Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 21.03.2022 do 26.04.2022

 

Zájmové období bylo charakteristické chladnějšími podmínkami s častými mrazy. Některé země však zaznamenaly nejsušší a nejslunečnější březen od roku 1979 (Německo, Rumunsko, Dánsko, Belgie a Nizozemí). V březnu byl také zaznamenán výrazný srážkový deficit. Duben přinesl proměnlivější počasí, kdy teploty silně kolísaly a mnohdy lokálně spadly až k -8 °C. V první dubnové dekádě napadlo nejvíce srážkových úhrnů, díky čemuž se částečně podařilo snížit deficit půdní vláhy v orniční vrstvě. Obecně jsou ozimy v dobrém stavu. Studené období na začátku dubna na chvíli zpomalilo jejich vývoj a růst. Pro zachování výnosového potenciálu by bylo zapotřebí deště. Aktuální prognózy výnosů plodin většinou odpovídají historickým trendům. Nutno ale brát v potaz, že sezóna je teprve na začátku.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

26. 4. 2022
pro
CZ
Česká republika
Zájmové období bylo charakteristické chladnějšími podmínkami s častými mrazy. Pouze během třetí březnové dekády byly průměrné teploty nadprůměrné. Úhrn březnových srážek byl výrazně nižší než průměr v hlavních zemědělských oblastech. Dlouhotrvající deficit deště a vysoké denní teploty během poslední březnové dekády vedly k vyčerpání zásob půdní vláhy a v některých regionech začaly mít dopad na ozimy. Příznivé srážky během první dubnové dekády do určité míry zlepšily podmínky půdní vody pro ozimy a jarní plodiny. Zimní plodiny jsou obecně v dobrém stavu. Jak naznačují simulace modelu plodin, vývoj ozimých plodin se během zájmového období zpomalil kvůli chladnějšímu počasí, ale v současnosti zůstává blízko sezónnímu průměru. Vlhkost půdy zůstává pod sezónními hodnotami. Suché a chladné podmínky byly nepříznivé pro jarní setí a další polní operace a bránily klíčení a ranému vývoji jarních plodin. Prognózy výnosů plodin stále odpovídají - s velkou mírou nejistoty - historickým trendům. Výnosové potenciály ozimých plodin budou primárně určovány povětrnostními podmínkami během nadcházejícího měsíce, kdy nastanou nejcitlivější růstové fáze.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 16. 8. 2022

  Druhý vrchol léta bez kapky vody. Extrémním suchem trpí západ Čech

  Minimum srážek spadlo v západních Čechách, kde je aktuálně extrémní půdní sucho. Na otázky ohledně sucha v Česku odpovídal člen týmu Intersucho, Pavel Zahradníček.
  Celý rozhovor k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE

 • 5. 8. 2022

  Tisková zpráva k vývoji letošního sucha

  Tým Intersucha vydal na začátku sprna tiskovou zprávu týkající se vývoje letošního sucha.
  Celá zpráva k přečtení ZDE
  Zpráva byla převzata např. ČTK k přečtení ZDE