Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 10.03.2020 do 27.04.2020

 

Zájmové období bylo z hlediska celkového hodnocení nadprůměrně teplé. Srážky byly v prvních březnových dnech hojné. Tento stav skončil v polovině března. V mnoha zemích totiž od poloviny března výrazněji nepršelo. Tyto podmínky sice umožnily práci na poli (hnojení, výsev jarních plodin, který začal kvůli studené a někde suché půdě později), ale také způsobily vysychání ornice, špatné podmínky pro vzcházení a přijímání hnojiv, kde lze očekávat snížení dostupnosti dusíku. Během druhé a třetí březnové dekády a na začátku dubna se objevilo i několik mrazových vln s minimálními teplotami pod -6 až -10 ° C. Mráz zpomalil fenologický vývoj, mohl nepříznivě ovlivnit kvetoucí řepku a pravděpodobně poškodil ovocné stromy, které byly také ve fázi kvetení. Zimní obiloviny jsou obecně v dobrém stavu. K optimálnímu klíčení a včasnému vývoji plodin by bylo zapotřebí více deště.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

27. 4. 2020
pro
IT
Itálie
Regiony severní Itálie a Toskánsko zažily deštivý začátek března. Během prvních 10 dnů napadlo 60 mm. Poté převládalo až do 15. dubna suché počasí. Úroveň vlhkosti půdy (> 30%) pro růst zimních plodin byla dostačující. Plodiny jsou nyní v dobrém stavu a jsou v pokročilém stádiu. Časné výsevy kukuřice na konci března také těžily z dobré půdní vlhkosti. Pozdější výsevy probíhaly na suchých půdách. Vzcházení plodin tak není optimální. V oblasti Po valley vzbuzuje nízká úroveň řek (kolem -20%) obavy z nadcházejícího období zavlažování. Ve střední Itálii podporovaly dobře distribuované deště růst zimních plodin a přípravu půdy pro výsev letních plodin. V jižních oblastech srážky od 20. března (50 mm) zmírnily dlouhodobé suché podmínky. Plodiny poněkud oslabené prodlouženým suchým obdobím se vrátily do slušných podmínek. Zimní plodiny, u kterých se vývoj zpomalil v důsledku nízké teploty (Tmin <0) souběžně s deštivým obdobím, téměř vstupují do fáze kvetení. Prognózy výnosu měkké a tvrdé pšenice jsou mírně nad údaji z roku 2019, ale nepatrně pod pětiletým průměrem.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 21. 4. 2021

  Sucho je nyní nejhorší za 2000 let

  Pomalý trend vysychání začal už v období starověku. Od počátku dvacátého století se ale výrazně zrychluje a v posledním půlstoletí je čtyřicetkrát rychlejší než za celé sledované období.
  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka rozebírá tuto skutečnost podrobněji pro Lidové noviny.
  Celý článek k přečtení ZDE.

 • 19. 4. 2021

  Letokruhy odhalují klima za Caesara

  Jaké bylo sucho na území dnešního Česka za Julia Caesara nebo při příchodu Slovanů? Otázka, na niž dokáže odpovědět snad jen křišťálová koule? Ne! Vědcům z Ústavu pro studium globální změny Akademie věd (CzechGlobe) se podařilo přesně toto zjistit. „Studie trvala skoro tři roky,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka.
  Rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE.