Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 21.03.2022 do 26.04.2022

 

Zájmové období bylo charakteristické chladnějšími podmínkami s častými mrazy. Některé země však zaznamenaly nejsušší a nejslunečnější březen od roku 1979 (Německo, Rumunsko, Dánsko, Belgie a Nizozemí). V březnu byl také zaznamenán výrazný srážkový deficit. Duben přinesl proměnlivější počasí, kdy teploty silně kolísaly a mnohdy lokálně spadly až k -8 °C. V první dubnové dekádě napadlo nejvíce srážkových úhrnů, díky čemuž se částečně podařilo snížit deficit půdní vláhy v orniční vrstvě. Obecně jsou ozimy v dobrém stavu. Studené období na začátku dubna na chvíli zpomalilo jejich vývoj a růst. Pro zachování výnosového potenciálu by bylo zapotřebí deště. Aktuální prognózy výnosů plodin většinou odpovídají historickým trendům. Nutno ale brát v potaz, že sezóna je teprve na začátku.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

26. 4. 2022
pro
BE
Belgie
Březen byl nejslunečnější a jeden z nejsušších březnů od roku 1979. Duben přinesl proměnlivé počasí. Zvláště chladné byly první dubnové dny, kdy minimální teploty dosahovaly v některých vnitrozemských oblastech až -6 °C. V březnu bylo zaznamenáno značné množství mrazových událostí. Průměrné denní teploty se pohybovaly mírně nad dlouhodobým průměrem. Srážky byly podprůměrné a většinou soustředěné během první dubnové dekády. Nejvýraznější deficity se vyskytly ve střední Belgii, kde srážky dosahovaly méně než 50 % dlouhodobého průměru. Celkově byly tyto podmínky pro ozimy příznivé. Studené období na začátku dubna zpomalilo vývoj plodin, ale pouze na krátkou dobu. Vývoj listové plochy a akumulace biomasy jsou nadprůměrné. Obsah půdní vody je v jižních oblastech podprůměrný, ale výrazně nad kritickou úrovní. Pro polní operace byly po většinu období příznivé i povětrnostní a terénní podmínky. Výsev cukrové řepy je téměř dokončen. Některé vzcházející porosty byly poškozeny mrazem; ale celkově se očekává, že škody budou velmi omezené. Aktuální prognózy výnosů plodin stále odpovídají historickým trendům.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 16. 8. 2022

  Druhý vrchol léta bez kapky vody. Extrémním suchem trpí západ Čech

  Minimum srážek spadlo v západních Čechách, kde je aktuálně extrémní půdní sucho. Na otázky ohledně sucha v Česku odpovídal člen týmu Intersucho, Pavel Zahradníček.
  Celý rozhovor k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE

 • 5. 8. 2022

  Tisková zpráva k vývoji letošního sucha

  Tým Intersucha vydal na začátku sprna tiskovou zprávu týkající se vývoje letošního sucha.
  Celá zpráva k přečtení ZDE
  Zpráva byla převzata např. ČTK k přečtení ZDE