Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.12.2019 do 10.03.2020


Zájmové období patřilo mezi jedno z nejteplejších. Od 1. prosince do 10. března převažovaly nadprůměrné teploty. Hodně zemí hlásí nejvyšší teploty od roku 1979 (např. Belgie, Bělorusko, Bulharsko, Maďarsko, Nizozemí, Polsko, Rumunsko). Zima byla tedy mimořádně mírná a téměř nemrzlo. Teplejší počasí podpořilo předčasný jarní růst, který by ale mohl vystavit zimní plodiny - a zejména ovocné stromy - škodlivým jarním mrazům. Srážky v prosinci a lednu byly podprůměrné a zhoršily deficit půdní vody. Hojné únorové srážky a srážky na začátku března však podmínky půdní vody zlepšily a příznivě tak podpořily růst zimních plodin. Jarní práce jsou však kvůli zamokření polí na mnohým místech opožděny. Obecně platí, že zimní obiloviny jsou po relativně teplé zimě v dobrém stavu, avšak podmínky, které převládají, mohou vést ke zvýšenému tlaku škůdců a chorob.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

23. 3. 2020
pro
FR
Francie
Zima byla mimořádně vlhká a mírná. Kumulativní teploty (T> 0 ° C) se blížily teplotám z letech 2007 a 2016. Úhrny srážek dosahovaly v říjnu, listopadu, prosinci, únoru a v první polovině března nadprůměrných hodnot. Po nepříznivém začátku sezóny na podzim (suché půdy pro setí a vzcházená řepky ozimé; přílišná vlhkost pro pšenici ozimou) byly nepříznivé také povětrnostní podmínky během zimy a brzy na jaře. Na těžkých půdách způsobilo podmáčení další zpoždění fenologického vývoje plodin, oslabilo vývoj kořenů a snížilo akumulaci biomasy. Mimořádně silné srážky přispěly k výraznému vyplavení dusíku, a tím ke snížení hladin dusíku v půdě. Dalším negativním aspektem deštivého počasí bylo to, že bránilo hnojení a aplikaci pesticidů a přispělo k šíření škůdců a chorob. Přestože je příliš brzy na to, abychom si všimli výskytu nemocí a jejich potenciálních dopadů, letos na jaře se očekává vysoký tlak. Výsev jarních obilovin, zejména ječmene jarního, byl také kvůli příliš vlhkému počasí zpožděn. Plocha osetá jarními obilovinami se pravděpodobně zmenší, a tak nebude kompenzovat snížené plochy pšenice a řepky ozimé. V důsledku toho bude poměrně velká část orné půdy zasetá letními plodinami, jako je kukuřice a slunečnice.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 21. 4. 2021

  Sucho je nyní nejhorší za 2000 let

  Pomalý trend vysychání začal už v období starověku. Od počátku dvacátého století se ale výrazně zrychluje a v posledním půlstoletí je čtyřicetkrát rychlejší než za celé sledované období.
  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka rozebírá tuto skutečnost podrobněji pro Lidové noviny.
  Celý článek k přečtení ZDE.

 • 19. 4. 2021

  Letokruhy odhalují klima za Caesara

  Jaké bylo sucho na území dnešního Česka za Julia Caesara nebo při příchodu Slovanů? Otázka, na niž dokáže odpovědět snad jen křišťálová koule? Ne! Vědcům z Ústavu pro studium globální změny Akademie věd (CzechGlobe) se podařilo přesně toto zjistit. „Studie trvala skoro tři roky,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka.
  Rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE.