Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2020 do 10.05.2020

 

Zájmové období, které trvalo od 1. dubna do 10. května 2020, bylo charakteristické teplým počasím s rozdílnými a nevyrovnanými srážkovými úhrny v rámci území jedné země, kdy se na jednom místě nevyskytl po dobu pozorování pomalu ani jeden srážkový úhrn – a to hlavně v dubnu, kdy byly kumulativní srážky výrazně podprůměrné - a na místě jiném napadl přebytek srážek, který zlepšil půdní podmínky. Hodně zemí, i navzdory květnovým srážkovým úhrnům, hlásí výrazný dešťový deficit, který trvá od poloviny března. Jarní a letní plodiny jsou často vystaveny suchu, které brzdí jejich růst a vývoj. Naopak zimní plodiny, které mají rozvinutý kořenový systém, jsou díky nadprůměrným teplotám a vysoké úrovní slunečnímu svitu na mnoha místech v pokročilém vývojovém stádiu. Zimní plodiny začaly metat a kvést. S chladnějším počasím, které už se místy vyskytlo, se očekává zpomalení růstu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

18. 5. 2020
pro
IT
Itálie
Předpokládá se, že by květen v severozápadních oblastech mohl přinést déšť, který by částečně zmírnil sucho. V severních a severovýchodních oblastech od začátku dubna napadlo pouze 20 mm až 40 mm (ve srovnání s dlouhodobým průměrem tedy pouze 20% až 50%) Během zájmového období bylo teplo (ve srovnání s dlouhodobým průměrem + 2 ° C až + + 4 ° C), které urychlilo vyčerpání půdní vlhkosti v Po Valley a na severovýchodě. Obě oblasti vykazují silné schodky týkající se vodní bilance, a to od 1. dubna až -80 mm. V nejsušších provinciích (tj. Východní Emilia Romagna a jižní Veneto) se pěstuje měkká pšenice (50% národní produkce), kukuřice (30%) a sója (60%). Negativní účinky na výnos, které jsou zde způsobeny nepříznivými podmínkami, budou pravděpodobně na vnitrostátní úrovni kompenzovány výnosy plodin v Piemonte a Lombardia. U kukuřice a sójových bobů není v současnosti dostupná voda pro zavlažování. V centrálních regionech byl srážkový úhrn téměř sezónní, přičemž začátkem května napadlo během několika dní 40 až 60 mm. Vývoj zimních plodin je v Toscaně zpožděn, ale v Marche a Umbrii je, s adekvátní akumulací biomasy, mírně pokročilý. Výsev slunečnice probíhal příznivě. Na konci dubna ve všech jižních oblastech (s výjimkou východní Sicílie) příznivě pršelo. V těchto regionech je tvrdá pšenice a ozimý ječmen kolem fáze kvetení. Velmi negativní prognózy se nenaplnily.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 10. 3. 2021

  Webinář Intersucha - pozvánka

  Prakticky orientovaný webinář o suchu a dalších agrometeorologických výzvách současnosti a blízké budoucnosti pořádaný týmem Intersucha se bude konat ve středu 10. 03. 2021 od 8:15 do cca 11 hod Podrobněji ZDE.

 • 4. 3. 2021

  Kromě sucha sledujeme další desítku abiotických rizik! A taky vybraná biotická..

  Představujeme Vám nový portál agrorisk.cz, který přináší včasné varování před abiotickými a biotickými riziky.
  Více k přečtení ve zpravodaji AGROBASE ZDE.