Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 27.08.2019 do 18.09.2019


Česká republika, Slovensko i Rakouskou zaznamenaly nejteplejší léto v historii. Výrazně teplé počasí převládalo ve všech zájmových zemích i v průběhu tohoto sledovaného období. Teplé počasí urychlilo fenologický vývoj letních plodin, které jsou nyní v pokročilém stádiu. Počet horkých dnů (Tmax> 30°C) často překračoval obvyklé množství. V poslední srpnové a první zářijové dekádě převládalo výrazně teplé počasí s pozitivní tepelnou anomálií (např. v Chorvatsku naměřili až 40°C). Výrazné vlny veder byly zaznamenány v Itálii, Německu, Polsku, Rumunsku, Bělorusku a na Ukrajině. Přetrvávající sucho hlásí Francie, Německo, Polsko, Česká republika (severozápad), Belgie, Nizozemí a Bělorusko. Srážky byly různorodé. Podstatně nadprůměrné srážkové úhrny napadly pouze v Dánsku.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

23. 9. 2019
pro
PL
Polsko
Zájmové období bylo mírně teplejší než obvykle, s obzvláště teplou poslední srpnovou dekádou (4 ℃ nad průměrem). Srážky byly v celé zemi variabilní: výrazně nadprůměrné v jihovýchodních a západních regionech, výrazně podprůměrné v severozápadních regionech a blízko průměru v centru země. Deštivé srážky na většině území zlepšily obsah vody v půdě. Výjimkou jsou severovýchodní oblasti (zejména Lubelskie a Wielkopolskie), kde stále přetrvává sucho. Výsev řepky byl ukončen. Sklizeň cukrové řepy již začala, přičemž počáteční zprávy uvádějí podprůměrné výnosy, a to v důsledku nepříznivých podmínek během sezóny. Vzhledem k tomu, že se v srpnu zlepšila vlhkost půdy, mohou se výnosy cukrové řepy ještě mírně zvýšit - za předpokladu, že v průběhu příštích týdnů zůstanou podmínky stejně příznivé. Pěstování brambor rovněž těží z lepších podmínek půdní vlhkosti, ale prognóza výnosu je stále pod průměrem pěti let. Stav kukuřice je v jednotlivých regionech a polích velmi proměnlivý. Na úrovni země model simuluje ve srovnání s průměrnou sezónou velmi nízkou úroveň biomasy kukuřice. Sklizeň silážní kukuřice již začala (dříve než obvykle), protože rostliny mají velmi nízký obsah vody. Prognózy výnosu zůstávají pod průměrem u všech letních plodin, zejména u silážní kukuřice a kukuřice na zrno.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 25. 11. 2020

  Dlouhodobé sucho v Česku je dočasně zažehnané

  Sucho, s nímž se Česká republika v posledních letech dlouhodobě potýkala, je momentálně minulostí. Srážkově nebývale bohatý říjen i celkové rozložení srážek v průběhu letošního roku zapříčinily, že v posledních dvou měsících je situace normální.
  Celý článek vycházející z dat portálu intersucho.cz k přečtení na novinky.cz ZDE.

 • 10. 11. 2020

  Co může za barevnou krásu podzimního listí

  „Zbarvování i opad listů patří podobně jako třeba rašení nebo kvetení mezi tzv. fenofáze, tedy zevně dobře rozpoznatelné, každoročně se opakující projevy vývinu nadzemních orgánů rostlin, závislé na vnějších podmínkách,“ říká fenoložka Lenka Bartošová z CzechGlobe. Proč se na podzim z korun stromů vytrácí letní sytě zelená? Co způsobuje barevnou proměnu? A jak to, že se listy před zimou postupně odporoučí k zemi?

  Celý článek k přečtení na avcr.cz ZDE.