Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.12.2019 do 10.03.2020


Zájmové období patřilo mezi jedno z nejteplejších. Od 1. prosince do 10. března převažovaly nadprůměrné teploty. Hodně zemí hlásí nejvyšší teploty od roku 1979 (např. Belgie, Bělorusko, Bulharsko, Maďarsko, Nizozemí, Polsko, Rumunsko). Zima byla tedy mimořádně mírná a téměř nemrzlo. Teplejší počasí podpořilo předčasný jarní růst, který by ale mohl vystavit zimní plodiny - a zejména ovocné stromy - škodlivým jarním mrazům. Srážky v prosinci a lednu byly podprůměrné a zhoršily deficit půdní vody. Hojné únorové srážky a srážky na začátku března však podmínky půdní vody zlepšily a příznivě tak podpořily růst zimních plodin. Jarní práce jsou však kvůli zamokření polí na mnohým místech opožděny. Obecně platí, že zimní obiloviny jsou po relativně teplé zimě v dobrém stavu, avšak podmínky, které převládají, mohou vést ke zvýšenému tlaku škůdců a chorob.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

23. 3. 2020
pro
FR
Francie
Zima byla mimořádně vlhká a mírná. Kumulativní teploty (T> 0 ° C) se blížily teplotám z letech 2007 a 2016. Úhrny srážek dosahovaly v říjnu, listopadu, prosinci, únoru a v první polovině března nadprůměrných hodnot. Po nepříznivém začátku sezóny na podzim (suché půdy pro setí a vzcházená řepky ozimé; přílišná vlhkost pro pšenici ozimou) byly nepříznivé také povětrnostní podmínky během zimy a brzy na jaře. Na těžkých půdách způsobilo podmáčení další zpoždění fenologického vývoje plodin, oslabilo vývoj kořenů a snížilo akumulaci biomasy. Mimořádně silné srážky přispěly k výraznému vyplavení dusíku, a tím ke snížení hladin dusíku v půdě. Dalším negativním aspektem deštivého počasí bylo to, že bránilo hnojení a aplikaci pesticidů a přispělo k šíření škůdců a chorob. Přestože je příliš brzy na to, abychom si všimli výskytu nemocí a jejich potenciálních dopadů, letos na jaře se očekává vysoký tlak. Výsev jarních obilovin, zejména ječmene jarního, byl také kvůli příliš vlhkému počasí zpožděn. Plocha osetá jarními obilovinami se pravděpodobně zmenší, a tak nebude kompenzovat snížené plochy pšenice a řepky ozimé. V důsledku toho bude poměrně velká část orné půdy zasetá letními plodinami, jako je kukuřice a slunečnice.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 3. 2021

  Webinář Intersucha - pozvánka

  Prakticky orientovaný webinář o suchu a dalších agrometeorologických výzvách současnosti a blízké budoucnosti pořádaný týmem Intersucha se bude konat ve středu 10. 03. 2021 od 8:15 do cca 11 hod Podrobněji ZDE.

 • 17. 2. 2021

  Jeden mrazivý týden nedokazuje, že oteplování neexistuje, říká klimatolog

  Vnímání lidí je zkreslené, letošní zima je spíše teplejší, myslí si klimatolog Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR Pavel Zahradníček. „Jeden mrazivý týden v únoru nedokazuje, že globální oteplování neexistuje,“ dodal v rozhovoru pro iDNES.cz. Zahradníček také uvedl, že na konci 21. století by se v českých nížinách na jihu Moravy a Polabí mohlo podnebí přiblížit středomořskému.
  Celý rozhovor pro idnes.cz k přečtení ZDE.

1. září 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít