Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 21.03.2022 do 26.04.2022

 

Zájmové období bylo charakteristické chladnějšími podmínkami s častými mrazy. Některé země však zaznamenaly nejsušší a nejslunečnější březen od roku 1979 (Německo, Rumunsko, Dánsko, Belgie a Nizozemí). V březnu byl také zaznamenán výrazný srážkový deficit. Duben přinesl proměnlivější počasí, kdy teploty silně kolísaly a mnohdy lokálně spadly až k -8 °C. V první dubnové dekádě napadlo nejvíce srážkových úhrnů, díky čemuž se částečně podařilo snížit deficit půdní vláhy v orniční vrstvě. Obecně jsou ozimy v dobrém stavu. Studené období na začátku dubna na chvíli zpomalilo jejich vývoj a růst. Pro zachování výnosového potenciálu by bylo zapotřebí deště. Aktuální prognózy výnosů plodin většinou odpovídají historickým trendům. Nutno ale brát v potaz, že sezóna je teprve na začátku.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

26. 4. 2022
pro
FR
Francie
Březen byl teplejší než obvykle. Nejvýraznější teplotní anomálie se objevily v poslední dekádě měsíce. Během prvních čtyř dubnových dnů následovala intenzivní studená vlna. Minimální teploty ve střední Francii lokálně dosahovaly až - 8 °C. Po sušší zimě se během zájmového období ve střední a západní části země vyskytlo několik intenzivních dešťů, kdy napadlo 60 až 110 mm. Až 50 % deficit srážek byl však zaznamenán v Picardie a Nord-Pas-de-Calais. Prognóza pro ozimé plodiny je dobrá, protože obsah půdní vlhkosti je stále nad kritickou úrovní. Pro zachování výnosového potenciálu by brzy bylo zapotřebí deště. Ani ozimé obiloviny, ani řepka ve fázi květu nebyly výrazněji ovlivněny chladnou vlnou z počátku dubna. Byly však hlášeny negativní dopady na kvetoucí ovocné stromy na jih od Akvitánie do Alsaska. Vinice byly díky opatřením farmářů méně zasaženy. V březnu bylo dokončeno setí jarních obilovin, cukrovky a brambor. Některá pole cukrové řepy ve fázi vzcházení mohla být lokálně zasažena ranými dubnovými mrazy, ale díky opětovnému setí se může v případě potřeby předejít ztrátě.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 16. 8. 2022

  Druhý vrchol léta bez kapky vody. Extrémním suchem trpí západ Čech

  Minimum srážek spadlo v západních Čechách, kde je aktuálně extrémní půdní sucho. Na otázky ohledně sucha v Česku odpovídal člen týmu Intersucho, Pavel Zahradníček.
  Celý rozhovor k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE

 • 5. 8. 2022

  Tisková zpráva k vývoji letošního sucha

  Tým Intersucha vydal na začátku sprna tiskovou zprávu týkající se vývoje letošního sucha.
  Celá zpráva k přečtení ZDE
  Zpráva byla převzata např. ČTK k přečtení ZDE