Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2020 do 10.05.2020

 

Zájmové období, které trvalo od 1. dubna do 10. května 2020, bylo charakteristické teplým počasím s rozdílnými a nevyrovnanými srážkovými úhrny v rámci území jedné země, kdy se na jednom místě nevyskytl po dobu pozorování pomalu ani jeden srážkový úhrn – a to hlavně v dubnu, kdy byly kumulativní srážky výrazně podprůměrné - a na místě jiném napadl přebytek srážek, který zlepšil půdní podmínky. Hodně zemí, i navzdory květnovým srážkovým úhrnům, hlásí výrazný dešťový deficit, který trvá od poloviny března. Jarní a letní plodiny jsou často vystaveny suchu, které brzdí jejich růst a vývoj. Naopak zimní plodiny, které mají rozvinutý kořenový systém, jsou díky nadprůměrným teplotám a vysoké úrovní slunečnímu svitu na mnoha místech v pokročilém vývojovém stádiu. Zimní plodiny začaly metat a kvést. S chladnějším počasím, které už se místy vyskytlo, se očekává zpomalení růstu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

18. 5. 2020
pro
UA
Ukrajina
Dubnové počasí bylo obzvláště suché, kdy jen v několika oblastech (Kyyivska a Vinnytska) napadlo značné množství srážek, zatímco zbytek země neobdržel více než 50% obvyklých srážek. Na začátku května se podmínky změnily a od té doby byly pozorovány značné srážkové úhrny ve všech oblastech kromě Odes'ky, které zůstaly vystaveny mimořádnému suchu. Při posuzování zájmového období jako celku byly teploty blízko sezónnímu průměru. Denní amplitudy však byly velké a bylo hlášeno několik mrazových nočních událostí. Pšenice ozimá byla ovlivněna suchem a prognóza výnosu byla revidována směrem dolů, protože hlavní produkční regiony (kromě Vinnytsky) čelily nedostatku vody. Ječmen v hlavních produkčních oblastech (Odes'ka a Mykolayivs'ka) byl také ovlivněn deficitem vody a prognóza výnosu je nyní pod trendem. Vývoj jarního ječmene byl omezen nízkou vlhkostí půdy, zpožděn studenými teplotami a místně zasažen nočním mrazem. Zatímco výsev letních plodin byl také narušen suchem a studenými (půdními) teplotami, srážky pozorované od začátku května spolu s teplejšími teplotami konečně umožnily ukončení výsevu a zajistily odpovídající podmínky pro vzcházení.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 13. 4. 2021

  Zemědělcům pomáhá nový web, který spustila Akademie věd. Sleduje rizika, jako počasí nebo škůdce

  Badatelé z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR založili už weby mapující sucho, riziko přírodních požárů i klimatickou změnu v Česku. Nyní přidali do rodiny portálů další, zaměřený na zemědělce. Agrorisk.cz má pomoct předvídat silný vítr, jarní mrazy i výskyt škůdců a další rizika.
  Celý článek na irozhlasu.cz k přečtení ZDE.

 • 2. 4. 2021

  V počasí nás čekají extrémy: Sucha budou delší a srážky možná rekordní

  Bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe se podílel na analýze letokruhů dubů, která ukázala, že sucha v letech 2018 a 2019 byla nejhorší za posledních 2110 let. Jak jdou výsledky těchto zkoumání dohromady s loňským deštivým létem? Poslechněte si rozhovor pro DVTV.
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE.

1. září 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít