Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.05.2020 do 10.06.2020

 

Zájmové období trvající od 1. května až do 10. června bylo charakteristické přetrvávajícím deštěm, podprůměrnou teplotou vzduchu a mimořádně vysokou hladinou záření. Srážky, které se vyskytly, byly soustředěny hlavně v první květnové a v první červnové dekádě a na čas vyrovnaly deficit vlhkosti půdy (převážně v ornici), který se v důsledku nedostatku srážek od poloviny března zvyšoval. Tyto srážky byly na mnohých místech nesmírně důležité hlavně pro letní plodiny, kde pomohly udržet půdní vlhkost na úrovni dostačující pro růst. Pro ozimy, které už mnohdy vývojově odpovídají fázi plnění zrna, přišel déšť pozdě a navíc mohl zapříčinit výskyt plísní. Přesto patří letošní jaro mezi nejsušší v historii. Zájmové období bylo také od začátku května chladnější než obvykle. Denní teploty byly v porovnání s dlouhodobým průměrem o 1 až 4°C nižší. To zapříčinilo zpomalení růstu a vývoje, který byl z předcházejících období v pokročilém stádiu. Začátkem druhé květnové dekády teploty regionálně klesly pod 0°C. Objevilo se několik nočních mrazů, které někde proběhly bez větších následků a na některých místech poškodily řepku, kukuřici a brambory.  

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

16. 6. 2020
pro
FR
Francie
V průběhu zájmového období se kumulativní srážky pohybovaly kole průměru. Na severu země (Bretagne, Normandie, Picardie a Nord Pas-de-Calais) napadlo podprůměrné množství srážek, zatímco v nejjižnějších regionech (PACA, Languedoc-Roussillon, Aquitaine) byl zaznamenán srážkový přebytek. Teplota zůstala nad průměrem, výjimkou byla polovina května a období od 7. června. Záření bylo v posuzovaném období mimořádně vysoké. Podmínky pro zimní plodiny se dále nezhoršovaly a podmínky pro kvetoucí plodiny byly obecně příznivé. Prognózy výnosů u všech zimních plodin byly revidovány směrem dolů na neobvykle nízkou úroveň, což odráží dopad dříve pozorovaného suchého období. Rostliny nevyvinuly dostatečný kořenová systém a vegetační období bylo podstatně zkrácené. Ječmen jarní trpěl suchem od zasetí. Prognóza výnosu je tak u ječmene jarního značně pod pětiletým průměrem. Vzhledem k letošní jedinečné sekvenci kontrastních extrémních podmínek s velkou prostorovou a časovou heterogenitou je míra nejistoty vysoká. Letní plodiny rychle vzešly díky nadprůměrným teplotám a těží z dešťů pozorovaných od začátku května. K doplnění chybějící půdní vlhkosti, zejména na východě a v severozápadních oblastech, kde stávající dešťový deficit již měl negativní dopad na brambory a cukrovou řepu, je stále zapotřebí více srážek. Prognózy výnosů pro všechny letní plodiny jsou na úrovni trendu.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 13. 4. 2021

  Zemědělcům pomáhá nový web, který spustila Akademie věd. Sleduje rizika, jako počasí nebo škůdce

  Badatelé z Ústavu výzkumu globální změny Akademie věd ČR založili už weby mapující sucho, riziko přírodních požárů i klimatickou změnu v Česku. Nyní přidali do rodiny portálů další, zaměřený na zemědělce. Agrorisk.cz má pomoct předvídat silný vítr, jarní mrazy i výskyt škůdců a další rizika.
  Celý článek na irozhlasu.cz k přečtení ZDE.

 • 2. 4. 2021

  V počasí nás čekají extrémy: Sucha budou delší a srážky možná rekordní

  Bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe se podílel na analýze letokruhů dubů, která ukázala, že sucha v letech 2018 a 2019 byla nejhorší za posledních 2110 let. Jak jdou výsledky těchto zkoumání dohromady s loňským deštivým létem? Poslechněte si rozhovor pro DVTV.
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE.