však byly ve srovnání s minulými mírně sníženy, i když zůstávají nad výnosem z roku 2019. Prognózy brambor a cukrové řepy zůstávají na stejné průměrné úrovni jako v srpnu.
DK
V průběhu zájmového období napadlo v Dánsko téměř průměrné množství srážek. Většina srážek přišla během druhé poloviny srpna, zatímco v první polovině měsíce nebyly pozorovány žádné výrazné srážky. Teploty byly po většinu srpna nad sezónním průměrem; přestože zájmové období bylo jedno z nejteplejších od roku 1979. Průměrné maximální denní teploty zůstaly hluboko pod výjimečnými úrovněmi v letech 1997 a 2002. Kvůli výrazným srážkám pozorovaným od konce srpna došlo ke zpoždění sklizně. Stejné srážky byly přínosné zejména pro zasetou řepku ozimou. Prognózy výnosů pro oziminy a jarní obiloviny zůstávají ve srovnání s minulým měsícem beze změny, s očekáváním výnosů blízko loňského roku; jsou jen o málo nižší kvůli suchým podmínkám pozorovaným na začátku jara. Prognóza výnosu cukrové řepy a brambor je také pozitivní, protože srážky zajišťovaly dostatečný přísun vody.
FR
V průběhu zájmového období se v západních oblastech (na pobřeží Atlantiku a Lamanšského průlivu a na jih od Massif Central) blížily kumulativní srážky dlouhodobému průměru. Podstatně sušší podmínky byly pozorovány v oblastech Champagne-Ardenne (-80% ve srovnání s dlouhodobým průměrem), Lorraine (-60%) a Bourgogne (-60%). Mírnější dešťové deficity byly pozorovány v centrální oblasti a v Pikardii. V první polovině srpna byla pozorována výjimečná vlna veder, která vedla v porovnání s dlouhodobým průměrem k teplotám o 2 °C vyšším. Období od 1. července do 5. září bylo v porovnání s historickými záznamy druhé s nejvyšším deficitem vody, a to od roku 1979. Dalším znakem je velká variabilita podmínek vhodných pro růst a vývoj plodin. Srážkové úhrny od poloviny března byly často v podobě bouřek, což vedlo k prostorově heterogennímu rozdělení srážek a částečně to vysvětlovalo vznik těchto kontrastních podmínek. Prognózy výnosů se blíží výnosům silážní kukuřice, kukuřice na zrno, sóji, brambor a cukrové řepy z let 2018 a 2019. U dvou posledních plodin existuje v prognózách velká nejistota (pozdní setí, závlahy, atd..). Cukrová řepa byla vystavena žloutnutí, což zvyšuje nejistotu ohledně prognózy výnosu. Výnos slunečnice bude jen mírně pod pětiletým průměrem, protože slunečnice snášejí sucho. Výsev řepky ozimé byl brzděn kvůli suchým půdám a již teď je zpožděn. Plocha osetá řepkou bude podobná nebo dokonce nižší než v letech 2018 a 2019.
HU
Denní srpnové teploty mírně kolísaly (o 1,5 až 2,5 °C), byly však téměř trvale nadprůměrné. Poslední srpnové dny byly extrémně horké; objevily se nejteplejší vlny tohoto léta. Začátek září přinesl chladnější povětrnostní podmínky. Srážky během zájmového období (od 1. srpna do 5. září) dosáhly 50 až 150 mm, v západní a střední oblasti překročily průměr o 30 až 100%. Srážky byly většinou ve formě intenzivních bouří, často doprovázených krupobitím, lokálně způsobovaly záplavy. Naproti tomu ve východních oblastech poblíž rumunských hranic napadlo podprůměrné množství srážek (25 až 50 mm). Obsah půdní vlhkosti u letních plodin obvykle přesahoval průměr. Na sezónní úroveň se snížil až v první dekádě v září. Teplé povětrnostní podmínky urychlily vývoj plodin, a tak mírně zkrátily období plnění zrna u kukuřice a slunečnice. Vývoj letních plodiny byl po většinu léta adekvátní. Od konce srpna začalo rychlé stárnutí a velikost listové plochy prudce poklesla. Jakékoli negativní účinky předčasného dozrávání na akumulaci biomasy a tvorbu výnosu jsou však vyváženy pozitivními účinky bohatého zásobování vodou po většinu sezóny. Akumulace biomasy je u většiny plodin vysoká. V některých oblastech měly nadměrně vlhké podmínky negativní dopady na výnosové potenciály, zejména u slunečnic, které preferují sušší podmínky a mohou při vlhkém počasí více trpět chorobami rostlin. Celkově se prognóza výnosu zvýšila u kukuřice na zrno. U slunečnic a jiných letních plodin se udržela na vysoké úrovni. Nedávné deště mohly způsobit určité zpoždění výsevu řepky, ale zároveň příznivě zvýšily vlhkost ornice, což je zásadní pro vzejití a časný růst.
