Agrometeorologické podmínky - průběh
- data nejsou dostupná
- negativní
- normální
- pozitivní
Agrometeorologické podmínky v Evropě
Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 20.07.2020 do 24.08.2020
Červencové teploty kolísaly kolem průměru. Od druhé poloviny července – zvláště pak v první polovině srpna - se objevovaly vlny veder (např. ve Francii, Německu, Itálii, Bulharsku, Belgii, Nizozemí, Slovinsku, …). Mnohé země zaznamenaly v průběhu zájmového období výrazný dešťový deficit (např. Francie, Německo, Polsko, Rumunsko, Bělorusko, Ukrajina, …). Pro sklizeň ozimých plodin bylo období bez deště příznivé. Sklizeň ozimé pšenice, ozimého ječmene a řepky je téměř všude dokončena a téměř všude proběhla bez větších problémů. Na polích jsou jarní plodiny (kukuřice, slunečnice, sója, …), které většinou kvetly za příznivých podmínek s dostatečnou zásobou vody v půdě. Akumulace nadzemní biomasy je na mnoha místech nadprůměrná, nicméně srážkový deficit může být problematický, zvláště v průběhu fenofáze plnění zrna, a může negativně ovlivnit výnos.
Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.
Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).
AT
Červencové teploty byly průměrné. První polovina srpna byla teplejší než obvykle s teplotními anomáliemi až + 4°C a maximálními teplotami až 34°C. Srážky byly variabilní. V severovýchodním Rakousku napadlo až 100 mm srážek, ve středním Rakousku více než 200 mm (tj. až 80% nad průměrem). Sklizeň zimních plodin je dokončena. Prognóza výnosu měkké pšenice byla v Rakousku revidována směrem nahoru, a to díky příznivým povětrnostním podmínkám. Letní plodiny jsou obecně v dobrém stavu. Fenofáze kvetení u kukuřice nastala před vlnou veder, která se objevily začátkem srpna. Prognóza výnosu letních plodin byla revidována směrem nahoru.
BA
BE
Srážky kumulované během zájmového období byly na severu země mírně nadprůměrné. Červencové teploty byly mírně podprůměrné, ale na konci měsíce náhle vzrostly. První polovina srpna, s vlnou veder od 6. do 13. srpna, byla mimořádně teplá. Sklizeň ozimých plodin probíhala hladce a byla prakticky dokončena v prvním srpnovém týdnu. Probíhá sklizeň jarních obilovin. Růst letních plodin byl negativně ovlivněn kombinací vysokých teplot a omezeného přísunu vody; nejvýrazněji ve vnitrozemských částech Belgie. Po teplotní vlně budou mít další nadprůměrné denní a noční teploty spolu s vysokou vlhkostí vzduchu další vliv na cukrovou řepu a brambory.
BG
Teplotní podmínky se během zájmového období značně lišily, což mělo ve východním Bulharsku za následek pozitivní teplotní anomálii 1°C až 2,5°C. V ostatních částech země byly teploty průměrné. Konec července a začátek srpna byl horký, s maximálními denními teplotami v rozmezí 35°C až 39°C. Počet horkých dnů překročil průměr o 5 až 17 dnů. Výjimkou byly mírnější jihozápadní oblasti, kde byl počet horkých dnů pod nebo blízko průměru. Po deštivém červnu srážkové úhrny dramaticky poklesly, a to ve středním a východním Bulharsku, kde bylo během zájmového období zaznamenáno méně než 15 mm. V západních regionech napadlo průměrné nebo nadprůměrné množství srážek. Sklizeň ozimých plodin byla ve východních oblastech ukončena bez problémů. Problémy spojené s častými srážkami přetrvávaly v západních oblastech, zejména na jihozápadě. Kvetení kukuřice a slunečnice na západě a severu země proběhlo za příznivých podmínek. V druhé polovině července (během plnění zrna) se půdní vlhkost snížila na podprůměrnou úroveň, s výjimkou západních oblastí. Modely naznačují, že akumulace biomasy se zpomalila a dosáhla průměrné úrovně; proto byly naše předchozí optimistické prognózy výnosu kukuřice a slunečnice revidovány směrem dolů.
