Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 20.07.2020 do 24.08.2020

 

Červencové teploty kolísaly kolem průměru. Od druhé poloviny července – zvláště pak v první polovině srpna - se objevovaly vlny veder (např. ve Francii, Německu, Itálii, Bulharsku, Belgii, Nizozemí, Slovinsku, …). Mnohé země zaznamenaly v průběhu zájmového období výrazný dešťový deficit (např. Francie, Německo, Polsko, Rumunsko, Bělorusko, Ukrajina, …). Pro sklizeň ozimých plodin bylo období bez deště příznivé. Sklizeň ozimé pšenice, ozimého ječmene a řepky je téměř všude dokončena a téměř všude proběhla bez větších problémů. Na polích jsou jarní plodiny (kukuřice, slunečnice, sója, …), které většinou kvetly za příznivých podmínek s dostatečnou zásobou vody v půdě. Akumulace nadzemní biomasy je na mnoha místech nadprůměrná, nicméně srážkový deficit může být problematický, zvláště v průběhu fenofáze plnění zrna, a může negativně ovlivnit výnos.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

25. 8. 2020
pro
BG
Bulharsko
Teplotní podmínky se během zájmového období značně lišily, což mělo ve východním Bulharsku za následek pozitivní teplotní anomálii 1°C až 2,5°C. V ostatních částech země byly teploty průměrné. Konec července a začátek srpna byl horký, s maximálními denními teplotami v rozmezí 35°C až 39°C. Počet horkých dnů překročil průměr o 5 až 17 dnů. Výjimkou byly mírnější jihozápadní oblasti, kde byl počet horkých dnů pod nebo blízko průměru. Po deštivém červnu srážkové úhrny dramaticky poklesly, a to ve středním a východním Bulharsku, kde bylo během zájmového období zaznamenáno méně než 15 mm. V západních regionech napadlo průměrné nebo nadprůměrné množství srážek. Sklizeň ozimých plodin byla ve východních oblastech ukončena bez problémů. Problémy spojené s častými srážkami přetrvávaly v západních oblastech, zejména na jihozápadě. Kvetení kukuřice a slunečnice na západě a severu země proběhlo za příznivých podmínek. V druhé polovině července (během plnění zrna) se půdní vlhkost snížila na podprůměrnou úroveň, s výjimkou západních oblastí. Modely naznačují, že akumulace biomasy se zpomalila a dosáhla průměrné úrovně; proto byly naše předchozí optimistické prognózy výnosu kukuřice a slunečnice revidovány směrem dolů.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 25. 11. 2020

  Dlouhodobé sucho v Česku je dočasně zažehnané

  Sucho, s nímž se Česká republika v posledních letech dlouhodobě potýkala, je momentálně minulostí. Srážkově nebývale bohatý říjen i celkové rozložení srážek v průběhu letošního roku zapříčinily, že v posledních dvou měsících je situace normální.
  Celý článek vycházející z dat portálu intersucho.cz k přečtení na novinky.cz ZDE.

 • 10. 11. 2020

  Co může za barevnou krásu podzimního listí

  „Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?

  Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.