Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 27.08.2019 do 18.09.2019


Česká republika, Slovensko i Rakouskou zaznamenaly nejteplejší léto v historii. Výrazně teplé počasí převládalo ve všech zájmových zemích i v průběhu tohoto sledovaného období. Teplé počasí urychlilo fenologický vývoj letních plodin, které jsou nyní v pokročilém stádiu. Počet horkých dnů (Tmax> 30°C) často překračoval obvyklé množství. V poslední srpnové a první zářijové dekádě převládalo výrazně teplé počasí s pozitivní tepelnou anomálií (např. v Chorvatsku naměřili až 40°C). Výrazné vlny veder byly zaznamenány v Itálii, Německu, Polsku, Rumunsku, Bělorusku a na Ukrajině. Přetrvávající sucho hlásí Francie, Německo, Polsko, Česká republika (severozápad), Belgie, Nizozemí a Bělorusko. Srážky byly různorodé. Podstatně nadprůměrné srážkové úhrny napadly pouze v Dánsku.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

23. 9. 2019
pro
FR
Francie
V průběhu zájmového období se kumulativní srážky blížily průměru. Výjimkou byla území Bourgogne, Auvergne, Limousin a Provence-Alpes-Côte d´Azur, kde byl zaznamenán výrazný dešťový deficit (20 až 35% pod dlouhodobým průměrem). Většina srážek ve všech regionech napadla během první poloviny srpna. Kumulativní záření bylo nadprůměrné, a to zejména díky slunečnému počasí, které převládalo během poslední srpnové a první zářijové dekády. Během první a poslední srpnové dekády dosahovaly teploty nadprůměrných hodnot, čímž se zvýšila evapotranspirace, která omezila pozitivní efekt srážek první poloviny srpna. Kukuřice a slunečnice se ze suchých podmínek nezotavily, protože déšť přišel příliš pozdě, většinou po začátku kvetení. Ve všech regionech s výjimkou jihozápadu, Aquitaine a západní části Midi-Pyrénées, kde v červenci neprobíhala žádná zavlažovací omezení, se očekává, že výnosy kukuřice a slunečnice budou podprůměrné. Při setí kukuřice bylo sucho. Kukuřice byla zaseta brzy a její kvetení bylo ke konci července ovlivněno tepelnou vlnou. Cukrová řepa a brambory se díky dešti velmi mírně zotavily. Neočekávají se však žádné významné změny. Prognóza výnosu zůstává téměř nezměněna. U škrobových brambor se očekává výjimečně nízký výnos. Výnos konzumních brambor bude podstatně podprůměrný, ale s ohledem na malý tlak chorob se očekává vysoká kvalita.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 3. 2021

  Webinář Intersucha - pozvánka

  Prakticky orientovaný webinář o suchu a dalších agrometeorologických výzvách současnosti a blízké budoucnosti pořádaný týmem Intersucha se bude konat ve středu 10. 03. 2021 od 8:15 do cca 11 hod Podrobněji ZDE.

 • 4. 3. 2021

  Kromě sucha sledujeme další desítku abiotických rizik! A taky vybraná biotická..

  Představujeme Vám nový portál agrorisk.cz, který přináší včasné varování před abiotickými a biotickými riziky.
  Více k přečtení ve zpravodaji AGROBASE ZDE.