BY
Během zájmového období převládaly na jihozápadě země mírně teplejší teploty (až + 2°C), zatímco teploty v severovýchodních oblastech byly mírně podprůměrné. Kumulativní srážky byly výrazně podprůměrné (<-30% ve srovnání s dlouhodobým průměrem), a to nejvýrazněji v západních a jihovýchodních oblastech. Sklizeň ozimých a jarních obilovin začala během druhé červencové dekády a stále pokračuje, přičemž zprávy naznačují uspokojivé výnosy (lepší než v roce 2019). Agrometeorologické podmínky byly obecně uspokojivé pro vývoj a akumulaci biomasy kukuřice. Hladiny půdní vlhkosti se však postupně vyčerpávají. Během příštích týdnů by pro adekvátní tvorbu zrna byly zapotřebísrážky. Prognózy výnosu pšenice a ječmene se zvýšily díky příznivým podmínkám, zatímco prognóza pro kukuřici je mírně pod průměrem 5 let.
CZ
Červencové teploty byly průměrné. První polovina srpna byla teplejší než obvykle s teplotními anomáliemi až + 4°C a maximálními teplotami až 34°C. Srážky byly variabilní. Na severozápadě ČR napadlo podprůměrné množství srážkových úhrnů, tj. méně než 60 m. Sklizeň zimních plodin je dokončena. Letní plodiny jsou obecně v dobrém stavu, s výjimkou severozápadní ČR, kde přetrvává dešťový deficit. Fenofáze kvetení u kukuřice nastala před vlnou veder, která se objevila začátkem srpna. Prognóza výnosu letních plodin byla revidována směrem nahoru.
CH
DE
Červencové teploty kolísaly kolem průměru. Na jihu se vyskytlo několik dní s teplotami > 30 °C. Začátkem srpna se objevila první výrazná vlna veder, kdy maximální teploty přesáhly 35 °C; teploty byly méně intenzivní pouze podél pobřeží a v jižním Bavorsku. Srážky v červenci byly v Niedersachsen, Schleswig Holstein a Mecklenburg Vorpommern přiměřené, na jihu byl zaznamenán významný dešťový deficit. V srpnu byl zaznamenán výrazný přetrvávající dešťový deficit zejména v oblastech Sársko, Rheinland Pfalz, Hessen a Sachsen. Sklizeň ozimé pšenice, ozimého ječmene a řepky je dokončena. Sklizeň ječmene jarního stále probíhá. Kukuřice na zrno kvetla hlavně v červenci, tedy mimo vysoké srpnové teploty. Nicméně přetrvávající nedostatek vody ve většině regionů Německa je jasným problémem letních plodin. V důsledku toho jsou prognózy výnosů sníženy. Stále jsou ale vyšší než v loni.
DK
V průběhu zájmového období napadlo průměrné množství srážek. Déšť byl zvláště hojný v červenci. Od začátku srpna téměř neprší, což zatím nemělo žádné negativní důsledky na potenciál výnosu plodin. Pro sklizeň ozimých plodin bylo období bez deště příznivé. Teploty byly v červenci mírnější než obvykle, a proto příznivé pro plnění zrna u obilí. Od 5. srpna byla pozorována výrazná anomálie teplého počasí a vzhledem k tomu, že maximální teploty zůstávají pod 30°C, neočekávají se žádné negativní důsledky pro výnosy plodin. Prognózy výnosů u ozimých obilovin a ječmene jarního se blíží nejvyšším výnosům zaznamenaných za posledních 10 let. Prognózy výnosů letních plodin byly revidovány směrem vzhůru.
