Agrometeorologické podmínky - průběh

 • data nejsou dostupná
 • negativní
 • normální
 • pozitivní

Agrometeorologické podmínky v Evropě

 

Aktuální mapa a komentáře hodnotí období od 01.05.2021 do 20.06.2021

 

Ve většině evropských zemí byl měsíc květen chladnější a deštivější než obvykle. Teploty se pohybovaly mezi 1,5 až 3 °C pod dlouhodobým průměrem. Chladné počasí zpomalilo vývoj zimních i jarních plodin. Zvýšené teploty na konci zájmového období naopak vývoj plodin zrychlily. V současné době se blíží sezónním hodnotám, plodiny však stále zaostávají v hromadění biomasy a rozšiřování listové plochy. Globální záření bylo podprůměrné. Srážky pozorované během zájmového období byly hojné, většinou příznivé (někde se vyskytly bouřky, krupobití), avšak prostorové rozdělení bylo nerovnoměrné a velmi rozdílné. Na mnohých místech byl zaznamenán přebytek (např. Francie, jih Německa, západní a střední Maďarsko, jihovýchod Rumunska, západní Slovensko, Slovinsko) na jiných deficit (např. Itálie, východ a jih Polska, jih a severovýchod Maďarska, západ a severovýchod Rumunska, jihovýchod Bulharska, jihovýchod Chorvatska). Zimní a jarní plodiny jsou obecně v dobrém stavu. Podmínky půdní vlhkosti jsou v současné době přiměřené. Nižší průměrné srážky na konci května a na začátku června ale mohly vést v kombinaci se stoupajícími teplotami k úbytku vlhkosti půdy v ornici. 

Mapa vznikla na základě dat z měsíčníku JRC MARS (Joint Research Centre, Monitoring Agriculture Resources) Evropské komise a popisuje agrometetorologickou situaci v jednotlivých zemích zejména s ohledem na průběh počasí a vývoj porostů.

Mapa vzniká díky podpoře mezinárodního projektu DriDanube, který je spolufinancován Evropskou unií (ERDF, IPA).

21. 6. 2021
pro
AT
Rakousko
Neobvykle chladné anomálie počasí během první květnové dekády (kdy průměrné teploty klesly o 2 až 3 ° C) následovalo během druhé květnové dekádu krátké oteplení, po kterém zůstaly teploty pod dlouhodobým průměrem až do konce měsíce. Začátek června byl charakterizován nadprůměrnými teplotami (s maximy přesahujícími 26°C). Kumulativní srážky v průběhu zájmového období byly v hlavních produkčních regionech v Rakousku průměrné. Časté srážkové události doplnily zásoby půdní vody. Globální záření bylo podprůměrné. Zimní a jarní plodiny jsou v dobrém stavu. Po převážně studeném jaru se plodiny opožďují ve vývoji a akumulace biomasy je podprůměrná. Vyšší červnové teploty však podpořily zrychlení vývoje a růstu plodin. Nižší průměrné srážky na konci května a na začátku června vedly v kombinaci se stoupajícími teplotami k úbytku vlhkosti v ornici; podmínky půdní vlhkosti jsou pro plodiny v současné době přiměřené. Počáteční vývoj letních plodin zpomalil kvůli chladnému květnu. Fenologický vývoj a akumulace biomasy jsou pod sezónním průměrem. Prodloužené chladné podmínky během jara vedly ke zhoršení prognózy výnosu sóji. Jelikož je kukuřice stále v rané fázi vývoje, prognóza výnosu odpovídá dlouhodobému trendu. Prognóza výnosů u zimních a jarních plodin se podstatně nezměnila.
Stáhnout texty Stáhnout mapu
Monitorujte sucho

Vyplněním expertního dotazníku získáte přístup k desetidenní předpovědi relativní vlhkosti půdy aktualizované každých 24 hodin.

Aktuality

 • 3. 8. 2022

  Riziko požáru jsme viděli týden dopředu, častější je ale jinde, říká expert

  Riziko požárů v Česku roste s tím, jak kvůli klimatické změně přibývá dní s vhodným požárním počasím. „Neznamená to ale, že lesy kvůli většímu množství těchto dní hořet musí a nedá se s tím nic dělat,“ řekl Miroslav Trnka Seznam Zprávám.
  Celý článek pro seznamzpravy.cz k přečtení ZDE.

 • 26. 7. 2022

  Sucho a jeho vliv na požáry

  Markéta Poděbradská z Ústavu výzkumu globální změny AV ČR komentuje současný stav sucha v zasaženém území požárem ve Hřensku a jaký je výhled do budoucna co se týče sucha?
  Celý rozhovor na ČT24 ke zhlédnutí ZDE