HR
Zájmové období bylo o něco teplejší než obvykle, s teplotami převážně mezi 1°C a 2°C nad dlouhodobým průměrem. Přestože v polovině srpna bylo zaznamenáno delší teplé období pěti až osmi dnů, nejvyšší teploty byly zaznamenány na konci srpna, kdy ve východním Chorvatsku dosáhly maximální teploty 38°C. Srážky byly nadprůměrné. Kumulace srážek dosáhly od 80 mm ve východním Chorvatsku po více než 150 mm v severozápadním Chorvatsku. V severním Chorvatsku úroveň vlhkosti půdy pro letní plodiny téměř dosáhla nasycení. Letní plodiny jsou v dobrém stavu a mírně pokročilé ve vývoji. Kukuřice na zrno již dosáhla nebo se blíží fázi zralosti. Prognózy výnosů plodin zůstaly stabilní, převážně na úrovni srpnových prognóz.
IT
V Itálii byly v srpnu a na začátku září zaznamenány příznivé povětrnostní podmínky. Ve většině severních a středních oblastech byla teplota v srpnu mírně nadprůměrná (+ 1°C), s výjimkou Lazia a Toscany (+ 2°C). Srážky byly obecně hojné, i když nerovnoměrně rozložené. Srážky byly koncentrovány na začátku srpna a na konci srpna/začátku září, což způsobilo místní přívalové povodně, zejména v Benátsku. Od června se podmínky pro kukuřici v severozápadních oblastech velmi příznivě zlepšily. Začátkem srpna způsobila vlna veder střední intenzity mírný stres při kvetení a časné plnění zrna. Teplotní stres a/nebo deficit vody v půdě byly obecně zmírněny dešťovými srážkami, které vždy padaly ve správný okamžik a které během zájmového období činily více než 140 mm. To vedlo k velmi příznivé akumulaci biomasy. V severovýchodních oblastech byly hojné srážky prospěšné pro letní plodiny, které si v srpnu udržely optimální akumulaci biomasy. Pozdní setí způsobilo zpoždění, které se podařilo dohnat jen okrajově. To vyvolalo určité obavy, zejména v pozdějších fázích růstu a sklizni u sóji, ke kterým může dojít za nepříznivého počasí až na konci září. Ve střední Itálii mezi 7. a 25. srpnem pršelo. Slunečnice těmito podmínkami příliš netrpěly. Kvůli srážkám, které napadly kolem 20. srpna, byla odložena sklizeň až na první září.
LT
Teploty byly v tomto období mírně nadprůměrné, maximální hodnoty dosáhly na začátku srpna 29°C. Srážky byly nižší než obvykle. Radiace byla nadprůměrná. Sklizeň jarních obilovin byla téměř dokončena. Zahájilo se setí ozimů, přičemž nejranější odrůdy řepky ozimé začaly vzcházet již koncem srpna. Sklizeň jarních obilovin se zatím vyznačuje proměnlivými výnosy, zejména u jarního ječmene. Dále probíhá sklizeň řepky - se špatnými výsledky. Sklizeň brambor začala koncem srpna. Prognózy výnosu jsou dobré. Srpnové počasí bylo příznivé pro růst cukrové řepy, kde se také očekává uspokojivá sklizeň. Prognózy výnosu obilovin byly udržovány nad pětiletým průměrem. Prognózy pro ozimý ječmen a řepku zůstávají beze změny. Změny nastaly u pšenice (+ 0,4%), žita (+ 0,5% až 2,64 t/ha) a triticale (+ 0,4% na 3,49 t/ha). Zatímco se obecně odhaduje, že výnosy brambor jsou nad průměrem nebo se blíží průměru, prognóza cukrové řepy zůstává mírně podprůměrná.
