Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 27.08.2019 do 18.09.2019


Česká republika, Slovensko i Rakouskou zaznamenaly nejteplejší léto v historii. Výrazně teplé počasí převládalo ve všech zájmových zemích i v průběhu tohoto sledovaného období. Teplé počasí urychlilo fenologický vývoj letních plodin, které jsou nyní v pokročilém stádiu. Počet horkých dnů (Tmax> 30°C) často překračoval obvyklé množství. V poslední srpnové a první zářijové dekádě převládalo výrazně teplé počasí s pozitivní tepelnou anomálií (např. v Chorvatsku naměřili až 40°C). Výrazné vlny veder byly zaznamenány v Itálii, Německu, Polsku, Rumunsku, Bělorusku a na Ukrajině. Přetrvávající sucho hlásí Francie, Německo, Polsko, Česká republika (severozápad), Belgie, Nizozemí a Bělorusko. Srážky byly různorodé. Podstatně nadprůměrné srážkové úhrny napadly pouze v Dánsku.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

23. 9. 2019
pro
FR
Francie
V průběhu zájmového období se kumulativní srážky blížily průměru. Výjimkou byla území Bourgogne, Auvergne, Limousin a Provence-Alpes-Côte d´Azur, kde byl zaznamenán výrazný dešťový deficit (20 až 35% pod dlouhodobým průměrem). Většina srážek ve všech regionech napadla během první poloviny srpna. Kumulativní záření bylo nadprůměrné, a to zejména díky slunečnému počasí, které převládalo během poslední srpnové a první zářijové dekády. Během první a poslední srpnové dekády dosahovaly teploty nadprůměrných hodnot, čímž se zvýšila evapotranspirace, která omezila pozitivní efekt srážek první poloviny srpna. Kukuřice a slunečnice se ze suchých podmínek nezotavily, protože déšť přišel příliš pozdě, většinou po začátku kvetení. Ve všech regionech s výjimkou jihozápadu, Aquitaine a západní části Midi-Pyrénées, kde v červenci neprobíhala žádná zavlažovací omezení, se očekává, že výnosy kukuřice a slunečnice budou podprůměrné. Při setí kukuřice bylo sucho. Kukuřice byla zaseta brzy a její kvetení bylo ke konci července ovlivněno tepelnou vlnou. Cukrová řepa a brambory se díky dešti velmi mírně zotavily. Neočekávají se však žádné významné změny. Prognóza výnosu zůstává téměř nezměněna. U škrobových brambor se očekává výjimečně nízký výnos. Výnos konzumních brambor bude podstatně podprůměrný, ale s ohledem na malý tlak chorob se očekává vysoká kvalita.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 25. 11. 2020

  Dlouhodobé sucho v Česku je dočasně zažehnané

  Sucho, s nímž se Česká republika v posledních letech dlouhodobě potýkala, je momentálně minulostí. Srážkově nebývale bohatý říjen i celkové rozložení srážek v průběhu letošního roku zapříčinily, že v posledních dvou měsících je situace normální.
  Celý článek vycházející z dat portálu intersucho.cz k přečtení na novinky.cz ZDE.

 • 10. 11. 2020

  Co může za barevnou krásu podzimního listí

  „Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?

  Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.

1. září 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít