Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2021 do 10.09.2021

 

V průběhu zájmového období, tj. od 1. srpna do 10. září, byly klimatické podmínky v Evropě velmi variabilní, a to jak v prostoru, tak i v čase. Některé země hlásí výskyt nadprůměrných teplot, nedostatek srážek, sucho a s tím spojený deficit půdní vlhkosti (např. Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Chorvatsko). Jiné země zaznamenaly bohaté srážkové úhrny a podprůměrné teploty (např. Francie, Německo, Dánsko, Litva, Bělorusko), což zapříčinilo prodloužení sklizně zimních a jarních obilovin a zpoždění výsevu řepky ozimé. Pro kukuřici byly povětrnostní podmínky v průběhu zájmového období obecně spíše příznivé. Cukrová řepa se po velmi chladném začátku sezóny na mnohých místech zotavila – mnohdy dokonce s nadprůměrným nárůstem zelené biomasy. Obsah cukru je ale – kvůli podprůměrnému záření - nižší než obvykle. Prognózy výnosu se však v různých zemích/regionech liší. 

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 9. 2021
pro
DE
Německo
Zájmové období (1. srpna do 10. září) bylo charakterizováno mírně negativní anomálií teplotních sum. Byl to výsledek delšího období s podprůměrnými teplotami, přerušeného několika tropickými dny, které náhle skončily; například teploty v polovině srpna klesly ze dne na den nejméně o 10°C. Celkové srážky jsou ve východních částech země výrazně nadprůměrné a po dlouhodobém deficitu obnovují půdní vlhkost a podzemní vody. Sucho je pozorováno v Nordrhein-Westfalen a jižním Bádensku Württembersku. Sklizeň zimních a jarních obilovin se prodloužila kvůli nadprůměrnému počtu deštivých dnů, které bránily vysychání polí a plodin. V důsledku toho se v některých regionech, například v Sachsen, zpozdil také výsev řepky. Deštivější podmínky byly pro výnos v poslední část vývojového cyklu zvláště škodlivé zvláště u pšenice. Pro kukuřici byly povětrnostní podmínky v průběhu zájmového období obecně příznivé. Prognóza výnosů se mírně zvýšila. Negativní teplotní suma však poněkud zdržuje vegetativní vývoj na jihu. Cukrová řepa se po velmi chladném začátku sezóny s podprůměrnou akumulací biomasy zotavila a podle předpovědi bude výnos nad úrovní loňského roku. Obsah cukru je ale nižší než obvykle. Prognóza výnosu pro brambory byla revidována směrem dolů (i když stále jasně nad průměrem), a to hlavně kvůli nižším teplotám a zvýšenému tlaku škůdců a chorob v důsledku častého deště.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 19. 5. 2022

  Pavel Zahradníček hostem v Událostích, komentáře

  Klimatolog Pavel Zahradníček komentuje Zprávu WMO o klimatu pro Události, komentáře na ČT24. Jak to bude okolo roku 2050? Jak Czechglobe přispívá k předání informací k veřejnosti?
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 38:45).

 • 18. 5. 2022

  Pavel Zahradníček pro CRo

  Člen týmu Intersucha, klimatolog Pavel Zahradníček komentuje vysoké teploty a sucho v pořadu Vysíláme Vesele i Vážně na Českém rozhlasu.
  Rozhovor k poslechnutí ZDE (od 15:25).