Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2020 do 10.05.2020

 

Zájmové období, které trvalo od 1. dubna do 10. května 2020, bylo charakteristické teplým počasím s rozdílnými a nevyrovnanými srážkovými úhrny v rámci území jedné země, kdy se na jednom místě nevyskytl po dobu pozorování pomalu ani jeden srážkový úhrn – a to hlavně v dubnu, kdy byly kumulativní srážky výrazně podprůměrné - a na místě jiném napadl přebytek srážek, který zlepšil půdní podmínky. Hodně zemí, i navzdory květnovým srážkovým úhrnům, hlásí výrazný dešťový deficit, který trvá od poloviny března. Jarní a letní plodiny jsou často vystaveny suchu, které brzdí jejich růst a vývoj. Naopak zimní plodiny, které mají rozvinutý kořenový systém, jsou díky nadprůměrným teplotám a vysoké úrovní slunečnímu svitu na mnoha místech v pokročilém vývojovém stádiu. Zimní plodiny začaly metat a kvést. S chladnějším počasím, které už se místy vyskytlo, se očekává zpomalení růstu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

18. 5. 2020
pro
DK
Dánsko
Zatímco duben byl prakticky suchý, od začátku května napadlo výrazné množství srážek, což mělo za následek kumulativní množství srážek za celé zájmové období více než 50% sezónních hodnot ve všech regionech. V dubnu byly teploty mírně nadprůměrné, poté se teplotní režim postupně vrátil na sezónní hodnoty. Během zájmového období byl pozorován výjimečný nadbytek radiace. Zimní plodiny těžily z dostatečné vlhkosti půdy a přebytku záření, zatímco vyšší dubnové teploty podporovaly růst plodin. Prognóza výnosů pro zimní obiloviny a ozimou řepku se udržuje výrazně nad historickým trendem, což odráží skutečnost, že mnoho posledních let bylo charakterizováno časným začátkem jara. Jarní plodiny, a zejména jarní ječmen, které byly z velké části zasety po polovině března, těžily ze srážek na začátku května. Prognóza výnosu jarního ječmene se udržuje blízko trendu, vzhledem k tomu, že dlouhé období sucha nebylo klíčení a vzcházení plodin prospěšné. Nedávné srážky však mohou podmínky pro plodiny zlepšit.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 3. 2021

  Webinář Intersucha - pozvánka

  Prakticky orientovaný webinář o suchu a dalších agrometeorologických výzvách současnosti a blízké budoucnosti pořádaný týmem Intersucha se bude konat ve středu 10. 03. 2021 od 8:15 do cca 11 hod Podrobněji ZDE.

 • 4. 3. 2021

  Kromě sucha sledujeme další desítku abiotických rizik! A taky vybraná biotická..

  Představujeme Vám nový portál agrorisk.cz, který přináší včasné varování před abiotickými a biotickými riziky.
  Více k přečtení ve zpravodaji AGROBASE ZDE.

1. září 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít