Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2023 do 14.05.2023

 

Aktuální zájmové období bylo ve většině sledovaných zemí bohaté na srážky, s výskytem podprůměrných teplot (s výjimkou druhé dubnové dekády) a mnohdy i podprůměrného slunečního záření. Obecně jsou ozimy v dobrém stavu a v mírně pokročilém stádiu vývoje. Kvůli vydatným srážkám a chladnějším teplotám se však vývoj zpomalil a zvýšilo se riziko výskytu škůdců a chorob. Také se zpozdilo setí jarních a letních plodin, které buď stále pokračuje, nebo bylo dokončeno v polovině května s až dvoutýdenním zpožděním. Z toho vyplývá, že kvetení jarních a letních plodin pravděpodobně nastane později než obvykle, kdy bude zvýšené riziko nepříznivého letního počasí (např. horko, sucho). Pozitivní je, že půdní vlhkost je v současnosti na velmi příznivých úrovních. V následujících týdnech by bylo zapotřebí ustálenější počasí, které umožní zemědělcům řádně provádět polní práce. Prognóza výnosů je převážně pozitivní a odpovídá historickým trendům.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.  

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 5. 2023
pro
IT
Itálie
Období od 1. dubna do 10. května bylo deštivější než obvykle, srážky se kumulují 80 % až 100 % nad průměrem od severu (tj. Veneto a Emilia-Romagna) k jihu (Puglia a Kampánie). Pouze na severozápadě (Piemonte) zůstaly úhrny srážek 18 % pod průměrem. V regionech severní Itálie, kterých se nejvíce týká sucho (tj. Piemonte a Lombardie), se od 10. dubna obnovily srážky a obnovily se úrovně půdní vlhkosti, které byly od zimy 2022 vyčerpány. Hladiny vody v Po valley (great northern lakes a Po River) se do značné míry obnovily. V Emilia-Romagna nastaly na začátku května extrémní dešťové události, kdy bylo zaznamenáno 170 až 220 mm srážek za 48 hodin. Mnoho řek se vylilo z břehů a poškodilo více než 1200 ha trvalých kultur. V této oblasti převládá obava úplné ztráty produkce u pšenice a ječmene. V současné době vstupují ozimé plodiny do fenofáze zrání a i přes mírnou revizi směrem dolů jsou prognózy výnosů pro měkkou pšenici a ječmen nad 5letým průměrem. Letním plodinám prospělo doplnění půdní vlhkosti; v současné době jsou ve vegetativním stádiu a obecně se jim daří dobře. Aby se producenti kukuřice vyrovnali s nejistotami způsobenými zimním suchem na severu, vysévali hlavně odrůdy s krátkým cyklem. V souladu s tím se očekává mírné snížení osevní plochy kukuřice a sóji, kterou v letošní sezóně nahradily ozimé obiloviny. Prognózy výnosů pro letní plodiny jsou v souladu s pětiletým průměrem nebo jsou mírně nad ním.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 4. 2024

    Pavel Zahradníček na ČT24

    Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).

  • 4. 4. 2024

    Bilance: změny klimatu páchají už teď v česku rozsáhlé ekonomické škody

    Klimatická změna působí v současnosti v České republice škody v řádu desítek miliard korun. Vyplývá to ze zjištění pořadu ekonomické publicistiky ČT Bilance. Reportér Filip Černý mapoval dopady klimatických změn a oteplování na několik sektorů hospodářství.

    Nejviditelnějším a nejnákladnějším projevem klimatické změny v Česku byla masivní kůrovcová gradace, která v některých oblastech republiky, například v jižních Čechách nebo na Vysočině, způsobila zánik většiny smrkových lesů. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd by bez extrémního sucha a vysokých teplot nebylo takové rozšíření kůrovce dříve možné.

    Právě rostoucí teploty a také delší a hlubší epizody sucha jsou podle vědců typickým projevem lidstvem způsobených změn klimatu. Evropa je nejrychleji se oteplujícím světadílem a oproti období před průmyslovou revolucí se již průměrná teplota v Evropě zvedla o 2,2°C. Další oteplení přitom podle klimatologů bude následovat, protože oxid uhličitý vypouštěný civilizací může v atmosféře působit celá desetiletí a přírodní prostředí (vegetace, oceány, půda) tak velké množství nezvládá ukládat.

    Článek k přečtení a pořad ke zhlédnutí jsou ZDE.