Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 26.04.2022 do 23.05.2022


Po studeném a vlhkém začátku dubna bylo zaznamenáno na srážkové úhrny převážně chudé období s denními teplotami blížícími se průměru či nadprůměru. To sice mohlo na některých místech urychlit vývoj a růst polních plodin, ale také prohloubit sucho, které bylo tentokrát hlášeno na území většiny sledovaných zemí. Příznivým efektem malých srážkových úhrnů může být snad jen omezený rozvoj škůdců a chorob. Na mnohých místech se také vyskytovaly pozdní mrazy, a to hlavně v první polovině dubna v nočních hodinách. Ty však nijak výrazně plodiny neovlivnily. Výsev jarních i letních plodin je u konce nebo se konci blíží. Prognózy výnosů převážně odpovídají historickým trendům.

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

30. 5. 2022
pro
PL
Polsko
Duben byl chladnější než obvykle, hlavně v první polovině, kdy noční teploty klesaly pod 0°C. Po chladnějším začátku května teploty stoupaly. Ke konci zájmového období oscilovaly kolem průměru, přičemž teplotní maxima často přesahovala 20 °C. Dubnové srážky, s nadprůměrnými úhrny v částech jihozápadních a východních regionů a podprůměrnými hodnotami v severních Zachodniopomorskie, Pomorskie a Warminsko-Mazurskie regionech, byly v celé zemi proměnlivé. V první polovině května byly srážky výrazně podprůměrné, což mělo v kombinaci s teplým počasím za následek nízkou vlhkost půdy (zejména v severozápadních a centrálních oblastech). Kumulovaná globální radiace byla mírně podprůměrná. Vývoj a akumulace biomasy ozimých a jarních plodin, opožděné po chladném jaru, nabraly znovu rychlost s nástupem vyšších květnových teplot. Nyní se pohybují kolem sezónních průměrných hodnot. Zásoby půdní vláhy se během zájmového období neustále snižovaly. Nyní jsou výrazně pod průměrem. To by mohlo mít negativní dopad na vegetativní růst ozimých obilnin a dále snižovat jejich výnosový potenciál. Setí kukuřice začalo, s mírným zpožděním kvůli chladnému dubnu, až v poslední dubnové dekádě. Setí cukrové řepy bylo ukončeno koncem dubna. Teplotní podmínky pro časný vývoj letních plodin byly obecně příznivé, nicméně pro dobrý vegetativní vývoj by byl v následujících týdnech velmi potřebný déšť. Prognóza výnosu ozimé pšenice je z důvodu sucha oproti minulému měsíci mírně snížena.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 24. 6. 2022

  Prezentace na konferenci Výzkum, vývoj a inovace pro řešení klimatické změny v ČR

  23. června 2022 se v Praze konala konference Výzkum, vývoj a inovace pro řešení klimatické změny v ČR pořádaná Radou vlády pro vědu a výzkum, Ministerstvem životního prostředí a Akademií věd ČR.


  Odborníci z Akademie věd ČR na konferenci představili své návrhy na opatření, která by měla snížit společenské dopady postupující globální změny klimatu, a to včetně konkrétních výzkumných projektů. Ty by do budoucna měly Česko připravit na významné výkyvy počasí od extrémních teplot přes sucho, silné bouře anebo záplavy.

  Do konference, kterou zahájily Helena Langšádlová, ministryně pro vědu, výzkum a inovace a Eva Zažímalová, předsedkyně Akademie věd, se aktivně zapojili také vědci z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR – CzechGlobe. S hlavní přednáškou prvního bloku konference, která byla věnována příčinám a projevům klimatické změny, vystoupil Miroslav Trnka. Do následující panelové diskuze se spolu s ním zapojil také Zdeněk Žalud.

  Po přednášce Anny Hubáčkové, ministryně životního prostředí, věnované dopadům klimatické změny, adaptacím a mitigaci, vystoupil v druhém bloku konference Michal V. Marek, který se věnoval roli základního výzkumu a transferu výsledků do praxe.

  V průběhu konference, na níž se role moderátora zhostil Jan Krejza z CzechGlobe, byly dále představeny výzkumné projekty a inovativní české podniky přispívající k řešení klimatické změny.

   Odkaz na záznam konference ZDE a ZDE

   

 • 22. 6. 2022

  Pavel Zahradníček hostem v Dobrém ránu na ČT3

  Pavel Zahradníček komentoval téma sucho a klimatickou změnu v pořadu Dobré ráno.
  Rozhovory ke zhlédnutí na ČT24 ZDE (27:20, 56:02, 1:36:00)