MD
ME
NL
V první polovině srpna zasáhla oblast vlna veder, jedna z nejintenzivnějších v našich záznamech, s maximálními denními teplotami vždy přesahujícími 30°C od 6. do 13. srpna. Nadprůměrné teploty pokračovaly až do 21. srpna, poté klesly na téměř průměrnou úroveň. První srpnová dekáda byla prakticky suchá. Od té doby byly srážky značné, ale zůstaly pod dlouhodobým průměrem, zatímco srážky ve středním a severním Nizozemsku dosáhly téměř průměrné úrovně. Letní plodiny byly na jihovýchodě negativně ovlivněny kombinací vysokých teplot a omezeného zásobování vodou během prvních dvou srpnových dekád. Zde byl obsah půdní vody hluboko pod průměrem již před vlnami veder. Mírné teploty a srážky od té doby přispěly k částečnému zotavení plodin. Srážky však nebyly dostatečné k výraznému zvýšení obsahu vody v půdě, který je nyní pod úrovní let 2018 a 2019. V jiných částech Nizozemí se hladiny půdní vody podstatně zlepšily, ale škody, které již způsobila vlna veder, neposkytují optimistický výhled výnosu. To platí zejména pro cukrovou řepu, které již byly v mnoha oblastech špatně vyvinuta kvůli nepříznivým podmínkám kolem setí a vzcházení. Prognózy výnosů letních plodin jsou zachovány nebo mírně revidovány dále směrem dolů.
PL
Zájmové období bylo charakterizováno teplotami o až 2°C nad dlouhodobým průměrem. Kumulativní srážky byly nadprůměrné, s výjimkou severozápadních a jihovýchodních regionů (kde se pohybovaly kolem průměru) a regionu Pomorskie (kde byly výrazně podprůměrné). Podmínky půdní vlhkosti byly pro letní plodiny obecně přiměřené, s výjimkou severozápadu (Zachodniopomorskie, Wielkopolskie, Lubuskie) a Pomorskie, kde převládalo sucho. Agrometeorologické podmínky byly obecně uspokojivé pro tvorbu výnosu kukuřice na zrno, opět s výjimkou suchých oblastí. Ve většině ostatních regionů simulace naznačuje u kukuřice na zrno přibližně normální vývoj. Sklizeň silážní kukuřice již začala. Brambory a cukrová řepa těží z příznivých teplot a z uspokojivých podmínek půdní vlhkosti. Nedávné deště však vedly u cukrové řepy ke zvýšenému výskytu plísňových onemocnění. Sklizeň brambor byla zahájena a byly hlášeny uspokojivé výsledky. Většina výsevu řepky zimní byla dokončena v optimálním čase. Na některých místech nastalo zpoždění, a to buď kvůli příliš suchým podmínkám (severozápadní oblasti) nebo vlhkým podmínkám (jižní oblasti). Probíhají přípravy na setí ozimého ječmene. Prognózy výnosů pro cukrovou řepu zůstávají pod pětiletým průměrem. Prognózy výnosů u kukuřice na zrno jsou pozitivní a pro brambory průměrné.
RO
Denní teploty kolísaly nad průměrem, což vedlo k pozitivní teplotní anomálii 0,5 až 2,5 °C. Obzvláště horké počasí panovalo v jižních a východních oblastech, kde maximální teploty během nejteplejších dnů dosáhly 36 až 39°C. Počet tropických dnů (Tmax> 30 ° C) byl v hlavních zemědělských oblastech překročen o 7 až 17 dní. Západní, severní a střední oblasti vykazovaly mnohem mírnější (o něco teplejší než obvykle) podmínky. Ve východním Rumunsku zůstaly v srpnu srážky vzácné (<20 mm). Srážky v prvních dnech měsíce září byly v těchto oblastech výraznější (10 až 40 mm), pro letní plodiny však přišly příliš pozdě. Střední a severozápadní Rumunsko zažilo v první polovině srpna suché povětrnostní podmínky. Od poloviny srpna se srážky zvýšily, což mělo mírnější srážkové deficity (- 5 až - 40%). Některá místa regionu Vest zasáhl nadprůměrný déšť. Horké počasí nepříznivě urychlilo fenologický vývoj letních plodin tím, že zkrátilo období tvorby výnosů, což vedlo k brzkému zahájení sklizně, zejména ve východních oblastech. Kromě toho v jižních a východních oblastech způsobilo během srpna závažné a dlouhotrvající sucho vážné problémy s dodávkami vody, což mělo další negativní dopady na tvorbu výnosů. Satelitní snímky naznačují, že navzdory dostupné infrastruktuře bylo zavlažování aplikováno pouze v omezené míře. Střední a západní část Rumunska zažila mnohem příznivější podmínky (vysoká akumulace biomasy). Prognózy výnosů u všech letních plodin byly revidovány směrem dolů, nejvýrazněji u kukuřice, slunečnice a cukrové řepy, protože nejdůležitějšími pěstitelskými oblastmi pro tyto plodiny jsou ty, které jsou nepříznivým počasím zasaženy. Je třeba poznamenat, že silný kontrast mezi východním a západním regionem dodává prognózám značnou nejistotu. Část kukuřice na zrno může být navíc sklizena jako silážní.
