Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2020 do 10.05.2020

 

Zájmové období, které trvalo od 1. dubna do 10. května 2020, bylo charakteristické teplým počasím s rozdílnými a nevyrovnanými srážkovými úhrny v rámci území jedné země, kdy se na jednom místě nevyskytl po dobu pozorování pomalu ani jeden srážkový úhrn – a to hlavně v dubnu, kdy byly kumulativní srážky výrazně podprůměrné - a na místě jiném napadl přebytek srážek, který zlepšil půdní podmínky. Hodně zemí, i navzdory květnovým srážkovým úhrnům, hlásí výrazný dešťový deficit, který trvá od poloviny března. Jarní a letní plodiny jsou často vystaveny suchu, které brzdí jejich růst a vývoj. Naopak zimní plodiny, které mají rozvinutý kořenový systém, jsou díky nadprůměrným teplotám a vysoké úrovní slunečnímu svitu na mnoha místech v pokročilém vývojovém stádiu. Zimní plodiny začaly metat a kvést. S chladnějším počasím, které už se místy vyskytlo, se očekává zpomalení růstu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

18. 5. 2020
pro
HR
Chorvatsko
Přestože duben začal studeným počasím, období jako celek bylo na západě země mírně teplejší než obvykle. V Chorvatsku napadla během zájmového období méně než polovina obvyklých srážek, což bylo nejvýraznější ve východním Chorvatsku; ve východní Chorvatsko napadlo méně než 40 mm srážek. Srážkový deficit trvá od začátku roku. Hladiny půdní vlhkosti pro zimní plodiny jsou nyní výrazně pod dlouhodobým průměrem (ve východním Chorvatsku). Deficit je zvláště patrný na písčitých půdách a půdách s malým množstvím organické hmoty. Mrazové teploty na začátku dubna nezpůsobily žádné významné poškození zimních plodin. V současné době je hlavní hrozbou růstu zimních plodin a vzcházení letních plodin sucho. Anomálie chladného počasí na konci března a začátkem dubna zpomalily fenologický vývoj ozimých plodin, které jsou, kvůli předchozímu teplému počasí, v pokročilém stádiu. Měkká pšenice ozimá postupně přechází do fáze květu, která je velmi citlivá na stres ze sucha. V důsledku toho byla prognóza výnosu revidovaná směrem dolů. Podobně byla revidována prognóza výnosu řepky ozimé. U vzcházení letních plodin způsobuje problém sucho. Ještě je příliš brzy kvantifikovat dopad na výnosy letních plodin. Předpověď zatím odpovídá dlouhodobému trendu.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 13. 4. 2021

  Zemědělcům pomáhá nový web, který spustila Akademie věd. Sleduje rizika, jako počasí nebo škůdce

  Badatelé z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR založili už weby mapující sucho, riziko přírodních požárů i klimatickou změnu v Česku. Nyní přidali do rodiny portálů další, zaměřený na zemědělce. Agrorisk.cz má pomoct předvídat silný vítr, jarní mrazy i výskyt škůdců a další rizika.
  Celý článek na irozhlasu.cz k přečtení ZDE.

 • 2. 4. 2021

  V počasí nás čekají extrémy: Sucha budou delší a srážky možná rekordní

  Bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe se podílel na analýze letokruhů dubů, která ukázala, že sucha v letech 2018 a 2019 byla nejhorší za posledních 2110 let. Jak jdou výsledky těchto zkoumání dohromady s loňským deštivým létem? Poslechněte si rozhovor pro DVTV.
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE.

1. září 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít