Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.04.2020 do 10.05.2020

 

Zájmové období, které trvalo od 1. dubna do 10. května 2020, bylo charakteristické teplým počasím s rozdílnými a nevyrovnanými srážkovými úhrny v rámci území jedné země, kdy se na jednom místě nevyskytl po dobu pozorování pomalu ani jeden srážkový úhrn – a to hlavně v dubnu, kdy byly kumulativní srážky výrazně podprůměrné - a na místě jiném napadl přebytek srážek, který zlepšil půdní podmínky. Hodně zemí, i navzdory květnovým srážkovým úhrnům, hlásí výrazný dešťový deficit, který trvá od poloviny března. Jarní a letní plodiny jsou často vystaveny suchu, které brzdí jejich růst a vývoj. Naopak zimní plodiny, které mají rozvinutý kořenový systém, jsou díky nadprůměrným teplotám a vysoké úrovní slunečnímu svitu na mnoha místech v pokročilém vývojovém stádiu. Zimní plodiny začaly metat a kvést. S chladnějším počasím, které už se místy vyskytlo, se očekává zpomalení růstu.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

18. 5. 2020
pro
RO
Rumunsko
Ve východním Rumunsku převládaly téměř průměrné tepelné podmínky, zatímco západní polovina země byla mírně chladnější než obvykle (o 1°C až 2°C). Denní průměrné teploty odpovídající dlouhodobému průměru značně kolísaly a kolem 1. a 15. dubna se vyskytly dvě významné mrazové vlny. Suché počasí, které začalo v březnu, přetrvávalo i v dubnu. Součty dubnových srážkových úhrnů dosáhly pouze 5 mm až 25 mm. V jižních a východních regionech se téměř žádné srážky nevyskytly. Začátkem května napadlo 10 až 40 mm, což částečně zmírnilo dešťový deficit. Obsah vody v půdě u zimních plodin je velmi nízký, zejména na jihu a na východě, kde začínají zimní obiloviny metat/kvést. Dosud nepřiměřené zásobování vodou nejvíce nepříznivě ovlivnilo kvetoucí řepku, ale také vývoj porostu a akumulaci biomasy zimních obilovin. Sucho umožnilo jarní výsev. Nejnovější dešťové srážky zlepšily úroveň vlhkosti půdy. Stejné podmínky však byly nepříznivé pro vzcházení a časný růst jarních a letních plodin, zejména u jarního ječmene a cukrové řepy. Aktuální předpověď počasí předpovídá značné srážky v severozápadním Rumunsku (Vest, Nord-Vest, Centru a Nord-Est), ale jen velmi malé srážky v jižních oblastech. Prognózy výnosu u zimních plodin (zejména u řepky a ozimé pšenice) a jarních plodin byly značně revidovány směrem dolů, u letních plodin mírně směrem dolů.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 11. 5. 2021

  Sucho je na 12 procentech území Česka, mají však přijít srážky

  Některý z pěti stupňů sucha je momentálně na 12 procentech území České republiky, což je o 10 procent víc než před týdnem.
  "V dalších 10 dnech modely slibují hodně srážek. Může spadnout i více než 50 mm. Počáteční tropické teploty vystřídá velice brzy hodnoty obvyklé pro současné období a to by mělo vydržet až do konce května," uvedli vědci na portále Intersucho.
  Článek vycházející z informací, které jsou uveřejněny na portálu intersucho.cz, vyšel na ČTK, ekolist.cz, agris.cz, eurozpravy.cz a enviweb.cz.

   

 • 26. 4. 2021

  Výrazně chladný duben, Intersucho a Fenofáze na ČT24

  V Událostech na ČT24 byla prezentována mapa Intersucha (relativní nasycení půdy) a také další informace z webu fenofaze.cz. O kolik je letošní příroda zpomalena?
  Reportáž ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 33:13 a 35:42)