RS
SK
Zájmové období bylo teplejší než obvykle. Teploty přesahovaly dlouhodobý průměr o 1°C až 2°C. Během tohoto období došlo ke dvěma mírným vlnám veder: první mezi 7. a 13. srpnem a kratší druhá kolem 20. srpna. Maximální teploty zaznamenané během vln veder však dosáhly pouze regionálně 36°C. Na západním Slovensku byly zaznamenány nadprůměrné srážky. Dešťové srážky se kumulovaly v hlavních zemědělských oblastech. Dosáhly více než 80 mm. Kvůli teplejšímu létu jsou plodiny v mírně pokročilém stadiu vývoje. Kukuřice na zrno je obecně v dobrém stavu a rychle se blížící zralosti. Mírný stres suchem byl zaznamenán na západním Slovensku, zejména kvůli deficitu půdní vlhkosti nahromaděnému od začátku léta. Nedávné srážky nicméně v těchto regionech zmírnily stres způsobený suchem. Vzhledem k obecně příznivým povětrnostním podmínkám zůstává prognóza výnosu plodin pro letní plodiny pozitivní.
SI
Zájmové období bylo o něco teplejší než obvykle, s teplotami převážně mezi 1°C a 2°C nad dlouhodobým průměrem. Přestože v polovině srpna bylo zaznamenáno delší teplé období pěti až osmi dnů, nejvyšší teploty byly zaznamenány na konci srpna. Srážky byly v západním Slovinsku nadprůměrné. V západním Slovinsku dosáhly kmulace srážek více než 150 mm. Úroveň vlhkosti půdy pro letní plodiny téměř dosáhla nasycení. Letní plodiny jsou v dobrém stavu a mírně pokročilé ve vývoji. Kukuřice na zrno již dosáhla nebo se blíží fázi zralosti. Prognózy výnosů plodin zůstaly stabilní, převážně na úrovni sprnových prognóz.
UA
Dříve hlášené sucho v nejjižnější oblasti stále pokračuje. Na pobřeží Černého moře bylo pozorováno pouze několik intenzivních srážek. Situace se poněkud zlepšila v jihovýchodní oblasti. V průběhu zájmového období byla většina středních oblastí vystavena značnému dešťovému deficitu, což prodlužovalo sucho pozorované již v červenci. Tyto podmínky nebyly považovány za hrozbu pro výnosy plodin, protože černozemě jsou obvykle odolnější vůči dešťovým deficitům. Nicméně vzhledem k tomu, že se ani díky zimnímu období voda nedoplnila, byly letní plodiny vystaveny vodnímu stresu více než obvykle. Navíc s pozdním setím a nižšími květnovými teplotami byl začátek sezóny sub-optimální. Od začátku července nedosáhly ve středu kumulativní srážky ani 50% dlouhodobého poměru. Poltav’ka, jeden z hlavních regionů produkujících kukuřici na zrno, zažívá druhý největší deficit vody od podzimu (od 1. října 2019 do 8. září 2020), po roce 2007. Jelikož nejvýraznější dešťový deficit byl pozorován v centrální oblasti a zahrnoval hlavní oblasti produkující kukuřici na zrno, byl výnos kukuřice na zrno revidován směrem dolů. Sója a slunečnice byly ovlivněny mnohem méně, protože slunečnice se pěstují hlavně na jihu - kde nebyly podmínky od 1. července tak kritické - a sója v nejzápadnější oblasti byla mnohem méně vystavena deficit deště pozorovaného letos v létě.
Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Aktuality
-
10. 3. 2021
Webinář Intersucha - pozvánka
Prakticky orientovaný webinář o suchu a dalších agrometeorologických výzvách současnosti a blízké budoucnosti pořádaný týmem Intersucha se bude konat ve středu 10. 03. 2021 od 8:15 do cca 11 hod Podrobněji ZDE.
-
4. 3. 2021
Kromě sucha sledujeme další desítku abiotických rizik! A taky vybraná biotická..
Představujeme Vám nový portál agrorisk.cz, který přináší včasné varování před abiotickými a biotickými riziky.
Více k přečtení ve zpravodaji AGROBASE ZDE.