Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2021 do 10.09.2021

 

V průběhu zájmového období, tj. od 1. srpna do 10. září, byly klimatické podmínky v Evropě velmi variabilní, a to jak v prostoru, tak i v čase. Některé země hlásí výskyt nadprůměrných teplot, nedostatek srážek, sucho a s tím spojený deficit půdní vlhkosti (např. Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Chorvatsko). Jiné země zaznamenaly bohaté srážkové úhrny a podprůměrné teploty (např. Francie, Německo, Dánsko, Litva, Bělorusko), což zapříčinilo prodloužení sklizně zimních a jarních obilovin a zpoždění výsevu řepky ozimé. Pro kukuřici byly povětrnostní podmínky v průběhu zájmového období obecně spíše příznivé. Cukrová řepa se po velmi chladném začátku sezóny na mnohých místech zotavila – mnohdy dokonce s nadprůměrným nárůstem zelené biomasy. Obsah cukru je ale – kvůli podprůměrnému záření - nižší než obvykle. Prognózy výnosu se však v různých zemích/regionech liší. 

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 9. 2021
pro
HU
Maďarsko
V srpnu se teploty i globální radiace blížily dlouhodobému průměru. Srpnové srážky byly také ve dvou třetinách země průměrné, zatímco srážky zaznamenané v centrální části byly o 10% až 30% podprůměrné. Během první zářijové dekády nebyly zaznamenány žádné srážky. Srážky v srpnu byly příliš malé a přišly příliš pozdě na to, aby poskytly jakoukoli kompenzaci za červnové i červencové sucho. Letní plodiny na jihovýchodě země, v současné době ve stadiu zralosti, byly nedostatkem vody zvláště ovlivněny. Kontrast mezi jihem a severem země je z hlediska výnosového potenciálu značný. Zatímco na severu (ÉszakMagyarország) se očekávají téměř průměrné výnosy kukuřice a slunečnice, prognóza na jihu (Dél-Alföld) je negativní, protože některé kukuřice na zrno s očekávaným nízkým výnosem budou pravděpodobně sklizené jako silážní kukuřice. Na národní úrovni se prognóza dále snižuje, a to hluboko pod pětiletým průměrem. Podmínky pro setí řepky, která těžila ze suchých srpnových podmínek, po nichž následoval týden srážek na konci srpna, byly příznivé.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 19. 5. 2022

  Pavel Zahradníček hostem v Událostích, komentáře

  Klimatolog Pavel Zahradníček komentuje Zprávu WMO o klimatu pro Události, komentáře na ČT24. Jak to bude okolo roku 2050? Jak Czechglobe přispívá k předání informací k veřejnosti?
  Rozhovor ke zhlédnutí ZDE (stopáž od 38:45).

 • 18. 5. 2022

  Pavel Zahradníček pro CRo

  Člen týmu Intersucha, klimatolog Pavel Zahradníček komentuje vysoké teploty a sucho v pořadu Vysíláme Vesele i Vážně na Českém rozhlasu.
  Rozhovor k poslechnutí ZDE (od 15:25).