Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2020 do 10.05.2020

 

Zájmové období, které trvalo od 1. dubna do 10. května 2020, bylo charakteristické teplým počasím s rozdílnými a nevyrovnanými srážkovými úhrny v rámci území jedné země, kdy se na jednom místě nevyskytl po dobu pozorování pomalu ani jeden srážkový úhrn – a to hlavně v dubnu, kdy byly kumulativní srážky výrazně podprůměrné - a na místě jiném napadl přebytek srážek, který zlepšil půdní podmínky. Hodně zemí, i navzdory květnovým srážkovým úhrnům, hlásí výrazný dešťový deficit, který trvá od poloviny března. Jarní a letní plodiny jsou často vystaveny suchu, které brzdí jejich růst a vývoj. Naopak zimní plodiny, které mají rozvinutý kořenový systém, jsou díky nadprůměrným teplotám a vysoké úrovní slunečnímu svitu na mnoha místech v pokročilém vývojovém stádiu. Zimní plodiny začaly metat a kvést. S chladnějším počasím, které už se místy vyskytlo, se očekává zpomalení růstu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

18. 5. 2020
pro
HU
Maďarsko
Teploty významně kolísaly, ale v průměru se blížily dlouhodobému průměru. Počátek dubna doprovázela výrazná chladná vlna. V polovině dubna se odehrály mrazové události. Ty pravděpodobně způsobily pouze omezené poškození kvetoucí řepky. Velmi suché počasí přetrvávalo od začátku března po většinu dubna. Koncem dubna a začátkem května se častěji vyskytovaly srážky, ale k úplnému zmírnění dešťového deficitu nestačily. Celkové srážky za posledních 60 dní byly v průměru mezi 10 mm až 35 mm, což odpovídá 35% až 60% dlouhodobého průměru. Toto období je od roku 1979 nejsušší nebo druhé nejsušší. Předpověď počasí předpovídá srážkový úhrn mezi 5 až 15 mm, což by k výraznému zlepšení úrovně vlhkosti půdy, která je ve východním Maďarsku a na severo -západě země velmi nízká, nestačilo. Jarní výsev se zrychlil v druhé polovině dubna, kdy teploty půdy dosáhly odpovídající úrovně, ale kvalita (sucho, mnoho hrudek) byla suboptimální. Nedávné srážky usnadnily klíčení, vzcházení a včasný vývoj letních plodin. Vývoj zimních plodin zůstává pokročilý díky neobvykle vysokým teplotám během zimy a brzy na jaře. Kvetení řepky začalo v polovině dubna, ale zásobování vodou, což je klíčové pro tvorbu výnosu, bylo v tomto období nedostatečné. Současná situace je choulostivá pro zimní obiloviny, které jsou blízko k dosažení stupně metání / kvetení. Dálkové snímání Země a modelové simulace stále naznačují téměř průměrné nebo nadprůměrné podmínky. Avšak vzhledem k suchu a malým srážkovým úhrnům je vodní stres bezprostřední. Prognózy výnosů pro zimní a letní plodiny byly revidovány směrem dolů.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 13. 4. 2021

  Zemědělcům pomáhá nový web, který spustila Akademie věd. Sleduje rizika, jako počasí nebo škůdce

  Badatelé z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR založili už weby mapující sucho, riziko přírodních požárů i klimatickou změnu v Česku. Nyní přidali do rodiny portálů další, zaměřený na zemědělce. Agrorisk.cz má pomoct předvídat silný vítr, jarní mrazy i výskyt škůdců a další rizika.
  Celý článek na irozhlasu.cz k přečtení ZDE.

 • 2. 4. 2021

  V počasí nás čekají extrémy: Sucha budou delší a srážky možná rekordní

  Bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe se podílel na analýze letokruhů dubů, která ukázala, že sucha v letech 2018 a 2019 byla nejhorší za posledních 2110 let. Jak jdou výsledky těchto zkoumání dohromady s loňským deštivým létem? Poslechněte si rozhovor pro DVTV.
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE.

1. září 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít