Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2020 do 20.07.2020

 

Od začátku června panovalo nestabilní počasí charakteristické hojnými nadprůměrnými srážkovými úhrny. Srážky byly nerovnoměrně rozloženy. Většina srážek spadla v průběhu června. V druhé červencové dekádě byly na některých místech pozorovány velmi intenzivní srážky, mnohdy ve formě bouřek, někdy s krupobitím a silným větrem, které mohly vést k lokálním záplavám, poškození plodin, zpozdily začátek sklizně a pravděpodobně snížily kvalitu zrna. Tyto deště částečně nebo úplně doplnily půdní vlhkost, která se nyní téměř ve všech zemích dostala na uspokojivou úroveň, což prospělo hlavně letním plodinám. Akumulace biomasy se začala po jarním suchu, které brzdilo počáteční fáze růstu, obnovovat. To se odráží v prognóze výnosu u kukuřice, cukrové řepy a brambor. Převládající mírné povětrnostní podmínky (dostatečný přísun vody a mírné teploty) byly obecně příznivé i pro pšenici ozimou, prodloužily fázi plnění zrna a zmírnily další ztráty výnosů. Negativní dopad sucha je však stále na mnoha polích patrný.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

27. 7. 2020
pro
IT
Itálie
Období od 1. do 20. června bylo obecně vlhké. V severních oblastech napadlo více než 130 mm srážek. Teploty byly mírnější než obvykle. Od 20. června se teploty prudce zvýšily. Jejich maxima několik dní přesáhly 32°C. Na začátku července se teploty vrátily na sezónní hodnoty a opět převládaly suché podmínky. Zimní plodiny byly sklizeny. Stav letních plodin se výrazně zlepšil. Příliš vlhké podmínky v severozápadních regionech zpozdily sklizeň zimních plodin a pravděpodobně snížily kvalitu zrna. Kukuřice, v pokročilých stádiích, profitovala ze sledu mokrého a horkého počasí a nyní je mezi fázemi metání a kvetení, s optimální akumulací biomasy (např. Lombardia). V severovýchodních regionech (např. Nord-Est) těžily zimní plodiny z červnového deště. Očekávané ztráty výnosů v důsledku sucha byly zmírněny ve Veneto a Friuli Venezia Giulia. Růst letních plodin, který byl původně negativně ovlivněn suchem, se zrychlil. Akumulace biomasy (např. Udine) je nyní nadprůměrná. V důsledku kombinace pozdních jarních výsevů a mírných červnových teplot se vývoj sóji a kukuřice ve východní Emilii Romagna, Veneto a v některých částech Friuli Venezia Giulia zpomalil. Sezóna zimních plodin skončila ve střední Itálii příznivě, zatímco slunečnice koncem června, s porostem v dobré kondici (např. Perugia), vstoupila do stadia plnění zrna. V jižních oblastech začátkem června skončila sezóna zimních plodin.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 1. 1. 2021

  Pršelo nejvíc za deset let. A přece jenom lehce nad průměr, řekli vědci

  Česko zůstává ve vláhovém deficitu. Z dlouhodobého hlediska chybí v krajině asi 300 milimetrů srážek. Sucho zesilují především vzrůstající teploty.
  Nejdřív pětisetleté sucho, pak – s nadsázkou – šest propršených měsíců. V Česku se uzavírá nejdeštivější rok za poslední dekádu.

  V průměru napršelo mezi 700 a 800 milimetry srážek. Takové úhrny meteorologové zaznamenali naposledy v roce 2010. „Tehdy spadlo ještě minimálně o 100 milimetrů za rok více než letos,“ řekl pro Seznam Zprávy klimatolog Pavel Zahradníček z portálu intersucho.cz.

  Celý článek k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE.

   

 • 30. 12. 2020

  Sucho i povodně, horko i chladno. Rok 2020 provázely pro Česko typické výkyvy

  Letošní rok byl podle klimatologa Pavla Zahradníčka další, kdy se objevily oba extrémy tradiční pro Českou republiku – tedy sucho a povodně. Zima přinesla málo srážek a na jaře následovalo sucho. Léto bylo sice chladnější v porovnání s posledními roky, avšak stále nadprůměrné. A v říjnu přišly srážky, které překonaly více než dvojnásobně dlouhodobý průměr.
  Celý článek pro idnes.cz k přečtení ZDE.