Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2020 do 10.05.2020

 

Zájmové období, které trvalo od 1. dubna do 10. května 2020, bylo charakteristické teplým počasím s rozdílnými a nevyrovnanými srážkovými úhrny v rámci území jedné země, kdy se na jednom místě nevyskytl po dobu pozorování pomalu ani jeden srážkový úhrn – a to hlavně v dubnu, kdy byly kumulativní srážky výrazně podprůměrné - a na místě jiném napadl přebytek srážek, který zlepšil půdní podmínky. Hodně zemí, i navzdory květnovým srážkovým úhrnům, hlásí výrazný dešťový deficit, který trvá od poloviny března. Jarní a letní plodiny jsou často vystaveny suchu, které brzdí jejich růst a vývoj. Naopak zimní plodiny, které mají rozvinutý kořenový systém, jsou díky nadprůměrným teplotám a vysoké úrovní slunečnímu svitu na mnoha místech v pokročilém vývojovém stádiu. Zimní plodiny začaly metat a kvést. S chladnějším počasím, které už se místy vyskytlo, se očekává zpomalení růstu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

18. 5. 2020
pro
HU
Maďarsko
Teploty významně kolísaly, ale v průměru se blížily dlouhodobému průměru. Počátek dubna doprovázela výrazná chladná vlna. V polovině dubna se odehrály mrazové události. Ty pravděpodobně způsobily pouze omezené poškození kvetoucí řepky. Velmi suché počasí přetrvávalo od začátku března po většinu dubna. Koncem dubna a začátkem května se častěji vyskytovaly srážky, ale k úplnému zmírnění dešťového deficitu nestačily. Celkové srážky za posledních 60 dní byly v průměru mezi 10 mm až 35 mm, což odpovídá 35% až 60% dlouhodobého průměru. Toto období je od roku 1979 nejsušší nebo druhé nejsušší. Předpověď počasí předpovídá srážkový úhrn mezi 5 až 15 mm, což by k výraznému zlepšení úrovně vlhkosti půdy, která je ve východním Maďarsku a na severo -západě země velmi nízká, nestačilo. Jarní výsev se zrychlil v druhé polovině dubna, kdy teploty půdy dosáhly odpovídající úrovně, ale kvalita (sucho, mnoho hrudek) byla suboptimální. Nedávné srážky usnadnily klíčení, vzcházení a včasný vývoj letních plodin. Vývoj zimních plodin zůstává pokročilý díky neobvykle vysokým teplotám během zimy a brzy na jaře. Kvetení řepky začalo v polovině dubna, ale zásobování vodou, což je klíčové pro tvorbu výnosu, bylo v tomto období nedostatečné. Současná situace je choulostivá pro zimní obiloviny, které jsou blízko k dosažení stupně metání / kvetení. Dálkové snímání Země a modelové simulace stále naznačují téměř průměrné nebo nadprůměrné podmínky. Avšak vzhledem k suchu a malým srážkovým úhrnům je vodní stres bezprostřední. Prognózy výnosů pro zimní a letní plodiny byly revidovány směrem dolů.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 21. 4. 2021

  Sucho je nyní nejhorší za 2000 let

  Pomalý trend vysychání začal už v období starověku. Od počátku dvacátého století se ale výrazně zrychluje a v posledním půlstoletí je čtyřicetkrát rychlejší než za celé sledované období.
  Bioklimatolog prof. Miroslav Trnka rozebírá tuto skutečnost podrobněji pro Lidové noviny.
  Celý článek k přečtení ZDE.

 • 19. 4. 2021

  Letokruhy odhalují klima za Caesara

  Jaké bylo sucho na území dnešního Česka za Julia Caesara nebo při příchodu Slovanů? Otázka, na niž dokáže odpovědět snad jen křišťálová koule? Ne! Vědcům z Ústavu pro studium globální změny Akademie věd (CzechGlobe) se podařilo přesně toto zjistit. „Studie trvala skoro tři roky,“ říká v rozhovoru pro Lidovky.cz bioklimatolog Miroslav Trnka.
  Rozhovor pro lidovky.cz k přečtení ZDE.