Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2020 do 05.09.2020

 

Období od 1. srpna do 5. září bylo nejteplejším nebo jedním z nejteplejších od roku 1979 (Francie, Bulharsko, Dánsko). Od první poloviny srpna byly zaznamenány výjimečné vlny veder, které vedly v porovnání s dlouhodobým průměrem k teplotám většinou o 2 °C vyšším (Francie, Německo, Polsko, Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, ČR, Slovensko, Rakousko, Dánsko, Litva, Belgie, Nizozemí, Slovinsko, Chorvatsko, Bělorusko). Teplé povětrnostní podmínky urychlily vývoj letních plodin, a tak mírně zkrátily období plnění zrna u kukuřice a slunečnice. Srážky byly obecně hojné, i když nerovnoměrně rozložené. V Maďarsku a Francii se vyskytovaly hlavně v podobě bouřek. V Polsku a Maďarsku vedly ke zvýšenému výskytu chorob a plísní. Setí řepky ozimé je již, přes zpoždění převážné kvůli suchým podmínkám (např. Francie, Polsko, Bulharsko) či naopak dešti (např. Itálie), dokončeno. Většina výsevu řepky ozimé byla dokončena v optimálním čase.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

15. 9. 2020
pro
FR
Francie
V průběhu zájmového období se v západních oblastech (na pobřeží Atlantiku a Lamanšského průlivu a na jih od Massif Central) blížily kumulativní srážky dlouhodobému průměru. Podstatně sušší podmínky byly pozorovány v oblastech Champagne-Ardenne (-80% ve srovnání s dlouhodobým průměrem), Lorraine (-60%) a Bourgogne (-60%). Mírnější dešťové deficity byly pozorovány v centrální oblasti a v Pikardii. V první polovině srpna byla pozorována výjimečná vlna veder, která vedla v porovnání s dlouhodobým průměrem k teplotám o 2 °C vyšším. Období od 1. července do 5. září bylo v porovnání s historickými záznamy druhé s nejvyšším deficitem vody, a to od roku 1979. Dalším znakem je velká variabilita podmínek vhodných pro růst a vývoj plodin. Srážkové úhrny od poloviny března byly často v podobě bouřek, což vedlo k prostorově heterogennímu rozdělení srážek a částečně to vysvětlovalo vznik těchto kontrastních podmínek. Prognózy výnosů se blíží výnosům silážní kukuřice, kukuřice na zrno, sóji, brambor a cukrové řepy z let 2018 a 2019. U dvou posledních plodin existuje v prognózách velká nejistota (pozdní setí, závlahy, atd..). Cukrová řepa byla vystavena žloutnutí, což zvyšuje nejistotu ohledně prognózy výnosu. Výnos slunečnice bude jen mírně pod pětiletým průměrem, protože slunečnice snášejí sucho. Výsev řepky ozimé byl brzděn kvůli suchým půdám a již teď je zpožděn. Plocha osetá řepkou bude podobná nebo dokonce nižší než v letech 2018 a 2019.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 11. 2020

  Co může za barevnou krásu podzimního listí

  „Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?

  Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.

 • 9. 11. 2020

  Déšť pomohl, ustoupil kůrovec i sucho. Ale rozhodnou až příští měsíce, říkají experti

  "Hodně nadprůměrné srážky dokázaly tu aktuální situaci natolik zlepšit, že z pohledu meteorologa rozhodně již není možné mluvit o suchu, i když z dlouhodobého hlediska klimatologie jsme stále v sušším období," říká klimatolog Pavel Zahradníček z portálu Intersucho.

  Po pěti letech dramatického sucha se chýlí ke konci deštivější rok, shnující článek k přečtení na aktualne.cz ZDE.