Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2021 do 10.09.2021

 

V průběhu zájmového období, tj. od 1. srpna do 10. září, byly klimatické podmínky v Evropě velmi variabilní, a to jak v prostoru, tak i v čase. Některé země hlásí výskyt nadprůměrných teplot, nedostatek srážek, sucho a s tím spojený deficit půdní vlhkosti (např. Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Chorvatsko). Jiné země zaznamenaly bohaté srážkové úhrny a podprůměrné teploty (např. Francie, Německo, Dánsko, Litva, Bělorusko), což zapříčinilo prodloužení sklizně zimních a jarních obilovin a zpoždění výsevu řepky ozimé. Pro kukuřici byly povětrnostní podmínky v průběhu zájmového období obecně spíše příznivé. Cukrová řepa se po velmi chladném začátku sezóny na mnohých místech zotavila – mnohdy dokonce s nadprůměrným nárůstem zelené biomasy. Obsah cukru je ale – kvůli podprůměrnému záření - nižší než obvykle. Prognózy výnosu se však v různých zemích/regionech liší. 

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 9. 2021
pro
BE
Belgie
Podprůměrné teploty a srážky nadále převládaly až do konce srpna, poté se zvýšily na nadprůměrné úrovně. Následovalo období ustálenějšího počasí, přičemž na konci zájmového období začalo další období dešťů. S ohledem na celé zájmové období byly průměrné teploty těsně pod dlouhodobým průměrem s výraznějšími anomáliemi (-0,5°C až -2°C). Úroveň slunečního záření byla mírně podprůměrná. Srpen byl zatažený. I přes převládající deštivé podmínky umožnilo ve druhé polovině srpna krátké období bez deště zemědělcům sklizeň ozimých obilovin. Předběžné zprávy z terénu potvrzují průměrné výnosy a kvalitu zrna. Letní plodiny (brambory, cukrová řepa a silážní kukuřice) těžily z dostatečného zásobování vodou a z ustálenějšího zářijového počasí, ačkoli nedostatek slunečního svitu v srpnu brzdil akumulaci biomasy. V důsledku toho plodiny, které obvykle těží ze zavlažování nebo vysokých hladin podzemních vod, se plně nezotavily ze zpožděného (studeného) začátku sezóny a nadměrné vlhkosti v červenci, zatímco plodiny, které v průměrném roce zažívají vodní stres, mají v současné době nadprůměrnou akumulaci biomasy. Prognózy výnosu byly zachovány.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 19. 5. 2022

  Pavel Zahradníček hostem v Událostích, komentáře

  Klimatolog Pavel Zahradníček komentuje Zprávu WMO o klimatu pro Události, komentáře na ČT24. Jak to bude okolo roku 2050? Jak Czechglobe přispívá k předání informací k veřejnosti?
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 38:45).

 • 18. 5. 2022

  Pavel Zahradníček pro CRo

  Člen týmu Intersucha, klimatolog Pavel Zahradníček komentuje vysoké teploty a sucho v pořadu Vysíláme Vesele i Vážně na Českém rozhlasu.
  Rozhovor k poslechnutí ZDE (od 15:25).