Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2021 do 10.09.2021

 

V průběhu zájmového období, tj. od 1. srpna do 10. září, byly klimatické podmínky v Evropě velmi variabilní, a to jak v prostoru, tak i v čase. Některé země hlásí výskyt nadprůměrných teplot, nedostatek srážek, sucho a s tím spojený deficit půdní vlhkosti (např. Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Chorvatsko). Jiné země zaznamenaly bohaté srážkové úhrny a podprůměrné teploty (např. Francie, Německo, Dánsko, Litva, Bělorusko), což zapříčinilo prodloužení sklizně zimních a jarních obilovin a zpoždění výsevu řepky ozimé. Pro kukuřici byly povětrnostní podmínky v průběhu zájmového období obecně spíše příznivé. Cukrová řepa se po velmi chladném začátku sezóny na mnohých místech zotavila – mnohdy dokonce s nadprůměrným nárůstem zelené biomasy. Obsah cukru je ale – kvůli podprůměrnému záření - nižší než obvykle. Prognózy výnosu se však v různých zemích/regionech liší. 

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 9. 2021
pro
DK
Dánsko
Až do konce srpna byly teploty chladnější než obvykle, poté se zvýšily nad sezónní hodnoty. Srážky byly značné během prvních dvou srpnových týdnů, po kterých se úhrny srážek výrazně snížily. Značné srážky zpozdily část sklizně obilovin a očekává se, že ovlivní jejich kvalitu. Zprávy o výnosech jsou nižší, než se očekávalo, a to u ozimé pšenice a jarního ječmene - kvůli nízké hmotnosti zrna. Zejména jarní ječmen vykazuje proměnlivé výsledky podle regionů v závislosti na rozsahu červnového deficitu srážek; nejvíce postižené oblasti jsou na východě. Silný srpnový déšť zpozdil výsev řepky. Prognóza výnosů byla v porovnání s předchozím obdobím snížena. Tato snížení zohledňují obtížné podmínky na konci vegetačního období a obtížnou sklizeň. Prognóza výnosu jarního ječmene byla snížena na 5,58 t/ha (-3,8%). Prognózy výnosu měkké pšenice a ozimého ječmene byly revidovány směrem dolů na 7,68 t/ha (-3%) u měkké pšenice a 6,47 t/ha (-4,2%) u ozimého ječmene. Modely ukazují na průměrnou nebo mírně podprůměrnou akumulaci biomasu u brambor a cukrovky, a to navzdory příznivým srpnovým srážkám. Prognózy výnosů pro tyto dvě plodiny zůstávají nezměněny nebo jsou mírně revidovány směrem dolů.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 19. 5. 2022

  Pavel Zahradníček hostem v Událostích, komentáře

  Klimatolog Pavel Zahradníček komentuje Zprávu WMO o klimatu pro Události, komentáře na ČT24. Jak to bude okolo roku 2050? Jak Czechglobe přispívá k předání informací k veřejnosti?
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 38:45).

 • 18. 5. 2022

  Pavel Zahradníček pro CRo

  Člen týmu Intersucha, klimatolog Pavel Zahradníček komentuje vysoké teploty a sucho v pořadu Vysíláme Vesele i Vážně na Českém rozhlasu.
  Rozhovor k poslechnutí ZDE (od 15:25).