Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.08.2021 do 10.09.2021

 

V průběhu zájmového období, tj. od 1. srpna do 10. září, byly klimatické podmínky v Evropě velmi variabilní, a to jak v prostoru, tak i v čase. Některé země hlásí výskyt nadprůměrných teplot, nedostatek srážek, sucho a s tím spojený deficit půdní vlhkosti (např. Itálie, Maďarsko, Rumunsko, Slovinsko, Chorvatsko). Jiné země zaznamenaly bohaté srážkové úhrny a podprůměrné teploty (např. Francie, Německo, Dánsko, Litva, Bělorusko), což zapříčinilo prodloužení sklizně zimních a jarních obilovin a zpoždění výsevu řepky ozimé. Pro kukuřici byly povětrnostní podmínky v průběhu zájmového období obecně spíše příznivé. Cukrová řepa se po velmi chladném začátku sezóny na mnohých místech zotavila – mnohdy dokonce s nadprůměrným nárůstem zelené biomasy. Obsah cukru je ale – kvůli podprůměrnému záření - nižší než obvykle. Prognózy výnosu se však v různých zemích/regionech liší. 

 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů. 

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

22. 9. 2021
pro
HU
Maďarsko
V srpnu se teploty i globální radiace blížily dlouhodobému průměru. Srpnové srážky byly také ve dvou třetinách země průměrné, zatímco srážky zaznamenané v centrální části byly o 10% až 30% podprůměrné. Během první zářijové dekády nebyly zaznamenány žádné srážky. Srážky v srpnu byly příliš malé a přišly příliš pozdě na to, aby poskytly jakoukoli kompenzaci za červnové i červencové sucho. Letní plodiny na jihovýchodě země, v současné době ve stadiu zralosti, byly nedostatkem vody zvláště ovlivněny. Kontrast mezi jihem a severem země je z hlediska výnosového potenciálu značný. Zatímco na severu (ÉszakMagyarország) se očekávají téměř průměrné výnosy kukuřice a slunečnice, prognóza na jihu (Dél-Alföld) je negativní, protože některé kukuřice na zrno s očekávaným nízkým výnosem budou pravděpodobně sklizené jako silážní kukuřice. Na národní úrovni se prognóza dále snižuje, a to hluboko pod pětiletým průměrem. Podmínky pro setí řepky, která těžila ze suchých srpnových podmínek, po nichž následoval týden srážek na konci srpna, byly příznivé.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 16. 8. 2022

  Druhý vrchol léta bez kapky vody. Extrémním suchem trpí západ Čech

  Minimum srážek spadlo v západních Čechách, kde je aktuálně extrémní půdní sucho. Na otázky ohledně sucha v Česku odpovídal člen týmu Intersucho, Pavel Zahradníček.
  Celý rozhovor k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE

 • 5. 8. 2022

  Tisková zpráva k vývoji letošního sucha

  Tým Intersucha vydal na začátku sprna tiskovou zprávu týkající se vývoje letošního sucha.
  Celá zpráva k přečtení ZDE
  Zpráva byla převzata např. ČTK k přečtení ZDE