Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2021 do 10.09.2021

 

V průběhu zájmového období, tj. od 1. srpna do 10. září, byly klimatické podmínky v Evropě velmi variabilní, a to jak v prostoru, tak i v čase. Některé země hlásí výskyt nadprůměrných teplot, nedostatek srážek, sucho a s tím spojený deficit půdní vlhkosti (např. Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Chorvatsko). Jiné země zaznamenaly bohaté srážkové úhrny a podprůměrné teploty (např. Francie, Německo, Dánsko, Litva, Bělorusko), což zapříčinilo prodloužení sklizně zimních a jarních obilovin a zpoždění výsevu řepky ozimé. Pro kukuřici byly povětrnostní podmínky v průběhu zájmového období obecně spíše příznivé. Cukrová řepa se po velmi chladném začátku sezóny na mnohých místech zotavila – mnohdy dokonce s nadprůměrným nárůstem zelené biomasy. Obsah cukru je ale – kvůli podprůměrnému záření - nižší než obvykle. Prognózy výnosu se však v různých zemích/regionech liší. 

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 9. 2021
pro
BY
Bělorusko
Během srpna byly teploty jen mírně pod průměrem, zatímco první dekáda v září byl podstatně chladnější než obvykle. Kumulativní srážky od 1. srpna do 10. září byly výrazně nadprůměrné, ale v čase byly rozloženy nerovnoměrně: byly koncentrovány v srpnu. Prodloužené suché podmínky na jihovýchodě pokračovaly až do třetí srpnové dekády, kdy silné srážky konečně doplnily zásoby půdní vláhy. Deštivý začátek srpna způsobil zpoždění sklizně ozimých plodin. Vhodnější podmínky pro dokončení sklizně i pro výsev ozimých plodin nastaly ve druhé srpnové dekádě. Silné srážky, které se lokálně objevily na konci srpna, vedly k nadměrné vlhkosti půdy. Pokud jde o kukuřici, teplotní a půdní vlhkostní podmínky byly většinou adekvátní pro vývoj. Výjimkou byl jihovýchod, který zůstal suchý až do poslední srpnové dekády. Akumulace biomasy kukuřice na zrno je v celé zemi proměnlivá, s nad-sezónními průměry v západních oblastech a pod-sezónními průměry v regionech Gomel a Mogilev na východě. Prognóza výnosu pro kukuřici na zrno byla mírně snížena.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 19. 5. 2022

  Pavel Zahradníček hostem v Událostích, komentáře

  Klimatolog Pavel Zahradníček komentuje Zprávu WMO o klimatu pro Události, komentáře na ČT24. Jak to bude okolo roku 2050? Jak Czechglobe přispívá k předání informací k veřejnosti?
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 38:45).

 • 18. 5. 2022

  Pavel Zahradníček pro CRo

  Člen týmu Intersucha, klimatolog Pavel Zahradníček komentuje vysoké teploty a sucho v pořadu Vysíláme Vesele i Vážně na Českém rozhlasu.
  Rozhovor k poslechnutí ZDE (od 15:25).