Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.05.2020 do 10.06.2020

 

Zájmové období trvající od 1. května až do 10. června bylo charakteristické přetrvávajícím deštěm, podprůměrnou teplotou vzduchu a mimořádně vysokou hladinou záření. Srážky, které se vyskytly, byly soustředěny hlavně v první květnové a v první červnové dekádě a na čas vyrovnaly deficit vlhkosti půdy (převážně v ornici), který se v důsledku nedostatku srážek od poloviny března zvyšoval. Tyto srážky byly na mnohých místech nesmírně důležité hlavně pro letní plodiny, kde pomohly udržet půdní vlhkost na úrovni dostačující pro růst. Pro ozimy, které už mnohdy vývojově odpovídají fázi plnění zrna, přišel déšť pozdě a navíc mohl zapříčinit výskyt plísní. Přesto patří letošní jaro mezi nejsušší v historii. Zájmové období bylo také od začátku května chladnější než obvykle. Denní teploty byly v porovnání s dlouhodobým průměrem o 1 až 4°C nižší. To zapříčinilo zpomalení růstu a vývoje, který byl z předcházejících období v pokročilém stádiu. Začátkem druhé květnové dekády teploty regionálně klesly pod 0°C. Objevilo se několik nočních mrazů, které někde proběhly bez větších následků a na některých místech poškodily řepku, kukuřici a brambory.  

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

16. 6. 2020
pro
IT
Itálie
V Itálii se v květnu a na začátku června projevily mírně pozitivní teplotní anomálie (až 2 °C nad dlouhodobým průměrem). Ve většině zemědělských oblastí napadly průměrné srážky. Zimní a letní plodiny zaznamenaly rozmanité podmínky. Jaro, jako náročné nepříznivé období pro východ a jih země, kompenzovaly nedávné příznivé podmínky v západní a střední Itálii pouze částečně. V severozápadních regionech byla teplota o něco vyšší než obvykle, s příznivými srážkami v prvních 15 květnových dnech a na začátku června (např. Nord-Ovest), které udržely klimatickou vodní rovnováhu kolem průměru. Plnění zrna ozimých plodin probíhalo příznivě. Kukuřice je v pokročilém vývojovém stádiu s průměrnou rozlohou listové plochy. V severovýchodních oblastech, po deštivém začátku května, přispěly teplé anomálie k udržení velmi nízké vlhkosti půdy. Další srážky nastaly na konci května a na začátku června, což zvýšilo vlhkost půdy - poprvé od března - na průměrné hodnoty (např. Emilia-Romagna). Zimní plodiny zůstávají ve velmi pokročilých vývojových stádiích. Období květu probíhalo kolem 15. května. Plnění zrna začalo za nepříznivých podmínek. Kukuřičná pole neposkytují rovnoměrné podmínky pro růst. Výsev sóji stále pokračuje a těží z nejnovějšího deště. Ve střední Itálii skončila vlna sucha kolem 20. května. Srážky obnovily úroveň půdní vlhkosti, což je příznivé pro plnění zrn u zimních plodin a akumulaci biomasy u slunečnic. Pro jižní oblasti přišel květnový a červnový déšť příliš pozdě na to, aby změnil prognózy výnosu, protože pšenice a ječmen jsou v konečné fázi plnění zrna. Očekává se, že načasování sklizně bude v souladu s průměrem, ale dříve než v posledních letech. Na Sicílii probíhá sklizeň s dobrými prognózami výnosu.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 11. 5. 2021

  Sucho je na 12 procentech území Česka, mají však přijít srážky

  Některý z pěti stupňů sucha je momentálně na 12 procentech území České republiky, což je o 10 procent víc než před týdnem.
  "V dalších 10 dnech modely slibují hodně srážek. Může spadnout i více než 50 mm. Počáteční tropické teploty vystřídá velice brzy hodnoty obvyklé pro současné období a to by mělo vydržet až do konce května," uvedli vědci na portále Intersucho.
  Článek vycházející z informací, které jsou uveřejněny na portálu intersucho.cz, vyšel na ČTK, ekolist.cz, agris.cz, eurozpravy.cz a enviweb.cz.

   

 • 26. 4. 2021

  Výrazně chladný duben, Intersucho a Fenofáze na ČT24

  V Událostech na ČT24 byla prezentována mapa Intersucha (relativní nasycení půdy) a také další informace z webu fenofaze.cz. O kolik je letošní příroda zpomalena?
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 33:13 a 35:42)