Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 23.05.2022 do 20.06.2022

 

Mnohé ze zájmových zemí zaznamenaly v posledních týdnech sucho, případně nadprůměrné teploty. Ty často urychlily vývoj plodin, které byly v případě ozimých obilovin nejčastěji ve fenologické fázi kvetení či plnění zrna. Zrychlení vývoje v této fázi mohlo způsobit např. snížení počtu zrn v klase (Itálie). Jediné 2 země, kde je vývoj plodin v porovnání s historickými trendy opožděný, jsou Litva a Bělorusko. Nadprůměrné teploty s sebou mnohdy přinesly i bouřky a krupobití (např. v Německu, Slovinsku či Chorvatsku). V těchto případech je rozsah škod zatím těžko vyhodnotitelný. Obecně jsou plodiny v dobrém stavu. Prognózy výnosů převážně odpovídají pětiletým průměrům. K zachování pozitivních výnosových potenciálů by bylo zapotřebí srážkových úhrnů, které by byly v mnoha zemích potřebné pro doplnění půdní vody, a to zejména v orniční vrstvě.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 6. 2022
pro
PL
Polsko
První a druhá květnová dekáda byla charakteristická výrazným deficitem srážek a zhoršujícím se deficitem půdní vláhy (hlavně ve středních a severozápadních oblastech). Během třetí květnové dekády zmírnily suchou ornici časté, málo intenzivní dešťové přeháňky (kromě jihovýchodních oblastí). První červnová dekáda byla spojena s nadprůměrnými srážkovými úhrny v centrálním severojižním pásu a s podprůměrnými srážkami v západní a jihovýchodní oblasti. Květnové teploty byly rozmanité, podprůměrné na severovýchodě a nadprůměrné na jihozápadě. Začátek června byl mírně teplejší než obvykle. Agrometeorologické podmínky se od konce května výrazně zlepšily, udržely vegetativní růst jarních obilnin a podpořily fenofázi plnění zrna u ozimých obilnin. Nicméně dřívější sucho mohlo negativně ovlivnit výnosové potenciály u jarních obilnin ve fázi odnožování, stejně jako u ozimých obilnin ve fázi kvetení a plnění zrna, a to zejména na lehčích půdách v suchých oblastech. Dosud mírné teploty nevystavily rostliny tepelnému stresu. Po suchém a chladném začátku sezóny těží letní plodiny ze zlepšených teplotních a vlhkostních podmínek. Obnovují svůj vegetativní růst. Vývoj a akumulace biomasy letních plodin se v současnosti blíží sezónním průměrným hodnotám. Přesto se objevily určité obavy kvůli tlaku škůdců, zejména u cukrové řepy. Prognózy výnosů ozimých a jarních plodin byly mírně sníženy kvůli suchu. U letních plodin výnosové prognózy odpovídají trendům. Vzhledem k suchému jaru je stále pozorován nedostatek vody. Pro adekvátní vývoj plodin a udržení výnosových prognóz by bylo v následujících dnech zapotřebí srážkových úhrnů.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 16. 8. 2022

  Druhý vrchol léta bez kapky vody. Extrémním suchem trpí západ Čech

  Minimum srážek spadlo v západních Čechách, kde je aktuálně extrémní půdní sucho. Na otázky ohledně sucha v Česku odpovídal člen týmu Intersucho, Pavel Zahradníček.
  Celý rozhovor k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE

 • 5. 8. 2022

  Tisková zpráva k vývoji letošního sucha

  Tým Intersucha vydal na začátku sprna tiskovou zprávu týkající se vývoje letošního sucha.
  Celá zpráva k přečtení ZDE
  Zpráva byla převzata např. ČTK k přečtení ZDE