FR
Po většinu zájmového období byl zaznamenáván velký dešťový deficit, kdy napadlo velmi malé množství srážek. V druhé srpnové dekádě přineslo bouřlivé počasí značné srážkové úhrny. Teploty zůstaly po většinu července blízké sezónním hodnotám. V průběhu poslední červencové dekády se však výrazně zvýšily. V první polovině srpna nastala vlna veder. Vysoké teploty zvýšily evapotranspiraci a vystavovaly letní plodiny ve většině regionů vodnímu stresu. Prognózy výnosů letních plodin byly ve srovnání s minulým měsícem revidovány směrem dolů a blíží se nejnižším výnosům zaznamenaným za posledních 10 let. Pro zimní obiloviny zůstávají prognózy výnosu nezměněné, s výjimkou ozimého ječmene. Po zveřejnění prvních odhadů, zakládajících se na výnosech z prvních sklizených ploch, byla v červenci prognóza výnosu ječmene ozimého podstatně zvýšena. Následná analýza však ukázala, že červnová mnohem nižší prognóza výnosu pro ječmen ozimý, které byla založena na meteorologické analýze, byla přesnější a v souladu s nejnovějšími odhady AGRESTE.
HU
Období mezi 11. a 25. červencem bylo výrazně chladnější než obvykle. V první červencové dekádě a v období po 25. červenci dominovaly nadprůměrné teploty. Srážky byly časté, intenzivní a hojné (místně nadměrné, způsobovaly škodlivé povodně a povodně), což ve většině regionů vedlo k nadprůměrným srážkovým úhrnům (o 20% - 130%). Nejvyšší úhrny byly zaznamenány ve východním a jižním Maďarsku. Navzdory problémům s povětrnostními podmínkami v červenci proběhla sklizeň ozimých obilovin obecně dobře. Ukončena byla bez větších zpoždění. Předchozí pesimistická prognóza výnosu se proto zvýšila. Fenologický vývoj letních plodin je sezónní. Mírné teploty v polovině června příznivě prodloužily období kvetení a usnadnily opylení kukuřice a slunečnice. Půdní vlhkost během kvetení a včasného plnění zrna byla přiměřená. Modelové simulace a satelitní snímky ukazují nadprůměrnou akumulaci biomasy, nejvýrazněji ve východních regionech. Prognózy výnosů všech letních plodin byly revidovány směrem nahoru.
HR
Červencové teploty byly průměrné. Na konci července a v první polovině srpna se objevily dvě teplotní vlny, které byly nejvýraznější v pobřežních oblastech. Během tohoto období přesáhly maximální teploty v pobřežních regionech 34°C. Srážky byly hojné; ve středo-severním Chorvatsku překročily srážkové úhrny 200 mm (více než zdvojnásobil průměrné hodnoty). Sklizeň zimních plodin skončila. Letní plodiny jsou obecně v dobrém stavu, i když lokálně byly některé porosty poškozeny v důsledku nadměrných srážek. Prognózy výnosu letních plodin byly proto mírně revidovány směrem nahoru.
IT
V průběhu zájmového období napadlo v Itálii průměrné až hojné množství srážek. Červencové teploty byly většinou mírné. Od 20. července však byly zaznamenány tři teplotní vlny, přičemž maximální teploty přesáhly 35°C (kolem 31. července). V severozápadních regionech jsou plodiny z vývojového hlediska nerovnoměrné kvůli různým strategiím setí. Na většině polí je nadprůměrná akumulace biomasy. V srpnu začala za optimálních podmínek fenofáze plnění zrna kukuřice. V severovýchodních regionech začala fenofáze plnění zrna kukuřice až v druhém srpnovém týdnu, tedy s 20denním zpožděním - kvůli nepříznivému začátku sezóny. Plodiny jsou nyní v dobrém stavu. Akumulace biomasy je nadprůměrná, a to i v provinciích, kde během jara bylo výrazné sucho. Ve střední Itálii těží kukuřice a slunečnice z častých srážek - výnosové prognózy jsou příznivé. Probíhá sklizeň slunečnice. Prognózy výnosů všech letních plodin jsou nad pětiletým průměrem.
