Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 27.08.2019 do 18.09.2019


Česká republika, Slovensko i Rakouskou zaznamenaly nejteplejší léto v historii. Výrazně teplé počasí převládalo ve všech zájmových zemích i v průběhu tohoto sledovaného období. Teplé počasí urychlilo fenologický vývoj letních plodin, které jsou nyní v pokročilém stádiu. Počet horkých dnů (Tmax> 30°C) často překračoval obvyklé množství. V poslední srpnové a první zářijové dekádě převládalo výrazně teplé počasí s pozitivní tepelnou anomálií (např. v Chorvatsku naměřili až 40°C). Výrazné vlny veder byly zaznamenány v Itálii, Německu, Polsku, Rumunsku, Bělorusku a na Ukrajině. Přetrvávající sucho hlásí Francie, Německo, Polsko, Česká republika (severozápad), Belgie, Nizozemí a Bělorusko. Srážky byly různorodé. Podstatně nadprůměrné srážkové úhrny napadly pouze v Dánsku.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

23. 9. 2019
pro
HU
Maďarsko
Za celé zájmové období přesáhly teploty dlouhodobý průměr o 1 až 3°C. Od začátku srpna se vyskytly 2 až 6 tepelných vln, celkem 10 až 25 horkých dnů (Tmax> 30°C), což přesahuje obvyklý výskyt o 3 až 15 dnů. V západním a středním Maďarsku dosáhly úhrny srážek přibližně průměrných hodnot (40 až 100 mm). Značná území podél východní hranice však obdržela pouze 15 až 30 mm (30 až 50% dlouhodobého průměru). Poslední srpnová dekáda byla zvláště suchá a horká, což způsobilo zpoždění začátku výsevu řepky. Vysoké teploty vedly ke zrychlenému vývoji letních plodin a nepříznivě zkrátily fázi plnění zrna u kukuřice a slunečnice, což se projevilo v předčasném stárnutí listů. Od konce července do začátku srpna poklesl obsah půdní vlhkosti dostupné pro letní plodiny na průměrnou (v severozápadní a východní oblasti) nebo podprůměrnou úroveň. Akumulace biomasy se díky těmto nepříznivým faktorům prakticky zastavila. Prognóza výnosu byla revidovaná směrem dolů. Příliš teplé podmínky rovněž zhoršily fotosyntézu plodin méně odolných vůči tepelnému stresu, jako jsou brambory a cukrová řepa, u nichž se prognózy výnosu nyní nacházejí pod pětiletým průměrem.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 11. 2020

  Co může za barevnou krásu podzimního listí

  „Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?

  Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.

 • 9. 11. 2020

  Déšť pomohl, ustoupil kůrovec i sucho. Ale rozhodnou až příští měsíce, říkají experti

  "Hodně nadprůměrné srážky dokázaly tu aktuální situaci natolik zlepšit, že z pohledu meteorologa rozhodně již není možné mluvit o suchu, i když z dlouhodobého hlediska klimatologie jsme stále v sušším období," říká klimatolog Pavel Zahradníček z portálu Intersucho.

  Po pěti letech dramatického sucha se chýlí ke konci deštivější rok, shnující článek k přečtení na aktualne.cz ZDE.

1. září 2019 / 35. týden

předchozí další zavřít