Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě


Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.06.2021 do 26.07.2021

 

Zájmové období bylo v porovnání s dlouhodobým průměrem podstatně teplejší. Sluneční záření bylo výrazně nadprůměrné. Teplotní anomálie přesahovaly dlouhodobý průměr o +2°C (Polsko, Rumunsko, Česká republika, Slovensko, Rakousko), o +3°C (Bělorusko) až o + 4°C (Slovinsko, Chorvatsko). Téměř ve všech sledovaných zemích byly zaznamenány po sobě jdoucí dny s maximálními teplotami nad 30°C (Polsko, Itálie, Česká republika, Slovensko, Rakousko, Litva, Slovinsko, Chorvatsko, Bělorusko). Někde byl dokonce běžný počet těchto tropických dnů překročen o 6 až 15 dnů. Červnový srážkový deficit ve spojení s vysokými teplotami vysušil ornici a zkrátil cyklus ozimých a jarních plodin. Na začátku července se situace změnila. Byly zaznamenány výrazné srážky, většinou ve formě intenzivních bouří se silným větrem a krupobitím. V důsledku toho byly zásoby půdní vlhkosti na většině míst doplněny na adekvátní úroveň. Extrémní srážky ale způsobily v mnoha zemích lokální polehnutí plodin (např. Francie, Německo, Polsko, Itálie, Litva), ovlivnily fázi plnění zrna a pravděpodobné jsou i negativní dopady na kvalitu zrna. I nadále se očekává nestabilní počasí.

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

26. 7. 2021
pro
UA
Ukrajina
Zatímco červen začínal vlnou chladného počasí, teplotní podmínky zůstávaly po dobu zájmového období převážně nad dlouhodobým průměrem, aniž by překročily maximální teploty 35°C. Většina jižní a východní Ukrajiny obdržela dvojnásobek obvyklých množství kumulativních srážek. Převládalo bouřlivé počasí. Naopak v západních a severních oblastech byl pozorován mírný deficit srážek. Vyšší teploty byly pro fázi plnění zrna měkké pšenice mírně neoptimální, zatímco ozimému ječmenu chladné počasí pozorované na začátku června prospělo. Prognóza výnosu zimního a jarního ječmene je rekordně vysoká a včasná zpětná vazba potvrzuje mimořádně dobrý výnos ozimého ječmene. Začala sklizeň měkké pšenice, která je do značné míry zpožděna chladným počasím pozorovaným letos na jaře. Po vlhkém a bouřlivém počasí pozorovaném v hlavních produkčních oblastech se očekává, že kvalita pšenice bude obzvláště nízká a lze předpokládat nárůst krmné pšenice na úkor potravinářské pšenice. Ztráty výnosu v důsledku poléhání a tlaku chorob je stále obtížné kvantifikovat, což vytváří velkou nejistotu u prognózy výnosu pšenice. Nicméně prognóza výnosu pšenice byla revidována o něco vyšší než minulý měsíc, vzhledem k tomu, že tlak choroby byl nadhodnocen. Prognóza výnosů letních plodin zůstává v souladu s trendem: úroveň půdní vlhkosti je v hlavních produkčních regionech stále vysoká a na příští dny jsou předpovídány srážky. Podmínky pro plodiny jsou dobré, ale situace se může během následujících týdnů změnit.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 16. 8. 2022

  Druhý vrchol léta bez kapky vody. Extrémním suchem trpí západ Čech

  Minimum srážek spadlo v západních Čechách, kde je aktuálně extrémní půdní sucho. Na otázky ohledně sucha v Česku odpovídal člen týmu Intersucho, Pavel Zahradníček.
  Celý rozhovor k přečtení pro seznamzpravy.cz ZDE

 • 5. 8. 2022

  Tisková zpráva k vývoji letošního sucha

  Tým Intersucha vydal na začátku sprna tiskovou zprávu týkající se vývoje letošního sucha.
  Celá zpráva k přečtení ZDE
  Zpráva byla převzata např. ČTK k přečtení ZDE