Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2020 do 05.09.2020

 

Období od 1. srpna do 5. září bylo nejteplejším nebo jedním z nejteplejších od roku 1979 (Francie, Bulharsko, Dánsko). Od první poloviny srpna byly zaznamenány výjimečné vlny veder, které vedly v porovnání s dlouhodobým průměrem k teplotám většinou o 2 °C vyšším (Francie, Německo, Polsko, Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Bulharsko, ČR, Slovensko, Rakousko, Dánsko, Litva, Belgie, Nizozemí, Slovinsko, Chorvatsko, Bělorusko). Teplé povětrnostní podmínky urychlily vývoj letních plodin, a tak mírně zkrátily období plnění zrna u kukuřice a slunečnice. Srážky byly obecně hojné, i když nerovnoměrně rozložené. V Maďarsku a Francii se vyskytovaly hlavně v podobě bouřek. V Polsku a Maďarsku vedly ke zvýšenému výskytu chorob a plísní. Setí řepky ozimé je již, přes zpoždění převážné kvůli suchým podmínkám (např. Francie, Polsko, Bulharsko) či naopak dešti (např. Itálie), dokončeno. Většina výsevu řepky ozimé byla dokončena v optimálním čase.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

15. 9. 2020
pro
PL
Polsko
Zájmové období bylo charakterizováno teplotami o až 2°C nad dlouhodobým průměrem. Kumulativní srážky byly nadprůměrné, s výjimkou severozápadních a jihovýchodních regionů (kde se pohybovaly kolem průměru) a regionu Pomorskie (kde byly výrazně podprůměrné). Podmínky půdní vlhkosti byly pro letní plodiny obecně přiměřené, s výjimkou severozápadu (Zachodniopomorskie, Wielkopolskie, Lubuskie) a Pomorskie, kde převládalo sucho. Agrometeorologické podmínky byly obecně uspokojivé pro tvorbu výnosu kukuřice na zrno, opět s výjimkou suchých oblastí. Ve většině ostatních regionů simulace naznačuje u kukuřice na zrno přibližně normální vývoj. Sklizeň silážní kukuřice již začala. Brambory a cukrová řepa těží z příznivých teplot a z uspokojivých podmínek půdní vlhkosti. Nedávné deště však vedly u cukrové řepy ke zvýšenému výskytu plísňových onemocnění. Sklizeň brambor byla zahájena a byly hlášeny uspokojivé výsledky. Většina výsevu řepky zimní byla dokončena v optimálním čase. Na některých místech nastalo zpoždění, a to buď kvůli příliš suchým podmínkám (severozápadní oblasti) nebo vlhkým podmínkám (jižní oblasti). Probíhají přípravy na setí ozimého ječmene. Prognózy výnosů pro cukrovou řepu zůstávají pod pětiletým průměrem. Prognózy výnosů u kukuřice na zrno jsou pozitivní a pro brambory průměrné.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 11. 2020

  Co může za barevnou krásu podzimního listí

  „Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?

  Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.

 • 9. 11. 2020

  Déšť pomohl, ustoupil kůrovec i sucho. Ale rozhodnou až příští měsíce, říkají experti

  "Hodně nadprůměrné srážky dokázaly tu aktuální situaci natolik zlepšit, že z pohledu meteorologa rozhodně již není možné mluvit o suchu, i když z dlouhodobého hlediska klimatologie jsme stále v sušším období," říká klimatolog Pavel Zahradníček z portálu Intersucho.

  Po pěti letech dramatického sucha se chýlí ke konci deštivější rok, shnující článek k přečtení na aktualne.cz ZDE.