Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 27.08.2019 do 18.09.2019


Česká republika, Slovensko i Rakouskou zaznamenaly nejteplejší léto v historii. Výrazně teplé počasí převládalo ve všech zájmových zemích i v průběhu tohoto sledovaného období. Teplé počasí urychlilo fenologický vývoj letních plodin, které jsou nyní v pokročilém stádiu. Počet horkých dnů (Tmax> 30°C) často překračoval obvyklé množství. V poslední srpnové a první zářijové dekádě převládalo výrazně teplé počasí s pozitivní tepelnou anomálií (např. v Chorvatsku naměřili až 40°C). Výrazné vlny veder byly zaznamenány v Itálii, Německu, Polsku, Rumunsku, Bělorusku a na Ukrajině. Přetrvávající sucho hlásí Francie, Německo, Polsko, Česká republika (severozápad), Belgie, Nizozemí a Bělorusko. Srážky byly různorodé. Podstatně nadprůměrné srážkové úhrny napadly pouze v Dánsku.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

23. 9. 2019
pro
BY
Bělorusko
Počasí bylo v západní a střední oblasti suché s kumulativními srážkami. Během zájmového období napadlo ve středu země v porovnání s normálem méně o 50% srážek, čímž se prohloubil vodní deficit pozorovaný od června. Naproti tomu na jihu a východě napadlo, kvůli lijákům na začátku srpna, více srážek než obvykle. Teploty byly během první srpnové dekády podstatně nižší než obvykle. Poslední srpnová dekáda a začátek září byly naopak teplejší než obvykle. Poslední dvě dekády zájmového období byly slunečné, s nadprůměrným zářením. Srážkový deficit byl soustředěn v hlavní produkční oblasti kukuřice na zrno, kde byla část setí zpožděna. Rostliny tak byly nadále vystaveny suchým podmínkám. Prognóza výnosu kukuřice na zrno byla revidována mírně dolů, ale zůstává výrazně nad pětiletým průměrem, i když oproti minulému roku je nižší. Očekává se, že výnosy sóji budou v západních oblastech oproti pětiletému průměru vyšší, i když mírně ovlivněné suchými podmínkami, které přetrvávají v centrální části země. Prognóza výnosu slunečnice se blíží rekordním hodnotám, a to díky příznivému začátku sezóny, který byl bez vlivu suchých podmínek a také díky toleranci plodin vůči suchu.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 25. 11. 2020

  Dlouhodobé sucho v Česku je dočasně zažehnané

  Sucho, s nímž se Česká republika v posledních letech dlouhodobě potýkala, je momentálně minulostí. Srážkově nebývale bohatý říjen i celkové rozložení srážek v průběhu letošního roku zapříčinily, že v posledních dvou měsících je situace normální.
  Celý článek vycházející z dat portálu intersucho.cz k přečtení na novinky.cz ZDE.

 • 10. 11. 2020

  Co může za barevnou krásu podzimního listí

  „Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?

  Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.

1. září 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít