Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.05.2020 do 10.06.2020

 

Zájmové období trvající od 1. května až do 10. června bylo charakteristické přetrvávajícím deštěm, podprůměrnou teplotou vzduchu a mimořádně vysokou hladinou záření. Srážky, které se vyskytly, byly soustředěny hlavně v první květnové a v první červnové dekádě a na čas vyrovnaly deficit vlhkosti půdy (převážně v ornici), který se v důsledku nedostatku srážek od poloviny března zvyšoval. Tyto srážky byly na mnohých místech nesmírně důležité hlavně pro letní plodiny, kde pomohly udržet půdní vlhkost na úrovni dostačující pro růst. Pro ozimy, které už mnohdy vývojově odpovídají fázi plnění zrna, přišel déšť pozdě a navíc mohl zapříčinit výskyt plísní. Přesto patří letošní jaro mezi nejsušší v historii. Zájmové období bylo také od začátku května chladnější než obvykle. Denní teploty byly v porovnání s dlouhodobým průměrem o 1 až 4°C nižší. To zapříčinilo zpomalení růstu a vývoje, který byl z předcházejících období v pokročilém stádiu. Začátkem druhé květnové dekády teploty regionálně klesly pod 0°C. Objevilo se několik nočních mrazů, které někde proběhly bez větších následků a na některých místech poškodily řepku, kukuřici a brambory.  

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

 

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

16. 6. 2020
pro
UA
Ukrajina
Od začátku května byl pozorován výrazný déšť, a to hlavně ve středních a severních regionech. Teploty zůstaly relativně nízké. V Odessce a Krymu stále přetrvává sucho, zde napadené srážky nestačily zvednout obsah půdní vlhkosti nad kritickou úroveň. V ostatních částech Ukrajiny přebytek deště půdní vlhkost zcela doplnil. Na jihovýchodě země srážky přišly včas. Zabránily vystavení rostlin značnému vodnímu stresu. Během kvetení ozimé pšenice bylo zaznamenáno značné množství deště, což ji vystavilo plísni a vyvolalo mírnou revizi prognózy výnosů směrem dolů. Prognóza výnosu je pod trendem u pšenice ozimé, protože 33% obdělávané plochy bylo vystaveno dlouhému dešťovému deficitu. Zimní ječmen trpěl suchem v Odessce a nižší mírou v Mykolayivs'ka, které společně odpovídají 52% plochy ječmene ozimého. Prognóza výnosu jarního ječmene je nad loňskou úrovní, protože pouze 24% ječmene jarního je na plochách v oblastech, které byly vystaveny dlouhodobému dešťovému deficitu. Výsev letních plodin začal dříve než obvykle, zejména na jihu. Bylo zapotřebí deště, aby letní plodiny vzešly. Déšť přišel začátkem května. Nízké teploty zpomalují vývoj většiny letních plodin. Velký přebytek deště na severu země zpozdil výsev. Výsevná kampaň se však chýlí ke konci a vzhledem k přebytku dešťů byl začátek sezóny slibný. Prognózy výnosů jsou v současné době udržovány v souladu s historickým trendem.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 21. 4. 2021

  Sucho je nyní nejhorší za 2000 let

  Pomalý trend vysychání začal už v období starověku. Od počátku dvacátého století se ale výrazně zrychluje a v posledním půlstoletí je čtyřicetkrát rychlejší než za celé sledované období.
  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka rozebírá tuto skutečnost podrobněji pro Lidové noviny.
  Celý článek k přečtení ZDE.

 • 19. 4. 2021

  Letokruhy odhalují klima za Caesara

  Jaké bylo sucho na území dnešního Česka za Julia Caesara nebo při příchodu Slovanů? Otázka, na niž dokáže odpovědět snad jen křišťálová koule? Ne! Vědcům z Ústavu pro studium globální změny Akademie věd (CzechGlobe) se podařilo přesně toto zjistit. „Studie trvala skoro tři roky,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka.
  Rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE.