Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2021 do 25.05.2021

 

Zájmové období (od 1. dubna do 25. května) bylo v porovnání s historickými záznamy jedno z nejchladnějších, ne-li nejchladnější vůbec. Vyskytovaly se i četné noční mrazy, které mohly mít lokální vliv na plodiny. Anomálie chladného dubnového počasí zpomalila fenologický vývoj zimních plodin, který byl díky mírným zimním podmínkám pokročilý. Na mnohých místech je také hlášena nízká akumulace biomasy. V průběhu dubna a května napadly nerovnoměrné, mnohdy intenzivní srážkové úhrny, díky kterým je úroveň půdní vlhkosti uspokojivá. Zimní plodiny jsou obecně v dobrém stavu. Prognózy výnosů v této fázi sezóny většinou odpovídají historickým trendům. Aby byla prognóza udržena na dobré úrovni, bylo by v nadcházejících týdnech zapotřebí více srážek a přiměřených teplotních podmínek.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 6. 2021

  Do rybníků se po letech konečně vrátila voda. Nasycenost půdy je dobrá

   „Míst se sníženou půdní vláhou je už pouze pár. Na jižní Moravě se to týká pouze části Vyškovska a Blanenska, které mají normální či lehce nižší stav,“ vysvětluje Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky (CzechGlobe).
  Aktuální komentář o stavu sucha a jeho vývoji pro idnes.cz je k přečtení ZDE.

 • 31. 5. 2021

  Voda v krajině na portálu Evropa v datech

  „Povodně i sucho patří k naší krajině od pradávna. Jejich intenzita se však zvyšuje. Posledních 30 let bylo ve znamení nejhoršího sucha i povodní,“ vysvětluje Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd České republiky (CzechGlobe). „Sucho a povodně v jednom roce jsme měli například 2014, ale stejná situace nastala i vloni. Tehdy vrcholilo sucho v dubnu, a pak přišly dvoje povodně v červnu a říjnu. Je to dáno tím, že se počasí stává více extrémní, a to na obě dvě strany.“
  Informace k přečtení na portálu evropavdatech.cz ZDE.