Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.05.2020 do 10.06.2020

 

Zájmové období trvající od 1. května až do 10. června bylo charakteristické přetrvávajícím deštěm, podprůměrnou teplotou vzduchu a mimořádně vysokou hladinou záření. Srážky, které se vyskytly, byly soustředěny hlavně v první květnové a v první červnové dekádě a na čas vyrovnaly deficit vlhkosti půdy (převážně v ornici), který se v důsledku nedostatku srážek od poloviny března zvyšoval. Tyto srážky byly na mnohých místech nesmírně důležité hlavně pro letní plodiny, kde pomohly udržet půdní vlhkost na úrovni dostačující pro růst. Pro ozimy, které už mnohdy vývojově odpovídají fázi plnění zrna, přišel déšť pozdě a navíc mohl zapříčinit výskyt plísní. Přesto patří letošní jaro mezi nejsušší v historii. Zájmové období bylo také od začátku května chladnější než obvykle. Denní teploty byly v porovnání s dlouhodobým průměrem o 1 až 4°C nižší. To zapříčinilo zpomalení růstu a vývoje, který byl z předcházejících období v pokročilém stádiu. Začátkem druhé květnové dekády teploty regionálně klesly pod 0°C. Objevilo se několik nočních mrazů, které někde proběhly bez větších následků a na některých místech poškodily řepku, kukuřici a brambory.  

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

16. 6. 2020
pro
PL
Polsko
V květnu byly kumulativní srážky výrazně nadprůměrné. Výjimkou byl severozápad (Zachodniopomorskie a Lubuskie), kde byly srážky podprůměrné. Obsah vody v ornici byl dočasně doplněn. Očekává se, že se v příštím týdnu vrátí teplo a sucho. Květnové teploty byly podprůměrné (o 2 až 4 °C). První červnová dekáda byla charakteristická podprůměrnými teplotami (až o 2 °C nižšími než obvykle) a malým srážkovým úhrnem na západě a v jihovýchodní oblasti země. Květnové povětrnostní podmínky umožnily po velmi suchém dubnu růst rostlin. Na většině území jsou jarní a zimní obiloviny v dobrém stavu. Výjimkou jsou severozápadní oblasti, kde suchá půda měla na plodiny negativní dopad. Vývoj zimních plodin a akumulace biomasy se zpomalily v důsledku nižších květnových teplot a teplot začátkem června. Rovněž se zlepšily podmínky půdní vody pro letní plodiny a jarní obilniny. Rostliny ale zůstávají, kvůli nízkým teplotám, ve svém vývoji zpožděny. U cukrové řepy je pozorován silný tlak škůdců. Prognóza výnosů pro zimní plodiny je v současné době blízko nebo nad 5-ti letým průměrem; zatímco prognóze výnosů jarního ječmene, brambor a cukrová řepy je pod pětiletým průměrem.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 3. 2021

  Webinář Intersucha - pozvánka

  Prakticky orientovaný webinář o suchu a dalších agrometeorologických výzvách současnosti a blízké budoucnosti pořádaný týmem Intersucha se bude konat ve středu 10. 03. 2021 od 8:15 do cca 11 hod Podrobněji ZDE.

 • 4. 3. 2021

  Kromě sucha sledujeme další desítku abiotických rizik! A taky vybraná biotická..

  Představujeme Vám nový portál agrorisk.cz, který přináší včasné varování před abiotickými a biotickými riziky.
  Více k přečtení ve zpravodaji AGROBASE ZDE.