Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2020 do 10.05.2020

 

Zájmové období, které trvalo od 1. dubna do 10. května 2020, bylo charakteristické teplým počasím s rozdílnými a nevyrovnanými srážkovými úhrny v rámci území jedné země, kdy se na jednom místě nevyskytl po dobu pozorování pomalu ani jeden srážkový úhrn – a to hlavně v dubnu, kdy byly kumulativní srážky výrazně podprůměrné - a na místě jiném napadl přebytek srážek, který zlepšil půdní podmínky. Hodně zemí, i navzdory květnovým srážkovým úhrnům, hlásí výrazný dešťový deficit, který trvá od poloviny března. Jarní a letní plodiny jsou často vystaveny suchu, které brzdí jejich růst a vývoj. Naopak zimní plodiny, které mají rozvinutý kořenový systém, jsou díky nadprůměrným teplotám a vysoké úrovní slunečnímu svitu na mnoha místech v pokročilém vývojovém stádiu. Zimní plodiny začaly metat a kvést. S chladnějším počasím, které už se místy vyskytlo, se očekává zpomalení růstu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

18. 5. 2020
pro
CZ
Česká republika
S teplotami, které byly v porovnání s dlouhodobým průměrem o 2°C vyšší, bylo období od začátku dubna teplejší než obvykle. Maximální teploty dosáhly až 26°C. Po úplně suché první polovině dubna následovalo v polovině dubna a začátkem května několik srážkových epizod, avšak s velmi omezeným množstvím srážkových úhrnů. Od začátku dubna byl srážkový úhrn menší než 30 mm, což představuje méně než polovinu očekávaných sezónních hodnot. Nedávné srážky nebyly na východě země dostatečné k vykompenzování výrazného deficitu půdní vlhkosti, což v tomto regionu omezilo růst zimních plodin. Prognóza výnosu ozimé řepky byla revidována směrem dolů. Vzhledem k dosud teplé zimě a jaru je pšenice ozimá v pokročilém stadiu vývoje a blíží se k období kvetení. Konečné výnosy budou záviset na srážkách v následujících týdnech. Stejně jako v dubnovém bulletinu, prognóza výnosu zůstává pod pětiletým průměrem. Rovněž vzcházení letních plodin brzdí nedostatek vlhkosti, i když nedávné srážky mírně zlepšily úroveň vlhkosti povrchové půdy. Je ještě příliš brzy na to, abychom posoudili dopad na výnosy letních plodin, u nichž současné předpovědi zůstávají v souladu s dlouhodobým trendem.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 3. 2021

  Webinář Intersucha - pozvánka

  Prakticky orientovaný webinář o suchu a dalších agrometeorologických výzvách současnosti a blízké budoucnosti pořádaný týmem Intersucha se bude konat ve středu 10. 03. 2021 od 8:15 do cca 11 hod Podrobněji ZDE.

 • 8. 3. 2021

  Rozhovor s klimatologem Pavlem Zahradníčkem

  Zima už má na kahánku, jaká byla? Napadlo na jižní Moravě hodně sněhu nebo málo? Jak silné mrazy v porovnání s historií letos vlastně udeřily?
  Rozhovor k poslechnutí na mujrozhlas.cz ZDE.