Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.05.2020 do 10.06.2020

 

Zájmové období trvající od 1. května až do 10. června bylo charakteristické přetrvávajícím deštěm, podprůměrnou teplotou vzduchu a mimořádně vysokou hladinou záření. Srážky, které se vyskytly, byly soustředěny hlavně v první květnové a v první červnové dekádě a na čas vyrovnaly deficit vlhkosti půdy (převážně v ornici), který se v důsledku nedostatku srážek od poloviny března zvyšoval. Tyto srážky byly na mnohých místech nesmírně důležité hlavně pro letní plodiny, kde pomohly udržet půdní vlhkost na úrovni dostačující pro růst. Pro ozimy, které už mnohdy vývojově odpovídají fázi plnění zrna, přišel déšť pozdě a navíc mohl zapříčinit výskyt plísní. Přesto patří letošní jaro mezi nejsušší v historii. Zájmové období bylo také od začátku května chladnější než obvykle. Denní teploty byly v porovnání s dlouhodobým průměrem o 1 až 4°C nižší. To zapříčinilo zpomalení růstu a vývoje, který byl z předcházejících období v pokročilém stádiu. Začátkem druhé květnové dekády teploty regionálně klesly pod 0°C. Objevilo se několik nočních mrazů, které někde proběhly bez větších následků a na některých místech poškodily řepku, kukuřici a brambory.  

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

16. 6. 2020
pro
UA
Ukrajina
Od začátku května byl pozorován výrazný déšť, a to hlavně ve středních a severních regionech. Teploty zůstaly relativně nízké. V Odessce a Krymu stále přetrvává sucho, zde napadené srážky nestačily zvednout obsah půdní vlhkosti nad kritickou úroveň. V ostatních částech Ukrajiny přebytek deště půdní vlhkost zcela doplnil. Na jihovýchodě země srážky přišly včas. Zabránily vystavení rostlin značnému vodnímu stresu. Během kvetení ozimé pšenice bylo zaznamenáno značné množství deště, což ji vystavilo plísni a vyvolalo mírnou revizi prognózy výnosů směrem dolů. Prognóza výnosu je pod trendem u pšenice ozimé, protože 33% obdělávané plochy bylo vystaveno dlouhému dešťovému deficitu. Zimní ječmen trpěl suchem v Odessce a nižší mírou v Mykolayivs'ka, které společně odpovídají 52% plochy ječmene ozimého. Prognóza výnosu jarního ječmene je nad loňskou úrovní, protože pouze 24% ječmene jarního je na plochách v oblastech, které byly vystaveny dlouhodobému dešťovému deficitu. Výsev letních plodin začal dříve než obvykle, zejména na jihu. Bylo zapotřebí deště, aby letní plodiny vzešly. Déšť přišel začátkem května. Nízké teploty zpomalují vývoj většiny letních plodin. Velký přebytek deště na severu země zpozdil výsev. Výsevná kampaň se však chýlí ke konci a vzhledem k přebytku dešťů byl začátek sezóny slibný. Prognózy výnosů jsou v současné době udržovány v souladu s historickým trendem.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 11. 5. 2021

  Sucho je na 12 procentech území Česka, mají však přijít srážky

  Některý z pěti stupňů sucha je momentálně na 12 procentech území České republiky, což je o 10 procent víc než před týdnem.
  "V dalších 10 dnech modely slibují hodně srážek. Může spadnout i více než 50 mm. Počáteční tropické teploty vystřídá velice brzy hodnoty obvyklé pro současné období a to by mělo vydržet až do konce května," uvedli vědci na portále Intersucho.
  Článek vycházející z informací, které jsou uveřejněny na portálu intersucho.cz, vyšel na ČTK, ekolist.cz, agris.cz, eurozpravy.cz a enviweb.cz.

   

 • 26. 4. 2021

  Výrazně chladný duben, Intersucho a Fenofáze na ČT24

  V Událostech na ČT24 byla prezentována mapa Intersucha (relativní nasycení půdy) a také další informace z webu fenofaze.cz. O kolik je letošní příroda zpomalena?
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 33:13 a 35:42)