Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2020 do 10.05.2020

 

Zájmové období, které trvalo od 1. dubna do 10. května 2020, bylo charakteristické teplým počasím s rozdílnými a nevyrovnanými srážkovými úhrny v rámci území jedné země, kdy se na jednom místě nevyskytl po dobu pozorování pomalu ani jeden srážkový úhrn – a to hlavně v dubnu, kdy byly kumulativní srážky výrazně podprůměrné - a na místě jiném napadl přebytek srážek, který zlepšil půdní podmínky. Hodně zemí, i navzdory květnovým srážkovým úhrnům, hlásí výrazný dešťový deficit, který trvá od poloviny března. Jarní a letní plodiny jsou často vystaveny suchu, které brzdí jejich růst a vývoj. Naopak zimní plodiny, které mají rozvinutý kořenový systém, jsou díky nadprůměrným teplotám a vysoké úrovní slunečnímu svitu na mnoha místech v pokročilém vývojovém stádiu. Zimní plodiny začaly metat a kvést. S chladnějším počasím, které už se místy vyskytlo, se očekává zpomalení růstu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

18. 5. 2020
pro
FR
Francie
Zájmové období bylo charakteristické mimořádně teplým a pro sever a východ Francie bezesrážkovým počasím. Opakem byl jih země, kde byl pozorován výjimečný srážkový přebytek. Suché a teplé povětrnostní podmínky brzdily časný růst jarního ječmene, protože rostliny byly vystaveny vodnímu stresu. Stejné podmínky podporovaly vývoj mšic na pšenici ozimé. Rekordně teplé dubnové počasí navíc způsobilo zrychlení fenologického vývoje zimních a jarních obilovin, čímž se snížil výnosový potenciál. Tento zrychlený vývoj se přidal k ostatním nepříznivým podmínkám, které byly pozorovány od začátku sezóny: mokré podzimní setí a vzcházení plodin, zamokření, které brání růstu kořenů, výjimečně mírná a mokrá zima, vysoký tlak chorob, zpožděná aplikace hnojiv na začátku dlouhého suchého období, vodní stres. Nedávné srážky zmírňují vodní stres, ale zvyšují tlak chorob. Prognózy výnosu pro všechny zimní plodiny jsou nyní výrazně pod historickým trendem. Podmínky pro letní plodiny byly smíšené. Zavlažované brambory těžily z dobrého začátku sezóny, ale brambory a cukrová řepa, které zavlažované nebyly, byly od začátku vystaveny vodnímu stresu. V hlavních produkčních oblastech kukuřice, slunečnice a sójových bobů nedávno napadl přebytek srážek, což zajistí dobrý začátek sezóny, což může být vzhledem k sezónním předpovědím počasí na teplé a suché léto cenné.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 13. 4. 2021

  Zemědělcům pomáhá nový web, který spustila Akademie věd. Sleduje rizika, jako počasí nebo škůdce

  Badatelé z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR založili už weby mapující sucho, riziko přírodních požárů i klimatickou změnu v Česku. Nyní přidali do rodiny portálů další, zaměřený na zemědělce. Agrorisk.cz má pomoct předvídat silný vítr, jarní mrazy i výskyt škůdců a další rizika.
  Celý článek na irozhlasu.cz k přečtení ZDE.

 • 2. 4. 2021

  V počasí nás čekají extrémy: Sucha budou delší a srážky možná rekordní

  Bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe se podílel na analýze letokruhů dubů, která ukázala, že sucha v letech 2018 a 2019 byla nejhorší za posledních 2110 let. Jak jdou výsledky těchto zkoumání dohromady s loňským deštivým létem? Poslechněte si rozhovor pro DVTV.
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE.

1. září 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít