Agrometeorologické podmínky - průběh

  • data nejsou dostupná
  • negativní
  • normální
  • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2023 do 14.05.2023

 

Aktuální zájmové období bylo ve většině sledovaných zemí bohaté na srážky, s výskytem podprůměrných teplot (s výjimkou druhé dubnové dekády) a mnohdy i podprůměrného slunečního záření. Obecně jsou ozimy v dobrém stavu a v mírně pokročilém stádiu vývoje. Kvůli vydatným srážkám a chladnějším teplotám se však vývoj zpomalil a zvýšilo se riziko výskytu škůdců a chorob. Také se zpozdilo setí jarních a letních plodin, které buď stále pokračuje, nebo bylo dokončeno v polovině května s až dvoutýdenním zpožděním. Z toho vyplývá, že kvetení jarních a letních plodin pravděpodobně nastane později než obvykle, kdy bude zvýšené riziko nepříznivého letního počasí (např. horko, sucho). Pozitivní je, že půdní vlhkost je v současnosti na velmi příznivých úrovních. V následujících týdnech by bylo zapotřebí ustálenější počasí, které umožní zemědělcům řádně provádět polní práce. Prognóza výnosů je převážně pozitivní a odpovídá historickým trendům.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.  

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 5. 2023
pro
RO
Rumunsko
V Rumunsku byla naměřena negativní teplotní anomálie. Denní teploty většinou zůstávaly pod průměrem. Pouze období mezi 11. a 25. dubnem a od 1. do 7. května představovalo téměř průměrné teplotní podmínky. Suma aktivních teplot představovala deficit 50 až 120 °C. Duben začal vydatnými dešti, které doplňovaly zásoby půdní vláhy. Od konce dubna byly dešťové jevy méně časté, ale zásoba vody pro plodiny zůstala dostatečná díky relativně nízkým teplotám. Prostorové rozložení srážek bylo proměnlivé. V severovýchodních a jihozápadních oblastech spadlo 80 až120 mm, zatímco některé oblasti podél západní hranice zaznamenaly pouze 30 až 50 mm. V hlavních zemědělských oblastech se srážkové úhrny pohybovaly od 50 do 80 mm. Radiace zůstala 10 až 20 % pod průměrem kvůli deštivému a oblačnému počasí. Jarní setí začalo později a kvůli chladnému a deštivému počasí letos postupovalo mnohem pomaleji než obvykle. Od konce dubna se tempo setí zase zrychlilo. Kromě zpoždění setí omezovaly nízké teploty půdy klíčení a zpomalovaly vzcházení letních plodin. V důsledku toho je fenologický vývoj letních plodin nepříznivě opožděn o 1 až 3 týdny. Dříve zrychlený vývoj ozimých obilovin se v dubnu zpomalil. Nyní odpovídá sezónní úrovni. Porosty řepky těžily z mírných teplot, dlouhotrvajícího kvetení a dostatečného zásobení vodou během stádia raného plnění zrna. Ozimá pšenice a ozimý ječmen mají, díky dostatečné půdní vlhkosti, nadprůměrnou akumulaci biomasy. Prognóza výnosů ozimých plodin je pozitivní, nicméně vlhké podmínky zvýšily riziko houbových infekcí. Prognóza výnosu letních plodin v této rané fázi odpovídá historickému trendu.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

  • 8. 4. 2024

    Pavel Zahradníček na ČT24

    Klimatolog Pavel Zahradníček komentoval pro Studio ČT24 aktuální stav sucha (téma: Klimatologové varují před suchem), ke zhlédnutí ZDE (od 10:32 hod).

  • 4. 4. 2024

    Bilance: změny klimatu páchají už teď v česku rozsáhlé ekonomické škody

    Klimatická změna působí v současnosti v České republice škody v řádu desítek miliard korun. Vyplývá to ze zjištění pořadu ekonomické publicistiky ČT Bilance. Reportér Filip Černý mapoval dopady klimatických změn a oteplování na několik sektorů hospodářství.

    Nejviditelnějším a nejnákladnějším projevem klimatické změny v Česku byla masivní kůrovcová gradace, která v některých oblastech republiky, například v jižních Čechách nebo na Vysočině, způsobila zánik většiny smrkových lesů. Podle bioklimatologa Miroslava Trnky z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd by bez extrémního sucha a vysokých teplot nebylo takové rozšíření kůrovce dříve možné.

    Právě rostoucí teploty a také delší a hlubší epizody sucha jsou podle vědců typickým projevem lidstvem způsobených změn klimatu. Evropa je nejrychleji se oteplujícím světadílem a oproti období před průmyslovou revolucí se již průměrná teplota v Evropě zvedla o 2,2°C. Další oteplení přitom podle klimatologů bude následovat, protože oxid uhličitý vypouštěný civilizací může v atmosféře působit celá desetiletí a přírodní prostředí (vegetace, oceány, půda) tak velké množství nezvládá ukládat.

    Článek k přečtení a pořad ke zhlédnutí jsou ZDE.