Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 21.03.2022 do 26.04.2022

 

Zájmové období bylo charakteristické chladnějšími podmínkami s častými mrazy. Některé země však zaznamenaly nejsušší a nejslunečnější březen od roku 1979 (Německo, Rumunsko, Dánsko, Belgie a Nizozemí). V březnu byl také zaznamenán výrazný srážkový deficit. Duben přinesl proměnlivější počasí, kdy teploty silně kolísaly a mnohdy lokálně spadly až k -8 °C. V první dubnové dekádě napadlo nejvíce srážkových úhrnů, díky čemuž se částečně podařilo snížit deficit půdní vláhy v orniční vrstvě. Obecně jsou ozimy v dobrém stavu. Studené období na začátku dubna na chvíli zpomalilo jejich vývoj a růst. Pro zachování výnosového potenciálu by bylo zapotřebí deště. Aktuální prognózy výnosů plodin většinou odpovídají historickým trendům. Nutno ale brát v potaz, že sezóna je teprve na začátku.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

26. 4. 2022
pro
DE
Německo
Březen byl jedním z nejsušších a nejslunečnějších březnů od roku 1979. Duben přinesl proměnlivější počasí. Teploty silně kolísaly. V první březnové dekádě a prvních dubnových dnech převládaly podprůměrné teploty. Po zbytek zájmového období převládaly teploty průměrné až nadprůměrné. První dubnové dny byly obzvláště chladné, minimální teploty dosahovaly ve velkých částech Bayernu, Durynska a Saska Anhaltska −5 °C až −7 °C (lokálně dokonce −8 °C). Denní teploty – s ohledem na období jako celek – byly průměrné až podprůměrné. Srážky byly podprůměrné a většina napadla během prvních 10 dubnových dnů. Nejvýraznější deficit se vyskytl v Braniborsku a Sachsen Anhalt, kde srážky dosahovaly méně než 50 % dlouhodobého průměru. Ozimy jsou v dobrém stavu. Studené období na začátku dubna zpomalilo vývoj a růst plodin, ale pouze na krátkou dobu a bez významného poškození. Navzdory suchému počasí zůstává obsah vody v půdě průměrný díky relativně nízkým nárokům plodin na vodu. Pro polní operace byly po většinu období příznivé i povětrnostní a terénní podmínky. Setí kukuřice se kvůli nepříznivým povětrnostním podmínkám rozběhlo pomalu, ale setí cukrovky a brambor pokročilo dobře. Některé vzcházející porosty byly poškozeny mrazem. Celkově se očekává, že škody budou velmi omezené. Aktuální prognózy výnosů plodin stále odpovídají historickým trendům.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 4. 5. 2022

  Miroslav Trnka pro aktualne.cz

   „V letech 2018-2019 už sucho trvalo dlouhou dobu a bylo vidět, že zemědělské a hydrologické sucho probíhají paralelně. No a konečně roky 2020 a 2021 nebyly dostatečně bohaté na to, aby krajinu připravily na další epizodu zemědělského sucha. Takže už teď okamžitě vidíme poklesy v povrchových tocích,“ popisuje neradostný český vývoj bioklimatolog Miroslav Trnka z CzechGlobe.
  Celý článek pro aktualne.cz k přečtení ZDE.

 • 27. 4. 2022

  Extrémní vlny veder, požáry a povodně. Zpráva o stavu klimatu nerýsuje Evropě růžovou budoucnos

  Dlouhodobě narůstá nejen teplota, ale i četnost a intenzita těchto jevů, vysvětluje Pavel Zahradníček z Ústavu výzkumu globální změny – Czechglobe, proč podle vědců za extrémními projevy počasí stojí klimatická změna.

  "Politická garnitura v tomto ohledu naprosto selhala, zaspali jsme minimálně patnáct let, následky by nás jinak tak nebolely."

  Celý článek a rozhovor k poslechnutí pro radiozurnal.rozhlas.cz ZDE.