Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2020 do 10.05.2020

 

Zájmové období, které trvalo od 1. dubna do 10. května 2020, bylo charakteristické teplým počasím s rozdílnými a nevyrovnanými srážkovými úhrny v rámci území jedné země, kdy se na jednom místě nevyskytl po dobu pozorování pomalu ani jeden srážkový úhrn – a to hlavně v dubnu, kdy byly kumulativní srážky výrazně podprůměrné - a na místě jiném napadl přebytek srážek, který zlepšil půdní podmínky. Hodně zemí, i navzdory květnovým srážkovým úhrnům, hlásí výrazný dešťový deficit, který trvá od poloviny března. Jarní a letní plodiny jsou často vystaveny suchu, které brzdí jejich růst a vývoj. Naopak zimní plodiny, které mají rozvinutý kořenový systém, jsou díky nadprůměrným teplotám a vysoké úrovní slunečnímu svitu na mnoha místech v pokročilém vývojovém stádiu. Zimní plodiny začaly metat a kvést. S chladnějším počasím, které už se místy vyskytlo, se očekává zpomalení růstu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

18. 5. 2020
pro
NL
Holandsko
Výjimečně suché období trvající od poloviny března skončilo 28. dubna. Do 4. května následovalo deštivé počasí, po kterém bylo opět velmi sucho. Srážkové úhrny během zájmového období kolísaly mezi 20 až 30 mm (35–55% dlouhodobého průměru), s nejnižšími hodnotami ve východě a severovýchodě země. Denní průměrné teploty byly převážně nadprůměrné, ale s velkými výkyvy. Minimální teploty klesly v první polovině dubna na dva až tři dny pod 0°C a přibližně 6. května okolo dvou až tří dnů těsně nad 0°C. Hladiny záření byly mimořádně vysoké. Obecně platí, že zimní plodiny do konce dubna úspěšně vydržely neobvykle suché podmínky a od té doby využívají zlepšené podmínky. Fenologický vývoj a akumulace biomasy jsou nadprůměrné. Úrovně vlhkosti půdy jsou však stále mimořádně nízké. Při kvetení a tvorbě výnosu bude pro udržení dobrého růstu a vývoje zapotřebí nadprůměrných srážek. Současné srážky zlepšily podmínky pro nedávno zaseté plodiny. Pole cukrové řepy jsou kvůli suchu nerovnoměrná. Některá pole byla znovu vyseta. Výsadba brambor a kukuřice je v plném proudu. Prognózy výnosů pro zimní plodiny byly mírně revidovány směrem dolů, zatímco prognózy výnosů pro letní plodiny jsou stále založeny na historických trendech.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 13. 4. 2021

  Zemědělcům pomáhá nový web, který spustila Akademie věd. Sleduje rizika, jako počasí nebo škůdce

  Badatelé z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR založili už weby mapující sucho, riziko přírodních požárů i klimatickou změnu v Česku. Nyní přidali do rodiny portálů další, zaměřený na zemědělce. Agrorisk.cz má pomoct předvídat silný vítr, jarní mrazy i výskyt škůdců a další rizika.
  Celý článek na irozhlasu.cz k přečtení ZDE.

 • 2. 4. 2021

  V počasí nás čekají extrémy: Sucha budou delší a srážky možná rekordní

  Bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe se podílel na analýze letokruhů dubů, která ukázala, že sucha v letech 2018 a 2019 byla nejhorší za posledních 2110 let. Jak jdou výsledky těchto zkoumání dohromady s loňským deštivým létem? Poslechněte si rozhovor pro DVTV.
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE.

1. září 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít