Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 10.03.2020 do 27.04.2020

 

Zájmové období bylo z hlediska celkového hodnocení nadprůměrně teplé. Srážky byly v prvních březnových dnech hojné. Tento stav skončil v polovině března. V mnoha zemích totiž od poloviny března výrazněji nepršelo. Tyto podmínky sice umožnily práci na poli (hnojení, výsev jarních plodin, který začal kvůli studené a někde suché půdě později), ale také způsobily vysychání ornice, špatné podmínky pro vzcházení a přijímání hnojiv, kde lze očekávat snížení dostupnosti dusíku. Během druhé a třetí březnové dekády a na začátku dubna se objevilo i několik mrazových vln s minimálními teplotami pod -6 až -10 ° C. Mráz zpomalil fenologický vývoj, mohl nepříznivě ovlivnit kvetoucí řepku a pravděpodobně poškodil ovocné stromy, které byly také ve fázi kvetení. Zimní obiloviny jsou obecně v dobrém stavu. K optimálnímu klíčení a včasnému vývoji plodin by bylo zapotřebí více deště.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

27. 4. 2020
pro
HU
Maďarsko
První dvě březnové dekády doprovázely mírnější teplotní podmínky. Zbývající část zájmového období byla nadprůměrně teplá. Došlo k dvěma mrazovým vlnám (23. - 25. března a přibližně 1. dubna) s minimálními denními teplotami mezi -3 ° C až -9 ° C. Tyto mrazové události lokálně poškodily listy a stonky ozimých plodin a v několika regionech sady. Mírný mráz, který se vyskytl 15. dubna, mohl nepříznivě ovlivnit časně kvetoucí pole řepky. Nezpůsobil podstatné škody, protože řepka může po delší době vytvářet nové květy. Srážky byly v prvních březnových dnech hojné (10 - 40 mm). Od té doby nebyly zaznamenány téměř žádné srážky (2 - 15 mm). Jarní výsev začal kvůli studené a suché půdě později. Výsev slunečnic a kukuřice byl zahájen začátkem dubna. Pro přiměřený vývoj plodin je třeba více deště. Fenologický vývoj zimních plodin zůstává v polovině dubna pokročilý, a to o 5-15 dní. Plodiny jsou v dobrém stavu. Díky mírným zimním podmínkám mají nadprůměrný index plochy listů a akumulaci biomasy. Situace je však kvůli rostoucímu dešťovému deficitu nejistá.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 21. 4. 2021

  Sucho je nyní nejhorší za 2000 let

  Pomalý trend vysychání začal už v období starověku. Od počátku dvacátého století se ale výrazně zrychluje a v posledním půlstoletí je čtyřicetkrát rychlejší než za celé sledované období.
  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka rozebírá tuto skutečnost podrobněji pro Lidové noviny.
  Celý článek k přečtení ZDE.

 • 19. 4. 2021

  Letokruhy odhalují klima za Caesara

  Jaké bylo sucho na území dnešního Česka za Julia Caesara nebo při příchodu Slovanů? Otázka, na niž dokáže odpovědět snad jen křišťálová koule? Ne! Vědcům z Ústavu pro studium globální změny Akademie věd (CzechGlobe) se podařilo přesně toto zjistit. „Studie trvala skoro tři roky,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka.
  Rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE.