Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 10.03.2020 do 27.04.2020

 

Zájmové období bylo z hlediska celkového hodnocení nadprůměrně teplé. Srážky byly v prvních březnových dnech hojné. Tento stav skončil v polovině března. V mnoha zemích totiž od poloviny března výrazněji nepršelo. Tyto podmínky sice umožnily práci na poli (hnojení, výsev jarních plodin, který začal kvůli studené a někde suché půdě později), ale také způsobily vysychání ornice, špatné podmínky pro vzcházení a přijímání hnojiv, kde lze očekávat snížení dostupnosti dusíku. Během druhé a třetí březnové dekády a na začátku dubna se objevilo i několik mrazových vln s minimálními teplotami pod -6 až -10 ° C. Mráz zpomalil fenologický vývoj, mohl nepříznivě ovlivnit kvetoucí řepku a pravděpodobně poškodil ovocné stromy, které byly také ve fázi kvetení. Zimní obiloviny jsou obecně v dobrém stavu. K optimálnímu klíčení a včasnému vývoji plodin by bylo zapotřebí více deště.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

27. 4. 2020
pro
NL
Holandsko
Mimořádně teplé a mokré únorové počasí skončilo v polovině března. Od té doby nedošlo k žádným výrazným srážkám. Teploty ve druhé polovině března a začátkem dubna byly nižší než obvykle, vyskytly se mrazy. Po 4. dubnu se teploty opět zvýšily a opakovaně dosahovaly nad 20 ° C; minimální teploty zůstaly nad 0 ° C, s výjimkou mrazivé noci 14. dubna ve vnitrozemských oblastech. Sucho od poloviny března bylo zpočátku vítáno, protože umožňovalo zemědělcům vstoupit na pole, aby obhospodařovali zimní plodiny, dokončili setí jarních obilovin a cukrové řepy a brambor. Nicméně ornice rychle vyschly a byl zasažen další postup setí, zejména na těžkých jílovitých půdách. Od poloviny dubna byl výsev cukrové řepy prakticky dokončena, ale brambory zaostávají. Někteří zemědělci používají zavlažování ke zlepšení podmínek pro setí a klíčení již vysetých plodin. Zimní plodiny s dobře rozvinutým kořenovým systémem se vyvíjí celkem dobře. Růst se zpomalil během chladného období v březnu a do poloviny dubna v důsledku sucha. Prognóza výnosu bude do značné míry určována počasím v nadcházejících týdnech (zejména množství srážek).
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 21. 4. 2021

  Sucho je nyní nejhorší za 2000 let

  Pomalý trend vysychání začal už v období starověku. Od počátku dvacátého století se ale výrazně zrychluje a v posledním půlstoletí je čtyřicetkrát rychlejší než za celé sledované období.
  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka rozebírá tuto skutečnost podrobněji pro Lidové noviny.
  Celý článek k přečtení ZDE.

 • 19. 4. 2021

  Letokruhy odhalují klima za Caesara

  Jaké bylo sucho na území dnešního Česka za Julia Caesara nebo při příchodu Slovanů? Otázka, na niž dokáže odpovědět snad jen křišťálová koule? Ne! Vědcům z Ústavu pro studium globální změny Akademie věd (CzechGlobe) se podařilo přesně toto zjistit. „Studie trvala skoro tři roky,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka.
  Rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE.