Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 18.09.2019 do 29.10.2019

 

Během zájmového období probíhalo setí zimních plodin a sklizeň slunečnice, silážní kukuřice i kukuřice na zrno, brambor a cukrové řepy. Práce na poli byly často přerušovány nebo zpomalovány kvůli dešťovým srážkám, které ale byly prostorově a časově velmi různorodé. Srážkový deficit společně s obavou špatného klíčení, vzcházení a časného vývoje plodin stále hlásí mnoho zemí (např. Francie, Belgie, Nizozemí, Německo, Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Bělorusko a Ukrajina). Výjimkou je Dánsko, kde byl pro změnu zaznamenán srážkový přebytek, který však v mnoha oblastech znemožnil výsev.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

29. 10. 2019
pro
RO
Rumunsko
V průběhu zájmového období teplota výrazně překročila dlouhodobý průměr. Výjimkou byly dvě krátké studené epizody kolem 20. září a na začátku října. Během druhého studené epizody v severozápadní polovině Rumunska došlo k mírným mrazovým událostem (Tmin> -3 ° C). Srážkové úhrny byly malé (<25 mm) až do 25. září. Příznivé deště dorazily koncem září a první říjnovou dekádu, ale oblasti podél jižní hranice zůstaly suché. Druhá říjnová dekáda byla na celém území opět suchá. V tomto zájmovém období patří mezi nejsušší regiony Macroregiunea Patru a Sud-Muntenia s 60-80% srážkovým deficitem (ve srovnání s dlouhodobým průměrem). Tyto povětrnostní podmínky podporovaly sklizeň kukuřice a slunečnic. Nicméně prognóza výnosu kukuřice na zrno byla dále revidována směrem dolů na úroveň roku 2017 z důvodu přetrvávajícího srážkového deficitu v hlavních produkčních regionech už od začátku srpna. Zimní výsev byl do konce září omezován suchem v horních vrstvách půdy. Výsev, klíčení a vzcházení řepky byly zvlášť problematické.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 3. 2021

  Webinář Intersucha - pozvánka

  Prakticky orientovaný webinář o suchu a dalších agrometeorologických výzvách současnosti a blízké budoucnosti pořádaný týmem Intersucha se bude konat ve středu 10. 03. 2021 od 8:15 do cca 11 hod Podrobněji ZDE.

 • 8. 3. 2021

  Rozhovor s klimatologem Pavlem Zahradníčkem

  Zima už má na kahánku, jaká byla? Napadlo na jižní Moravě hodně sněhu nebo málo? Jak silné mrazy v porovnání s historií letos vlastně udeřily?
  Rozhovor k poslechnutí na mujrozhlas.cz ZDE.