LT
Během zájmového období byly teploty převážně nižší než obvykle. Srážky byly podprůměrné. Sklizeň obilovin a řepky probíhá. Prognóza výnosu zůstávají dobrá. Začaly přípravy na podzimní výsev. Počasí je pro letní plodiny obecně dobrá. Prognózy výnosu odpovídají prognózám z července. Výjimkou je řepka olejka, u níž byla prognóza revidována směrem dolů (ale zůstává nad průměrem 5 let).
MD
ME
NL
Srážky kumulované během zájmového období byly na severu země mírně nadprůměrné. Červencové teploty byly mírně podprůměrné, ale na konci měsíce náhle vzrostly. První polovina srpna, s vlnou veder od 6. do 13. srpna, byla mimořádně teplá. Sklizeň ozimých plodin probíhala hladce a byla prakticky dokončena v prvním srpnovém týdnu. Probíhá sklizeň jarních obilovin. Růst letních plodin byl negativně ovlivněn kombinací vysokých teplot a omezeného přísunu vody; nejvýrazněji v jihovýchodních částech Nizozemska. Po teplotní vlně budou mít další nadprůměrné denní a noční teploty spolu s vysokou vlhkostí vzduchu další vliv na cukrovou řepu a brambory.
PL
Během zájmového období napadlo podprůměrné množství srážek. Teploty se pohybovaly kolem dlouhodobého průměru. Horké dny v červenci byly však méně časté než obvykle. Mírné teploty ve spojení s výraznými srážkami, které napadly na začátku srpna, zmírnily negativní účinky dešťového deficitu u letních plodin. Sklizeň ozimých a jarních obilovin byla ve srovnání s loňským rokem zpožděna kvůli prodloužené době plnění zrna (mírné teploty) a vlhkým podmínkám, které bránily zrání a sklizni. Sklizeň ozimé řepky byla dokončena během první srpnové dekády. Sklizeň ozimé pšenice je v plném proudu. Zprávy z terénu naznačují uspokojivé výnosy i kvalitu zrna. Podmínky byly pro letní plodiny obecně uspokojivé. Kvetení u kukuřice na zrno proběhlo, když byla úroveň vlhkosti stále dostatečná. Výjimkou byly suché severozápadní oblasti. V následujících týdnech by k dosažení uspokojivého výnosu bylo zapotřebí více deště. Prognózy výnosu kukuřice a cukrové řepy se mírně snížily.
RO
Během zájmového období se teploty pohybovaly od teplejších než obvykle k chladnějším než obvykle, což vedlo k téměř průměrným (mírně teplejším než obvyklým v jihovýchodních regionech) teplotním podmínkám. Kukuřice těžila ve fázi kvetení mezi 7. a 26. červencem z mírných teplot. V červenci přetrvávaly deštivé povětrnostní podmínky v západních a středních oblastech, kde bylo naměřeno 70 až 160 mm srážek. Ve východních a jihovýchodních regionech napadlo v červenci podprůměrné (10 mm až 50 mm) množství srážek. Srpen byl suchý. Půdní vlhkost byla obecně v období kvetení kukuřice a slunečnice dostačující, a to díky hojným srážkám v červnu a na začátku července. Po polovině července se však letní plodiny začaly v hlavních produkujících jižních a východních regionech potýkat se suchem. Akumulace biomasy u letních plodin je v západních oblastech vysoká, ve východních oblastech podprůměrná. Prognózy výnosu slunečnice a kukuřice byly revidovány směrem dolů s ohledem na zhoršující se podmínky (sucho) v období plnění zrna.
RS
SK
Teploty v červenci byly průměrné. První polovina srpna byla teplejší než obvykle s teplotními anomáliemi až + 4°C a maximálními teplotami až 34°C. Srážky byly variabilní. Sklizeň zimních plodin je dokončena. Letní plodiny jsou obecně v dobrém stavu. Fenofáze kvetení u kukuřice nastala před vlnou veder, která se objevily začátkem srpna. Prognóza výnosu letních plodin byla revidována směrem nahoru.
SI
Červencové teploty byly průměrné. Na konci července a v první polovině srpna se objevily dvě teplotní vlny, které byly nejvýraznější v pobřežních oblastech. Během tohoto období přesáhly maximální teploty v pobřežních regionech 34°C. Srážky byly hojné; ve východním Slovinsku překročily srážkové úhrny 200 mm (více než zdvojnásobil průměrné hodnoty). Sklizeň zimních plodin skončila. Letní plodiny jsou obecně v dobrém stavu, i když lokálně byly některé porosty poškozeny v důsledku nadměrných srážek. Prognózy výnosu letních plodin byly proto mírně revidovány směrem nahoru.
UA
Na většině území centrální Ukrajiny je od začátku července pozorován deficit deště. Na jihu, Odes'ka, jižně od Mykolayivs'ky a Krym, stále přetrvává sucho. Teploty kolísaly kolem průměru. Prognózy výnosů pro kukuřici a sóju byly s ohledem na předpověď, revidovány směrem dolů, pod úroveň historických trendů a velmi blízko k loňským úrovním. Dopad dešťového deficitu není katastrofální vzhledem k nadbytku deště zaznamenanému v květnu a červnu a tomu, že většina letních plodin se pěstuje na černozemi. Nicméně výrazné květnové srážky zpozdily část setí a nízké červnové teploty zpomalily vývoj plodin. V důsledku toho zpoždění jsou letní plodiny vystaveny riziku stresu z nedostatku vody. Sklizeň ozimých obilovin byla dokončena. Prognózy výnosů měkké pšenice a ječmene zůstávají nezměněny.
Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.
Aktuality
-
25. 1. 2021
Mezinárodní projekt Interreg, Dyje
Ústav výzkumu globální změny AV ČR, v.v.i. se podílí na mezinárodním projektu Interreg "Vlivy změny klimatu na povodí řeky Dyje". Do tohotu projektu jsou zapojeni i další partneři a to Český hydrometeorologický ústav, Výzkumný ústav vodohospodářský T. G. Masaryka, v.v.i., Povodí Moravy,s.p., Zentralanstalt für Meteorologie und Geodynamik, Technische Universität Wien a Amt der Niederösterreichischen Landesregierung.
Cílem projektu je prozkoumat dopady klimatické změny na vodní bilanci v povodí řeky Dyje do roku 2050. Výzkum je zaměřen na porovnání bilance vody současné doby vůči klimatickým scénářům v budoucnu. Rakousko a Česká republika propojují své odborné znalosti a pracují na společném hraničním regionu.
Na základě výsledků dojde ke zpracování manipulačních opatření pro suchá období ve vzájemné shodě obou států. -
20. 1. 2021
Loňské srážky byly jako na houpačce, střídaly se extrémy
Počasí v loňském roce lze popsat jako střídání extrémů. Zatímco leden, březen, duben, červenec, listopad a prosinec patřily z hlediska srážek k sušším měsícům, únor, červen, srpen, září a říjen byly nadprůměrné. Normální byl pouze květen. Podle odborníků z projektu InterSucho srážková houpačka neuškodila krajině, avšak pro zemědělství znamenala řadu problémů. Celkový roční srážkový úhrn 761 milimetrů řadí rok 2020 mezi srážkově nadnormální, řekl ČTK Zdeněk Žalud, který v projektu zaštiťuje adaptaci na klimatickou změnu a sucho.
Celý článek se zhodnocením roku 2020 k přečtení na ČTK ZDE.Zpráva byla převzata i dalšími médii:
ekolist.cz,
enviweb.cz,
agris.cz.